HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Rock Sprint
September 17, 2017 - 5K
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Elizabeth Fengler, Wallingford, CT - 19:23
Matthew Woodward, New Haven, CT - 20:05

Womens Winner Mens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Trowbridge
Env Center
WEATHER
75 Degrees
Clouds/Humid

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Elizabeth Fengler                 Wallingford  CT         3    21   F       1 Top Fin               19:23      6:15/M
      2    Matthew Woodard                   New Haven  CT          17    22   M       1 Top Fin               20:05      6:29/M
      3    Steve Franklin                    New Haven  CT          47    35   M       1 30-39                 20:16      6:32/M
      4    Darrell Adler                     Wallingford  CT        40    42   M       1 40-44                 20:28      6:36/M
      5    Mike Costen                       Milford  CT            27    54   M       1 50-54                 20:49      6:43/M
      6    Jenny Yang                        New Haven  CT          29    28   F       1 20-29                 20:56      6:45/M
      7    Gaboury Benoit                    New Haven  CT          18    63   M       1 60-64                 21:00      6:46/M
      8    Michael Sinscolchi                New Haven  CT          49    35   M       2 30-39                 21:05      6:48/M
      9    Ian Grant                         London  LEW            15    37   M       3 30-39                 21:12      6:50/M
     10    Rachel Furey                      New Haven  CT          16    33   F       1 30-39                 21:46      7:01/M
     11    Stephen Joy                       New Haven  CT          43    59   M       1 55-59                 21:50      7:03/M
     12    Stephen Hunt                      Avon  CT               36    48   M       1 45-49                 21:59      7:05/M
     13    Nathaniel Raymond                 New Haven  CT          28    39   M       4 30-39                 22:18      7:12/M
     14    Jack Panula                       East Haven  CT         26    14   M       1 12-15                 23:15      7:30/M
     15    Robert Grande                     Branford  CT           33    63   M       2 60-64                 23:36      7:37/M
     16    Matti Rinta-Tuuri                 Fairfield  CT          31    65   M       1 65-69                 24:29      7:54/M
     17    David Carlson                     Hamden  CT             39    62   M       3 60-64                 24:33      7:55/M
     18    Randall Beach                     New Haven  CT          44    67   M       2 65-69                 25:45      8:18/M
     19    Angus Nairn                       Guilford  CT           38    63   M       4 60-64                 26:14      8:28/M
     20    Guy Pulino                        Moodus  CT              4    72   M       1 70-79                 26:19      8:29/M
     21    Mary Zorzanello                   New Haven  CT          11    61   F       1 60-64                 26:32      8:34/M
     22    George Ripley                     Glastonbury  CT        30    69   M       3 65-69                 26:42      8:37/M
     23    Ambar Santiago-Rojas              New Haven  CT          46    10   F       1  1-11                 26:54      8:41/M
     24    Jade Santiago-Rojas               New Haven  CT          45     7   F       2  1-11                 27:28      8:52/M
     25    Donna Esposito                    Guilford  CT           10    54   F       1 50-54                 27:40      8:55/M
     26    Denise Stein                      Orange  CT              6    57   F       1 55-59                 27:44      8:57/M
     27    Reagan Krane                      Westbrook  CT          34    59   M       2 55-59                 27:49      8:58/M
     28    John Ayer                         Milford  CT             9    65   M       4 65-69                 27:57      9:01/M
     29    Nico Cappelluti                   New Haven  CT          48    38   M       5 30-39                 28:28      9:11/M
     30    Yaxing Zhang                      New Haven  CT          20    29   M       1 20-29                 28:48      9:17/M
     31    John Sirella                      Stratford  CT           5    65   M       5 65-69                 28:53      9:19/M
     32    Martha Krane                      Westbrook  CT          35    52   F       2 50-54                 29:23      9:29/M
     33    James Kennedy                     North Haven  CT        42    72   M       2 70-79                 29:45      9:36/M
     34    Robert Darragh                    Northford  CT          13    62   M       5 60-64                 29:49      9:37/M
     35    Jonathan Nyberg                   New Britain  CT        19    59   M       3 55-59                 31:09     10:03/M
     36    Catherine Dileo                   New Haven  CT          22    25   F       2 20-29                 31:12     10:04/M
     37    Cristina Alvarado                 New Haven  CT          12    32   F       2 30-39                 31:16     10:05/M
     38    Donna Cramond                     Monroe  CT              7    67   F       1 65-69                 32:05     10:21/M
     39    Jun Hong                          New Haven  CT          21    31   F       3 30-39                 32:35     10:31/M
     40    Jack Cronan                       Branford  CT           41    70   M       3 70-79                 33:08     10:41/M
     41    David Adams                       New Haven  CT          32    78   M       4 70-79                 34:22     11:05/M
     42    Cynara McPhail                    Wallingford  CT         8    59   F       2 55-59                 34:41     11:11/M
     43    Erin Westerman                    Hamden  CT             14    23   F       3 20-29                 35:06     11:19/M
     44    Laura Hunt                        Avon  CT               37    63   F       2 60-64                 35:56     11:35/M
     45    Reina Desrouleaux                 New Haven  CT          23    22   F       4 20-29                 42:15     13:38/M
     46    Herman Bershtein                  Hamden  CT             92    92   M       1 80-99               1:08:36     22:08/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 12-15 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99
Women: Top Finishers 1-11 20-29 30-39 50-54 55-59 60-64 65-69

