HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run For Your Colors
June 11, 2016 - 5K
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

Jeffrey Townsend, Woodbridge, CT - 17:55
Lydia Gill, Lebanon, NH - 19:48

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Bridgeport
PAL
WEATHER
68 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT         53    44   M       1 Top Fin               17:55      5:47/M
      2    Taylor Black                      Lebanon  NH            51    26   M       1 20-29                 18:01      5:49/M
      3    Anthony Chowanel                  Bridgeport  CT         59    29   M       2 20-29                 19:33      6:18/M
      4    Lydia Gill                        Lebanon  NH            52    24   F       1 Top Fin               19:48      6:23/M
      5    Emanuel Cruz                      Stratford  CT         729    16   M       1 13-19                 20:53      6:44/M
      6    Timothy Looney                    Wilton  CT             57    50   M       1 50-59                 21:22      6:54/M
      7    John Godin                        Sandy Hook  CT        745    52   M       2 50-59                 21:33      6:57/M
      8    Billy Diaz                        Westport  CT           41    34   M       1 30-39                 22:55      7:24/M
      9    Marisa Withrow                    Trumbull  CT          860    41   F       1 40-49                 23:02      7:26/M
     10    Timothy Ponden                    Stratford  CT         757    36   M       2 30-39                 24:06      7:46/M
     11    Larry Inge                        New Haven  CT          50    68   M       1 60-69                 24:17      7:50/M
     12    Matthew Lundy                     Monroe  CT             56    33   M       3 30-39                 24:23      7:52/M
     13    Aaron Cieniawa                    Bridgeport  CT         43    38   M       4 30-39                 24:36      7:56/M
     14    Matt Smith                        Easton  CT            832    42   M       1 40-49                 24:52      8:01/M
     15    Andrea Kovacs                     Bridgeport  CT         55    49   F       2 40-49                 28:44      9:16/M
     16    Terry Hennessey                   Newtown  CT            61    55   F       1 50-59                 28:49      9:18/M
     17    Sarah Galvani-Townsend            Woodbridge  CT         54     9   F       1  1-12                 28:52      9:19/M
     18    Maureen Kane                      Fairfield  CT         755    34   F       1 30-39                 30:52      9:57/M
     19    William Eurle                     Hamden  CT             48    71   M       1 70-99                 31:49     10:16/M
     20    Maura D'Andrea                    Branford  CT           65    57   F       2 50-59                 31:54     10:17/M
     21    John Moreau                       Vernon  CT             47    64   M       2 60-69                 32:29     10:29/M
     22    Hailey Looney                     Wilton  CT             58    12   F       2  1-12                 32:42     10:33/M
     23    Karen Rogers                      Clinton  CT            60    66   F       1 60-69                 33:00     10:39/M
     24    David Adams                       New Haven  CT          49    77   M       2 70-99                 33:27     10:47/M
     25    Deli Marden                       Westport  CT           42    33   F       2 30-39                 33:29     10:48/M
     26    Heather Sparrow                   Wilton  CT             63    49   F       3 40-49                 33:31     10:49/M
     27    Rachel Wilson                     Wilton  CT             62    15   F       1 13-19                 34:57     11:16/M
     28    Dave Wilson                       Wilton  CT             64    48   M       2 40-49                 34:58     11:17/M
     29    Barrett True                      Windsor  CT            44    79   M       3 70-99                 39:03     12:36/M
     30    Kavitha Nambiar                   Fairfield  CT         727    26   F       1 20-29                 39:26     12:43/M
     31    Rahul Madhusudanan                Fairfield  CT         715    36   M       5 30-39                 39:27     12:44/M
     32    Elizabeth Sandberg                Shelton  CT           744    60   F       2 60-69                 57:55     18:41/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Race

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lydia Gill Lebanon NH 52 24 4 19:48 6:23/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Townsend Woodbridge CT 53 44 1 17:55 5:47/M
Top

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Galvani-Townsend Woodbridge CT 54 9 17 28:52 9:19/M
2 Hailey Looney Wilton CT 58 12 22 32:42 10:33/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Wilson Wilton CT 62 15 27 34:57 11:16/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emanuel Cruz Stratford CT 729 16 5 20:53 6:44/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kavitha Nambiar Fairfield CT 727 26 30 39:26 12:43/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Black Lebanon NH 51 26 2 18:01 5:49/M
2 Anthony Chowanel Bridgeport CT 59 29 3 19:33 6:18/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maureen Kane Fairfield CT 755 34 18 30:52 9:57/M
2 Deli Marden Westport CT 42 33 25 33:29 10:48/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Billy Diaz Westport CT 41 34 8 22:55 7:24/M
2 Timothy Ponden Stratford CT 757 36 10 24:06 7:46/M
3 Matthew Lundy Monroe CT 56 33 12 24:23 7:52/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marisa Withrow Trumbull CT 860 41 9 23:02 7:26/M
2 Andrea Kovacs Bridgeport CT 55 49 15 28:44 9:16/M
3 Heather Sparrow Wilton CT 63 49 26 33:31 10:49/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Smith Easton CT 832 42 14 24:52 8:01/M
2 Dave Wilson Wilton CT 64 48 28 34:58 11:17/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terry Hennessey Newtown CT 61 55 16 28:49 9:18/M
2 Maura D'Andrea Branford CT 65 57 20 31:54 10:17/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Looney Wilton CT 57 50 6 21:22 6:54/M
2 John Godin Sandy Hook CT 745 52 7 21:33 6:57/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Rogers Clinton CT 60 66 23 33:00 10:39/M
2 Elizabeth Sandberg Shelton CT 744 60 32 57:55 18:41/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Inge New Haven CT 50 68 11 24:17 7:50/M
2 John Moreau Vernon CT 47 64 21 32:29 10:29/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Eurle Hamden CT 48 71 19 31:49 10:16/M
2 David Adams New Haven CT 49 77 24 33:27 10:47/M
3 Barrett True Windsor CT 44 79 29 39:03 12:36/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com