HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Peck Place Panther Pounce
May 13, 2017 - 5K
Orange, CT

OVERALL WINNERS

Matthew McLeod, Orange, CT - 20:10
Cassandra Silkoff, Derby, CT - 21:33

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
High Plains
Comm Center

WEATHER
50 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Matthew McLeod                    Orange  CT             97    10   M       1 Top Fin               20:10      6:30/M
      2    Cassandra Silkoff                 Derby  CT             123    10   F       1 Top Fin               21:33      6:57/M
      3    \logan Burke                      Derby  CT             121    11   M       1  1-12                 22:10      7:09/M
      4    Todd Richard                      Orange  CT             31    38   M       1 30-39                 22:28      7:15/M
      5    Jennifer Silva                    Monroe  CT              1    26   F       1 20-29                 22:31      7:16/M
      6    Joseph Michel                     Orange  CT            132    39   M       2 30-39                 23:35      7:36/M
      7    David Cease                       Orange  CT             57    18   M       1 13-19                 24:02      7:45/M
      8    Cgrayson Arndt                    Orange  CT            126    19   M       2 13-19                 24:17      7:50/M
      9    Layli Pudimat                     Derby  CT             122    12   F       1  1-12                 24:19      7:51/M
     10    Ariana Garay                      Orange  CT            135    14   F       1 13-19                 24:25      7:53/M
     11    Derek Vuolo                       Orange  CT             15    10   M       2  1-12                 24:35      7:56/M
     12    William Perfetto                  Orange  CT             75    40   M       1 40-49                 24:38      7:57/M
     13    Haley Paolini                     Trumbull  CT           90    24   F       2 20-29                 24:40      7:57/M
     14    Gia Coppola                       Orange  CT             95    10   F       2  1-12                 24:53      8:02/M
     15    Grace Saldana                     Derby  CT              99    11   F       3  1-12                 25:01      8:04/M
     16    Mike Kowaleski                    East Haven  CT        128    44   M       2 40-49                 25:03      8:05/M
     17    Nicole Ebert                      Orange  CT             84    45   F       1 40-49                 25:24      8:12/M
     18    Terry Camputaro                   Woodbury  CT            2    52   F       1 50-59                 25:29      8:13/M
     19    Stephanie Dragan                  Orange  CT             54    46   F       2 40-49                 25:36      8:15/M
     20    Mallory Gorry                     North Haven  CT        59    32   F       1 30-39                 26:15      8:28/M
     21    Avalyn Gonzales                   Derby  CT             120    13   F       2 13-19                 27:11      8:46/M
     22    Cayla Cayer-Mccarthy              Derby  CT             119    12   F       4  1-12                 27:17      8:48/M
     23    Diane Houghton                    Seymour  CT           105    41   F       3 40-49                 27:24      8:50/M
     24    James Zavodjancik                 Trumbull  CT           98    32   M       3 30-39                 27:25      8:51/M
     25    Michelle Behun                    Bethany  CT            37    34   F       2 30-39                 27:32      8:53/M
     26    Chris Viesselman                  Orange  CT            112    41   M       3 40-49                 28:06      9:04/M
     27    Colby Viesselman                  Orange  CT            111    10   M       3  1-12                 28:08      9:05/M
     28    Kyle Droney                       Orange  CT             23    11   M       4  1-12                 28:11      9:05/M
     29    Giovanni D'Onofrio                Orange  CT            130    10   M       5  1-12                 28:26      9:10/M
     30    Sean Keogh                        Derby  CT              49     8   M       6  1-12                 28:34      9:13/M
     31    Sophia Liu                        Orange  CT            104    12   F       5  1-12                 29:27      9:30/M
     32    Michael Coppola                   Orange  CT             94    58   M       1 50-59                 29:30      9:31/M
     33    Emma Dragan                       Orange  CT             55    20   F       3 20-29                 29:50      9:37/M
     34    Lynn Fahy                         Madison  CT           129    37   F       3 30-39                 29:54      9:39/M
     35    Rich Zuvich                       Bethel  CT            115    62   M       1 60-69                 29:57      9:40/M
     36    Larene Paolini                    Trumbull  CT           89    54   F       2 50-59                 30:11      9:44/M
     37    Patti Droney                      Orange  CT             22    51   F       3 50-59                 30:48      9:56/M
     38    Jennifer Mengold                  Shelton  CT            70    46   F       4 40-49                 30:49      9:56/M
     39    Emma Hyder                        Derby  CT              60     9   F       6  1-12                 31:09     10:03/M
     40    Ella Guglielmo                    North Haven  CT       117     8   F       7  1-12                 31:10     10:03/M
     41    Enoch Liu                         Orange  CT            101     8   M       7  1-12                 31:21     10:07/M
     42    Zongzhi Liu                       Orange  CT            103    47   M       4 40-49                 31:22     10:07/M
     43    Kim Remetta                       Milford  CT            30    62   M       2 60-69                 32:01     10:20/M
