HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Running Water For Africa
October 14, 2017 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Todd Forselius, Cheshire, CT - 18:41
Lindsey Cahill, Trumbull, CT - 21:13

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Walnut
Beach

WEATHER
60 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Todd Forselius                    Cheshire  CT          791    49   M       1 Top Fin               18:41      5:59/M
      2    Lindsey Cahill                    Trumbull  CT          812    34   F       1 Top Fin               21:13      6:48/M
      3    Jack Silva                        Suffield  CT          786    44   M       1 40-49                 21:40      6:56/M
      4    Jason Holler                      Milford  CT           831    14   M       1 14-18                 22:09      7:06/M
      5    Emma O'Neil                       Southport  CT         867    12   F       1 11-13                 22:18      7:09/M
      6    Joseph Mager                      Milford  CT           856    28   M       1 19-29                 22:24      7:10/M
      7    Nicholas D'Agosto                 Trumbull  CT          788    48   M       2 40-49                 22:25      7:11/M
      8    Dave Kausyla                      Waterbury  CT         835    41   M       3 40-49                 22:33      7:13/M
      9    John Mattie                       Farmington  CT        780    59   M       1 50-59                 22:47      7:18/M
     10    Nathaniel Raymnond                New Haven  CT         790    39   M       1 30-39                 23:17      7:27/M
     11    Max Block                         Westport  CT          804    47   M       4 40-49                 24:20      7:48/M
     12    Joe Duffy                         Stratford  CT         825    32   M       2 30-39                 24:49      7:57/M
     13    Aislinn Burns                     Milford  CT           809    12   F       2 11-13                 24:56      7:59/M
     14    John Mager                        Milford  CT           797    52   M       2 50-59                 24:57      7:59/M
     15    Kyle Holler                       Milford  CT           832    12   M       1 11-13                 24:58      8:00/M
     16    Marc Rinaldi                      Greenwich  CT         877    43   M       5 40-49                 25:06      8:02/M
     17    Matt Kalthoff                     New Haven  CT         834    33   M       3 30-39                 25:14      8:05/M
     18    Bob Ward                          Vernon  CT            774    72   M       1 70-79                 25:45      8:15/M
     19    John Szantyr                      Stratford  CT         783    67   M       1 60-69                 26:13      8:24/M
     20    Lou Conforte                      Stratford  CT         776    60   M       2 60-69                 26:18      8:25/M
     21    Dash Gilrain-Lennon               Westport  CT          829    10   M       1  1-10                 26:42      8:33/M
     22    Robert Lennon                     Westport  CT          850    43   M       6 40-49                 26:43      8:33/M
     23    Danette Dominy                    Waterbury  CT         823    30   F       1 30-39                 26:46      8:34/M
     24    Elizabeth Lamay                   Southbury  CT         849    27   F       1 19-29                 27:23      8:46/M
     25    Kieran Burns                      Milford  CT           811     8   M       2  1-10                 27:31      8:49/M
     26    Michael Lynch                     Milford  CT           854    30   M       4 30-39                 27:39      8:51/M
     27    Alex Beck                         Orange  CT            694    35   M       5 30-39                 27:40      8:52/M
     28    Chace Silva                       Suffield  CT          784     8   M       3  1-10                 27:54      8:56/M
     29    Leon Silva                        Fairfield  CT         884    49   M       7 40-49                 28:20      9:05/M
     30    Abigail Lamay                     Southbury  CT         847     6   F       1  1-10                 28:26      9:06/M
     31    Abigail O'Neil                    Southport  CT         865     6   F       2  1-10                 28:32      9:08/M
     32    Daniel Spicer                     Milford  CT           889    30   M       6 30-39                 28:48      9:14/M
     33    Caroline O'Neil                   Southport  CT         866    47   F       1 40-49                 28:51      9:14/M
     34    Kerri Ubaldi                      Milford  CT           897    49   F       2 40-49                 29:12      9:21/M
     35    Curtis Lamay                      Southbury  CT         848    51   M       3 50-59                 29:55      9:35/M
     36    Dwain Fehon                       New Haven  CT         827    56   M       4 50-59                 30:07      9:39/M
     37    Bradley Mayer                     Stamford  CT          793    14   M       2 14-18                 30:38      9:49/M
     38    Amy Burns                         Milford  CT           810    35   F       2 30-39                 30:38      9:49/M
