HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bridgeport PAL Christmas Village 5K
December 10, 2016 - 5K
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

John Snow, Cheshire, CT - 18:05
Sarah Del Vecchio, Stamford, CT - 20:49

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Bridgeport
PAL
WEATHER
28 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    John Snow                         Cheshire  CT          266    25   M       1 Top Fin               18:05      5:50/M
      2    Eddie Tristine                    Monroe  CT            276    15   M       1 13-19                 18:05      5:50/M
      3    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT         81    29   M       1 20-29                 19:42      6:21/M
      4    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        285    49   M       1 40-49                 19:46      6:23/M
      5    Ed Finnigan                       Fairfield  CT         226    51   M       1 50-59                 19:53      6:25/M
      6    Joseph Landini                    Fairfield  CT         242    27   M       2 20-29                 20:47      6:42/M
      7    Sarah Del Vecchio                 Stamford  CT          219    38   F       1 Top Fin               20:49      6:43/M
      8    Randy Chamberland                 Shelton  CT            88    56   M       2 50-59                 20:50      6:43/M
      9    Rick Spiker                       Naugatuck  CT          68    42   M       2 40-49                 21:07      6:49/M
     10    Lawrence Regan                    Wallingford  CT       260    50   M       3 50-59                 21:31      6:56/M
     11    Emma O'Neil                       Southport  CT         253    11   F       1  1-12                 21:48      7:02/M
     12    Tim Schulken                      West Hartford  CT      83    50   M       4 50-59                 21:48      7:02/M
     13    Tom Starodaj                      New Britain  CT        85    29   M       3 20-29                 22:12      7:10/M
     14    Craig Beers                       Wethersfield  CT       66    50   M       5 50-59                 22:12      7:10/M
     15    Matt Gerber                       Durham  CT            232    28   M       4 20-29                 22:17      7:11/M
     16    Bill Begg                         Newtown  CT            89    53   M       6 50-59                 22:26      7:14/M
     17    Dave Chameides                    Oxford  CT             67    58   M       7 50-59                 22:34      7:17/M
     18    Ed Tristine                       Monroe  CT            275    46   M       3 40-49                 23:12      7:29/M
     19    Benjamin Gerber                   Durham  CT            230    24   M       5 20-29                 23:27      7:34/M
     20    Jeffery Dingwell                  Bethlehem  CT          77    61   M       1 60-69                 23:29      7:35/M
     21    Jack Sirotnik                     Milford  CT           265    62   M       2 60-69                 23:35      7:36/M
     22    Susan Nagy                        Milford  CT           250    42   F       1 40-49                 23:36      7:37/M
     23    Don Sharpless                     Vincentown  NJ        295    38   M       1 30-39                 23:57      7:44/M
     24    Bridget Figmic                    Stratford  CT         225    24   F       1 20-29                 23:59      7:44/M
     25    Danny Burgos                      New York  NY          214    25   M       6 20-29                 24:12      7:48/M
     26    Ricci Michelangelo                Mount Laurel  NJ      291    63   M       3 60-69                 24:23      7:52/M
     27    Haley Howard                      Wilton  CT             82    18   F       1 13-19                 24:24      7:52/M
     28    Matthew Lundy                     Monroe  CT            296    34   M       2 30-39                 24:32      7:55/M
     29    Matti Rinta Tuuri                 Fairfield  CT         284    64   M       4 60-69                 24:44      7:59/M
     30    Katey Baruth                      Naugatuck  CT          69    40   F       2 40-49                 24:48      8:00/M
     31    David Larson                      Trumbull  CT          243    54   M       8 50-59                 24:51      8:01/M