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Fengler Wallingford CT 3 21 1 19:23 6:15/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Woodard New Haven CT 17 22 2 20:05 6:29/M
Top

Female 11 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ambar Santiago-Rojas New Haven CT 46 10 23 26:54 8:41/M
2 Jade Santiago-Rojas New Haven CT 45 7 24 27:28 8:52/M
Top

Male 12 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Panula East Haven CT 26 14 14 23:15 7:30/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Yang New Haven CT 29 28 6 20:56 6:45/M
2 Catherine Dileo New Haven CT 22 25 36 31:12 10:04/M
3 Erin Westerman Hamden CT 14 23 43 35:06 11:19/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Yaxing Zhang New Haven CT 20 29 30 28:48 9:17/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Furey New Haven CT 16 33 10 21:46 7:01/M
2 Cristina Alvarado New Haven CT 12 32 37 31:16 10:05/M
3 Jun Hong New Haven CT 21 31 39 32:35 10:31/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Franklin New Haven CT 47 35 3 20:16 6:32/M
2 Michael Sinscolchi New Haven CT 49 35 8 21:05 6:48/M
3 Ian Grant London LEW 15 37 9 21:12 6:50/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Darrell Adler Wallingford CT 40 42 4 20:28 6:36/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Hunt Avon CT 36 48 12 21:59 7:05/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Esposito Guilford CT 10 54 25 27:40 8:55/M
2 Martha Krane Westbrook CT 35 52 32 29:23 9:29/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Costen Milford CT 27 54 5 20:49 6:43/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Denise Stein Orange CT 6 57 26 27:44 8:57/M
2 Cynara McPhail Wallingford CT 8 59 42 34:41 11:11/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Joy New Haven CT 43 59 11 21:50 7:03/M
2 Reagan Krane Westbrook CT 34 59 27 27:49 8:58/M
3 Jonathan Nyberg New Britain CT 19 59 35 31:09 10:03/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Zorzanello New Haven CT 11 61 21 26:32 8:34/M
2 Laura Hunt Avon CT 37 63 44 35:56 11:35/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gaboury Benoit New Haven CT 18 63 7 21:00 6:46/M
2 Robert Grande Branford CT 33 63 15 23:36 7:37/M
3 David Carlson Hamden CT 39 62 17 24:33 7:55/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Cramond Monroe CT 7 67 38 32:05 10:21/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matti Rinta-Tuuri Fairfield CT 31 65 16 24:29 7:54/M
2 Randall Beach New Haven CT 44 67 18 25:45 8:18/M
3 George Ripley Glastonbury CT 30 69 22 26:42 8:37/M
Top

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Guy Pulino Moodus CT 4 72 20 26:19 8:29/M
2 James Kennedy North Haven CT 42 72 33 29:45 9:36/M
3 Jack Cronan Branford CT 41 70 40 33:08 10:41/M
Top

Male 80 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Herman Bershtein Hamden CT 92 92 46 1:08:36 22:08/M

2 Mile Walk


                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Xiaochen Young                    New Haven  CT         286    29   F       1  0-99                 34:24     17:12/M
      2    Francesca Dalboni                 New Haven  CT         288    39   F       2  0-99                 37:28     18:44/M
      3    Alga Franciosi                    New Haven  CT         287    60   F       3  0-99                 37:30     18:45/M
      4    Nancy Hallock                     Delmar  NY            282    61   F       4  0-99                 42:19     21:10/M
      5    Kristen Ayer                      Milford  CT           283    65   F       5  0-99                 42:19     21:10/M
      6    Gary Hallock                      Delmar  NY            281    62   M       1  0-99                 42:20     21:10/M
      7    Danielle Pyer                     Cheshire  CT          280    31   F       6  0-99                 48:20     24:10/M
      8    Pamela Schilling                  Wallingford  CT       276    62   F       7  0-99                 48:20     24:10/M
      9    Malgorzata Kizos                  Meriden  CT           277    44   F       8  0-99                 49:05     24:33/M
     10    Kristen Gade                      Middletown  CT        275    29   F       9  0-99                 49:05     24:33/M
     11    Daniela Polonyova                 Meriden  CT           278    62   F      10  0-99                 49:05     24:33/M
     12    Emilia Kobus                      Durham  CT            279    33   F      11  0-99                 49:05     24:33/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com