     39    Allison Calomino                  Stamford  CT          813    54   F       1 50-59                 30:41      9:50/M
     40    Richard Wheeling                  Milford  CT           898    60   M       3 60-69                 30:56      9:55/M
     41    Bernadette Hamad                  Southbury  CT         794    60   F       1 60-69                 30:57      9:55/M
     42    Donna Cramond                     Monroe  CT            819    68   F       2 60-69                 31:56     10:14/M
     43    Mary Tennant                      Hamden  CT            699    39   F       3 30-39                 32:01     10:15/M
     44    Andy Tennant                      Hamden  CT            700    45   M       8 40-49                 32:02     10:16/M
     45    Bob Wydra                         Milford  CT           687    45   M       9 40-49                 32:04     10:16/M
     46    Reese Mitchell                    Stratford  CT         862    35   M       7 30-39                 32:15     10:20/M
     47    Bob Sheehy                        North Haven  CT       880    55   M       5 50-59                 32:16     10:20/M
     48    James Linden                      Shelton  CT           689    73   M       2 70-79                 32:36     10:27/M
     49    Nancy Specht                      Hamden  CT            888    64   F       3 60-69                 32:42     10:29/M
     50    Reagan Silva                      Suffield  CT          785    10   F       3  1-10                 32:47     10:30/M
     51    Samuel King                       Redding  CT           840    13   M       2 11-13                 32:52     10:32/M
     52    Kelly Silva                       Fairfield  CT         883    47   F       3 40-49                 33:23     10:42/M
     53    Renee Casey                       Milford  CT           692    40   F       4 40-49                 33:46     10:49/M
     54    Debi Caron                        Branford  CT          814    51   F       2 50-59                 33:51     10:51/M
     55    Meg Winfield                      Milford  CT           686    59   F       3 50-59                 34:03     10:54/M
     56    Jeannine Minort-Kale              Milford  CT           861    35   F       4 30-39                 34:06     10:55/M
     57    Aaron Prygoda                     Milford  CT           876     7   M       4  1-10                 34:06     10:55/M
     58    Chris Goulden                     Milford  CT           830    55   M       6 50-59                 34:15     10:58/M
     59    Skyler Silva                      Fairfield  CT         885    16   F       1 14-18                 34:22     11:01/M
     60    Monica Roche                      Fairfield  CT         775    78   F       1 70-79                 34:49     11:09/M
     61    Steve Habetz                      Stamford  CT          792    55   M       7 50-59                 34:50     11:10/M
     62    Dianne Crocker                    Mashpee  MA           778    49   F       5 40-49                 35:23     11:20/M
     63    Elisa Devito                      New York  NY          822    40   F       6 40-49                 35:24     11:20/M
     64    Beverly Streit-Kefalas            Milford  CT           892    53   F       4 50-59                 35:24     11:20/M
     65    Nok Chhun                         New Haven  CT         815    40   F       7 40-49                 35:26     11:21/M
     66    Daniel King                       Redding  CT           837    12   M       3 11-13                 36:11     11:36/M
     67    Greg King                         Redding  CT           838    43   M      10 40-49                 36:12     11:36/M
     68    Linda Kazmierski                  Milford  CT           836    67   F       4 60-69                 36:15     11:37/M
     69    Matthew Berendt                   Milford  CT           691    10   M       5  1-10                 36:37     11:44/M
     70    Eric Berendt                      Milford  CT           799    41   M      11 40-49                 36:37     11:44/M
     71    Deirdre Pagan                     Clinton  CT           871    49   F       8 40-49                 37:11     11:55/M
     72    Kevin Finch                       Orange  CT            800    50   M       8 50-59                 37:11     11:55/M
     73    Michael Casey                     Milford  CT           693    40   M      12 40-49                 37:21     11:58/M
     74    Judi Silliere                     Wilton  CT            881    56   F       5 50-59                 38:45     12:25/M
     75    Bridgit Connors                   Milford  CT           816    25   F       2 19-29                 38:50     12:26/M
     76    Katie Tuttle                      Seymour  CT           690    36   F       5 30-39                 39:08     12:32/M
     77    Patty Carton                      Stratford  CT         795    79   F       2 70-79                 39:11     12:33/M
     78    Phyllis Coughlin                  Milford  CT           818    70   F       3 70-79                 39:28     12:39/M