     32    Brian Walker                      Monroe  CT            280    63   M       5 60-69                 25:58      8:23/M
     33    Faith Tristine                    Monroe  CT            277    48   F       3 40-49                 26:08      8:26/M
     34    Tom Baker                         Oakdale  CT           286    73   M       1 70-99                 26:10      8:26/M
     35    Allyson Power                     Fairfield  CT         257    35   F       1 30-39                 26:11      8:27/M
     36    Joe Duffy                         Stratford  CT         224    31   M       3 30-39                 26:50      8:39/M
     37    Jessica Rahrig                    Shelton  CT           258    27   F       2 20-29                 27:10      8:46/M
     38    Katie Kost                        Sandy Hook  CT         74    15   F       2 13-19                 27:11      8:46/M
     39    Jennifer Zysk                     Shelton  CT           282    30   F       2 30-39                 27:29      8:52/M
     40    Anne Oeldorf-Hirsch               Glastonbury  CT       254    33   F       3 30-39                 27:47      8:58/M
     41    Mark Gordon                       Shelton  CT            76    30   M       4 30-39                 28:12      9:06/M
     42    Michael Thompson                  Norwalk  CT           274    47   M       4 40-49                 28:13      9:06/M
     43    Owen Sharpless                    Vincentown  NJ        294    10   M       1  1-12                 28:41      9:15/M
     44    Joshua Hester                     Wallingford  CT       238    23   M       7 20-29                 28:51      9:18/M
     45    Ella Sharpless                    Vincentown  NJ        293    12   F       2  1-12                 28:54      9:19/M
     46    Paul Ribnicky                     Stratford  CT         261    61   M       6 60-69                 29:15      9:26/M
     47    Timothy Ponden                    Stratford  CT         256    36   M       5 30-39                 29:29      9:31/M
     48    Chad Celini                       Westport  CT           87    15   M       2 13-19                 30:01      9:41/M
     49    Chris Lee                         Fairfield  CT         283    55   M       9 50-59                 30:08      9:43/M
     50    Chrissy Devellis                  Newtown  CT           221    54   F       1 50-59                 30:17      9:46/M
     51    Jeralyn Haber                     Shelton  CT           235    34   F       4 30-39                 30:18      9:46/M
     52    Sarah Grant                       Shelton  CT           234    33   F       5 30-39                 30:19      9:47/M
     53    Rich Zuvich                       Bethel  CT            281    62   M       7 60-69                 30:25      9:49/M
     54    Dale Sweeney                      Stamford  CT          272    63   F       1 60-69                 30:34      9:52/M
     55    Lavona Gerber                     Durham  CT            231    26   F       3 20-29                 30:35      9:52/M
     56    Jessica Mount                     Monroe  CT            249    17   F       3 13-19                 30:58      9:59/M
     57    Bruce Grisafe                     Salem  CT             288    63   M       8 60-69                 31:07     10:02/M
     58    Sharon Mangelinkx                 Bristol  CT            80    42   F       4 40-49                 31:09     10:03/M
     59    Abigail O'Neil                    Southport  CT         251     6   F       3  1-12                 31:26     10:08/M
     60    Caroline O'Neil                   Southport  CT         252    46   F       5 40-49                 31:27     10:09/M
     61    Konstantinos Georgiadic           Bridgeport  CT         78    25   M       8 20-29                 31:47     10:15/M
     62    Frank Maco                        Stratford  CT          84    70   M       2 70-99                 31:56     10:18/M
     63    Mark Mangelinkx                   Bristol  CT            79    50   M      10 50-59                 31:57     10:18/M
     64    Thomas Burns                      Bridgeport  CT        215    70   M       3 70-99                 32:00     10:19/M
     65    Carol Marinaccio                  Trumbull  CT          244    64   F       2 60-69                 32:12     10:23/M