     79    Barbara Jackoe                    Orange  CT            798    51   F       6 50-59                 39:49     12:45/M
     80    Marc Ubaldi                       Milford  CT           796    50   M       9 50-59                 39:56     12:48/M
     81    Amy Yann                          Fairfield  CT         688    49   F       9 40-49                 40:44     13:03/M
     82    Jim Stevens                       Trumbull  CT          891    85   M       1 80-89                 40:52     13:06/M
     83    Tom Leone                         Stratford  CT         852    40   M      13 40-49                 41:14     13:13/M
     84    Emily Leone                       Stratford  CT         851    39   F       6 30-39                 41:16     13:13/M
     85    John Marmolejo                    Stratford             777    57   M      10 50-59                 41:56     13:26/M
     86    Susan Kliger                      Milford  CT           843    64   F       5 60-69                 43:03     13:48/M
     87    John Connors                      Milford  CT           817    56   M      11 50-59                 43:13     13:51/M
     88    Julia King                        Redding  CT           839     9   F       4  1-10                 44:26     14:14/M
     89    Sarah King                        Redding  CT           841    43   F      10 40-49                 44:47     14:21/M
     90    Gerald Lewis                      West Haven  CT        853    67   M       4 60-69                 47:35     15:15/M
     91    Deborah Ryba                      Milford  CT           878    64   F       6 60-69                 48:11     15:26/M
     92    Judy Sarac                        Milford  CT           879    54   F       7 50-59                 48:12     15:27/M
     93    Allen Page                        Hamden  CT            697    63   M       5 60-69                 49:25     15:50/M
     94    Mable Hoffler-Page                Hamden  CT            698    0    F       1  0- 0                 49:26     15:50/M
     95    Becky Kozek                       Milford  CT           844    53   F       8 50-59                 51:42     16:34/M
     96    Joel Kozek                        Milford  CT           845    19   M       2 19-29                 51:42     16:34/M
     97    John Sporko                       Milford  CT           890    75   M       3 70-79                 52:26     16:48/M
     98    Lewis Booker                      Stratford  CT         805    69   M       6 60-69                 55:10     17:41/M
     99    Laurel Ellson                     Milford  CT           826    60   F       7 60-69                 56:37     18:09/M
    100    Britta Kivell                     Milford  CT           842    59   F       9 50-59                 56:45     18:11/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Dave Kurata                       Milford  CT           846    53   M      12 50-59                 56:45     18:11/M
    102    Carol Faruolo                     Milford  CT           787    68   F       8 60-69                 56:55     18:15/M
    103    Kerry Patton                      Milford  CT           872    58   M      13 50-59                 57:04     18:17/M
    104    Sharon Jenkins                                          789    49   F      11 40-49                 57:26     18:24/M
    105    Kayla Blackwell                   Stratford  CT         803    23   F       3 19-29                 57:26     18:24/M
    106    Arthur Landry                     Milford  CT           779    57   M      14 50-59                 57:48     18:32/M
    107    Ray Oliver                        Trumbull  CT          868    80   M       2 80-89                 57:48     18:32/M
    108    Terry Powers                      Milford  CT           875    55   F      10 50-59                 58:12     18:39/M
    109    William Thorne                    Storrs  CT            896    63   M       7 60-69                 58:16     18:41/M
    110    Ann Pacheco                       Mansfield Center  C   870    58   F      11 50-59                 58:16     18:41/M
    111    Luke Wikstrom                     Milford  CT           782    9    M       6  1-10               1:00:00     19:14/M
    112    Margarita Moore                   Milford  CT           863    53   F      12 50-59               1:00:07     19:16/M
    113    Participant   969                                       969     0   M       1  0- 0               1:00:10     19:17/M
    114    Alexa Johnston                    Milford  CT           781    10   F       5  1-10               1:00:30     19:23/M
    115    Herman Bershtein                  Hamden  CT            802    92   M       1 90-99               1:00:36     19:25/M
    116    Carol Slade                       Fairfield  CT         887    61   F       9 60-69               1:04:38     20:43/M
    117    Koren Paul                        Stratford  CT         873    52   F      13 50-59               1:04:38     20:43/M
    118    Myrtle Booker                     Stratford  CT         806    66   F      10 60-69               1:04:38     20:43/M