     66    Pat Bigelow                       East Berlin  CT       208    62   F       3 60-69                 32:40     10:32/M
     67    Karen Tursi                       Fairfield  CT         278    59   F       2 50-59                 32:50     10:35/M
     68    Sasha Comito                      Norwalk  CT           217    36   F       6 30-39                 32:58     10:38/M
     69    Tom Gerber                        Durham  CT            233    61   M       9 60-69                 33:39     10:51/M
     70    Nancy Romero                      Shelton  CT           263    57   F       3 50-59                 34:07     11:00/M
     71    Carole Urban                      Milford  CT           292    51   F       4 50-59                 34:15     11:03/M
     72    Allie Kost                        Sandy Hook  CT         73    11   F       4  1-12                 34:27     11:07/M
     73    Owen Dueck                        Trumbull  CT          222     9   M       2  1-12                 34:28     11:07/M
     74    Randy Dueck                       Trumbull  CT          223    40   M       5 40-49                 34:28     11:07/M
     75    Jon Kost                          Sandy Hook  CT         71    46   M       6 40-49                 34:30     11:08/M
     76    Anne Blomstrand                   Avon  CT              209    39   F       7 30-39                 34:57     11:16/M
     77    Jackson Kost                      Sandy Hook  CT         75     7   M       3  1-12                 35:19     11:24/M
     78    Catherine Kost                    Sandy Hook  CT         72    43   F       6 40-49                 35:21     11:24/M
     79    Beth Haydu                        East Hampton  CT      236    50   F       5 50-59                 35:22     11:25/M
     80    Jay Haydu                         East Hampton  CT      237    51   M      11 50-59                 35:22     11:25/M
     81    Andrew Moor                       New Canaan  CT        298    10   M       4  1-12                 35:51     11:34/M
     82    Dietrich Moore                    New Canaan  CT        299    43   M       7 40-49                 35:51     11:34/M
     83    Cailynn Danneman                  Bloomfield  CT        218    12   F       5  1-12                 36:18     11:43/M
     84    Wilma Jones                       Niantic  CT           240    55   F       6 50-59                 36:43     11:51/M
     85    Pat Baker                         Oakdale  CT           287    71   F       1 70-99                 37:38     12:08/M
     86    Margaret Flaherty                 Stratford  CT         227    61   F       4 60-69                 37:39     12:09/M
     87    Kate Vogel                        Middletown  CT        279    44   F       7 40-49                 38:13     12:20/M
     88    Celeste Fong                      Middletown  CT        290    41   F       8 40-49                 38:13     12:20/M
     89    Melissa McWeeny                   Bloomfield  CT        248    36   F       8 30-39                 38:14     12:20/M
     90    Millie Phillips                   Monroe  CT            300    52   F       7 50-59                 39:29     12:44/M
     91    Stephanie Janucik                 Milford  CT           239    35   F       9 30-39                 39:38     12:47/M
     92    Emmalia Bacchiocchi               Seymour  CT           203    34   F      10 30-39                 39:39     12:47/M
     93    Sandhya Sridhar                   Newtown  CT           270    40   F       9 40-49                 39:46     12:50/M
     94    Kerry Begin                       Bridgeport  CT         90    29   F       4 20-29                 39:52     12:52/M
     95    John Marusa                       West Haven  CT        245    70   M       4 70-99                 40:54     13:12/M
     96    Tasha Celini                      Norwalk  CT            86    25   F       5 20-29                 41:23     13:21/M
     97    Andrew Thompson                   Norwalk  CT           273    16   M       3 13-19                 41:48     13:29/M
     98    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             289    61   F       5 60-69                 41:57     13:32/M
     99    Allison Becker                    Norwalk  CT           205    41   F      10 40-49                 43:22     13:59/M
    100    Emily Becker                      Norwalk  CT           207    11   F       6  1-12                 43:22     13:59/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Ashley Becker                     Norwalk  CT           206    11   F       7  1-12                 43:24     14:00/M
    102    Shonia Monteiro                   Bridgeport  CT         91    39   F      11 30-39                 43:26     14:01/M
    103    Vanessa Boyle                     Wallingford  CT       212    22   F       6 20-29                 43:35     14:04/M
    104    Ed Perkowski                      Stratford  CT          70    62   M      10 60-69                 45:41     14:44/M
    105    John Gaydos                       Wallingford  CT       228    29   M       9 20-29                 49:46     16:03/M
    106    Diana Gerber                      Durham  CT            297    60   F       6 60-69                 50:03     16:09/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Race

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Del Vecchio Stamford CT 219 38 7 20:49 6:43/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Snow Cheshire CT 266 25 1 18:05 5:50/M
Top

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma O'Neil Southport CT 253 11 11 21:48 7:02/M
2 Ella Sharpless Vincentown NJ 293 12 45 28:54 9:19/M
3 Abigail O'Neil Southport CT 251 6 59 31:26 10:08/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Owen Sharpless Vincentown NJ 294 10 43 28:41 9:15/M
2 Owen Dueck Trumbull CT 222 9 73 34:28 11:07/M
3 Jackson Kost Sandy Hook CT 75 7 77 35:19 11:24/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Haley Howard Wilton CT 82 18 27 24:24 7:52/M
2 Katie Kost Sandy Hook CT 74 15 38 27:11 8:46/M
3 Jessica Mount Monroe CT 249 17 56 30:58 9:59/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eddie Tristine Monroe CT 276 15 2 18:05 5:50/M
2 Chad Celini Westport CT 87 15 48 30:01 9:41/M
3 Andrew Thompson Norwalk CT 273 16 97 41:48 13:29/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bridget Figmic Stratford CT 225 24 24 23:59 7:44/M
2 Jessica Rahrig Shelton CT 258 27 37 27:10 8:46/M
3 Lavona Gerber Durham CT 231 26 55 30:35 9:52/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowanec Bridgeport CT 81 29 3 19:42 6:21/M
2 Joseph Landini Fairfield CT 242 27 6 20:47 6:42/M
3 Tom Starodaj New Britain CT 85 29 13 22:12 7:10/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allyson Power Fairfield CT 257 35 35 26:11 8:27/M
2 Jennifer Zysk Shelton CT 282 30 39 27:29 8:52/M
3 Anne Oeldorf-Hirsch Glastonbury CT 254 33 40 27:47 8:58/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Sharpless Vincentown NJ 295 38 23 23:57 7:44/M
2 Matthew Lundy Monroe CT 296 34 28 24:32 7:55/M
3 Joe Duffy Stratford CT 224 31 36 26:50 8:39/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Nagy Milford CT 250 42 22 23:36 7:37/M
2 Katey Baruth Naugatuck CT 69 40 30 24:48 8:00/M
3 Faith Tristine Monroe CT 277 48 33 26:08 8:26/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wantuil Souza Bridgeport CT 285 49 4 19:46 6:23/M
2 Rick Spiker Naugatuck CT 68 42 9 21:07 6:49/M
3 Ed Tristine Monroe CT 275 46 18 23:12 7:29/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chrissy Devellis Newtown CT 221 54 50 30:17 9:46/M
2 Karen Tursi Fairfield CT 278 59 67 32:50 10:35/M
3 Nancy Romero Shelton CT 263 57 70 34:07 11:00/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Finnigan Fairfield CT 226 51 5 19:53 6:25/M
2 Randy Chamberland Shelton CT 88 56 8 20:50 6:43/M
3 Lawrence Regan Wallingford CT 260 50 10 21:31 6:56/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Sweeney Stamford CT 272 63 54 30:34 9:52/M
2 Carol Marinaccio Trumbull CT 244 64 65 32:12 10:23/M
3 Pat Bigelow East Berlin CT 208 62 66 32:40 10:32/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffery Dingwell Bethlehem CT 77 61 20 23:29 7:35/M
2 Jack Sirotnik Milford CT 265 62 21 23:35 7:36/M
3 Ricci Michelangelo Mount Laurel NJ 291 63 26 24:23 7:52/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pat Baker Oakdale CT 287 71 85 37:38 12:08/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Baker Oakdale CT 286 73 34 26:10 8:26/M
2 Frank Maco Stratford CT 84 70 62 31:56 10:18/M
3 Thomas Burns Bridgeport CT 215 70 64 32:00 10:19/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com