Age Division Results
Men: Top Finishers1-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: Top Finishers1-10 11-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Cahill Trumbull CT 812 34 2 21:13 6:48/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Forselius Cheshire CT 791 49 1 18:41 5:59/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Lamay Southbury CT 847 6 30 28:26 9:06/M
2 Abigail O'Neil Southport CT 865 6 31 28:32 9:08/M
3 Reagan Silva Suffield CT 785 10 50 32:47 10:30/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dash Gilrain-Lennon Westport CT 829 10 21 26:42 8:33/M
2 Kieran Burns Milford CT 811 8 25 27:31 8:49/M
3 Chace Silva Suffield CT 784 8 28 27:54 8:56/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma O'Neil Southport CT 867 12 5 22:18 7:09/M
2 Aislinn Burns Milford CT 809 12 13 24:56 7:59/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Holler Milford CT 832 12 15 24:58 8:00/M
2 Samuel King Redding CT 840 13 51 32:52 10:32/M
3 Daniel King Redding CT 837 12 66 36:11 11:36/M
Top

Female 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Skyler Silva Fairfield CT 885 16 59 34:22 11:01/M
Top

Male 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Holler Milford CT 831 14 4 22:09 7:06/M
2 Bradley Mayer Stamford CT 793 14 37 30:38 9:49/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Lamay Southbury CT 849 27 24 27:23 8:46/M
2 Bridgit Connors Milford CT 816 25 75 38:50 12:26/M
3 Kayla Blackwell Stratford CT 803 23 105 57:26 18:24/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Mager Milford CT 856 28 6 22:24 7:10/M
2 Joel Kozek Milford CT 845 19 96 51:42 16:34/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danette Dominy Waterbury CT 823 30 23 26:46 8:34/M
2 Amy Burns Milford CT 810 35 38 30:38 9:49/M
3 Mary Tennant Hamden CT 699 39 43 32:01 10:15/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathaniel Raymnond New Haven CT 790 39 10 23:17 7:27/M
2 Joe Duffy Stratford CT 825 32 12 24:49 7:57/M
3 Matt Kalthoff New Haven CT 834 33 17 25:14 8:05/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline O'Neil Southport CT 866 47 33 28:51 9:14/M
2 Kerri Ubaldi Milford CT 897 49 34 29:12 9:21/M
3 Kelly Silva Fairfield CT 883 47 52 33:23 10:42/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Silva Suffield CT 786 44 3 21:40 6:56/M
2 Nicholas D'Agosto Trumbull CT 788 48 7 22:25 7:11/M
3 Dave Kausyla Waterbury CT 835 41 8 22:33 7:13/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allison Calomino Stamford CT 813 54 39 30:41 9:50/M
2 Debi Caron Branford CT 814 51 54 33:51 10:51/M
3 Meg Winfield Milford CT 686 59 55 34:03 10:54/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Mattie Farmington CT 780 59 9 22:47 7:18/M
2 John Mager Milford CT 797 52 14 24:57 7:59/M
3 Curtis Lamay Southbury CT 848 51 35 29:55 9:35/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bernadette Hamad Southbury CT 794 60 41 30:57 9:55/M
2 Donna Cramond Monroe CT 819 68 42 31:56 10:14/M
3 Nancy Specht Hamden CT 888 64 49 32:42 10:29/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Szantyr Stratford CT 783 67 19 26:13 8:24/M
2 Lou Conforte Stratford CT 776 60 20 26:18 8:25/M
3 Richard Wheeling Milford CT 898 60 40 30:56 9:55/M
Top

Female 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Roche Fairfield CT 775 78 60 34:49 11:09/M
2 Patty Carton Stratford CT 795 79 77 39:11 12:33/M
3 Phyllis Coughlin Milford CT 818 70 78 39:28 12:39/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Ward Vernon CT 774 72 18 25:45 8:15/M
2 James Linden Shelton CT 689 73 48 32:36 10:27/M
3 John Sporko Milford CT 890 75 97 52:26 16:48/M
Top

Male 80 to 89

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Stevens Trumbull CT 891 85 82 40:52 13:06/M
2 Ray Oliver Trumbull CT 868 80 107 57:48 18:32/M
Top

Male 90 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Herman Bershtein Hamden CT 802 92 115 1:00:36 19:25/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com