     44    Aidan Lydon                       Orange  CT             82    11   M       8  1-12                 32:23     10:27/M
     45    James Mengold                     Shelton  CT            71    46   M       5 40-49                 32:23     10:27/M
     46    Miranda Vuolo                     Orange  CT             16     7   F       8  1-12                 32:27     10:28/M
     47    Tony Vuolo                        Orange  CT             13    44   M       6 40-49                 32:27     10:28/M
     48    Gregory Perkowski                 Orange  CT             87    43   M       7 40-49                 32:31     10:29/M
     49    Craig Behun                       Bethany  CT            38    33   M       4 30-39                 32:44     10:34/M
     50    Linda Gambardella                 North Haven  CT       118    56   F       4 50-59                 32:55     10:37/M
     51    Angela McNabola                   Orange  CT             72    49   F       5 40-49                 33:24     10:46/M
     52    Talia Coppola                     Orange  CT             96     8   F       9  1-12                 33:24     10:46/M
     53    Erik Unknown                                             29     0   M       1  0- 0                 33:27     10:47/M
     54    Erik Melingonis                   Orange  CT             28    38   M       5 30-39                 33:28     10:48/M
     55    Michael Perrone                   Orange  CT             52    11   M       9  1-12                 33:28     10:48/M
     56    Joseph Laird                      Orange  CT            127    52   M       2 50-59                 33:47     10:54/M
     57    Dawn Coppola                      Orange  CT             93    50   F       5 50-59                 33:48     10:54/M
     58    Casey Viesselman                  Orange  CT            110     8   F      10  1-12                 34:05     11:00/M
     59    Kristen Viesselman                Orange  CT            113    39   F       4 30-39                 34:11     11:02/M
     60    Jacob Ebert                       Orange  CT             85    10   M      10  1-12                 34:26     11:06/M
     61    Kathryn Perrone                   Orange  CT             53     7   F      11  1-12                 34:32     11:08/M
     62    Jason Perrone                     Orange  CT             50    42   M       8 40-49                 34:33     11:09/M
     63    Peter Forchetti                   Orange  CT            140    17   M       3 13-19                 35:14     11:22/M
     64    Crystal Cassetori                 Naugatuck  CT         138    34   F       5 30-39                 35:41     11:31/M
     65    Alexandra Funk-Davia              Orange  CT            136    13   F       3 13-19                 35:50     11:34/M
     66    Andie Napolitano                  Orange  CT            108    11   F      12  1-12                 36:22     11:44/M
     67    Ken Ziman                         Orange  CT            114    70   M       1 70-99                 36:27     11:45/M
     68    Brooke Parlato                    Orange  CT             40    36   F       6 30-39                 37:54     12:14/M
     69    Leah Scates                       Orange  CT             33     8   F      13  1-12                 38:18     12:21/M
     70    Zena Scates                       Orange  CT             32    36   F       7 30-39                 38:18     12:21/M
     71    Michele Guglielmo                 North Haven  CT       116    36   F       8 30-39                 38:24     12:23/M
     72    Lovelynn D'Onofrio                Orange  CT            131    9    F      14  1-12                 38:37     12:27/M
     73    Olivia Perkowski                  Orange  CT             88     9   F      15  1-12                 38:38     12:28/M
     74    Katherine Davia                   Orange  CT            137    9    F      16  1-12                 39:53     12:52/M
     75    Peter Higgins                     Orange  CT            125    37   M       6 30-39                 41:03     13:15/M
     76    Jack Higgins                      Orange  CT            124    5    M      11  1-12                 41:05     13:15/M
     77    Jillian Lydon                     Orange  CT             81     9   F      17  1-12                 42:19     13:39/M
     78    Timothy Lydon                     Orange  CT             80    43   M       9 40-49                 42:19     13:39/M
     79    Gina Vuolo                        Orange  CT             14    42   F       6 40-49                 42:55     13:51/M
     80    Joshua Liu                        Orange  CT            102     6   M      12  1-12                 43:19     13:58/M
     81    Chi Liu                           Orange  CT            100    36   M       7 30-39                 43:21     13:59/M
     82    Mallory Parlato                   Orange  CT             42    10   F      18  1-12                 44:57     14:30/M
     83    Steven Parlato                    Orange  CT             41    37   M       8 30-39                 44:58     14:30/M
     84    Ava Maxwell                       Orange  CT             25     9   F      19  1-12                 45:31     14:41/M
     85    Alyssa Maxwell                    Orange  CT             24    26   F       4 20-29                 45:37     14:43/M
     86    Emmalynn Scarletto                Orange  CT             26     6   F      20  1-12                 45:41     14:44/M
     87    Gabriel Perfetto                  Orange  CT             79     5   M      13  1-12                 49:16     15:54/M
     88    Darcy Perfetto                    Orange  CT             76    38   F       9 30-39                 49:18     15:54/M
     89    Trevor Legault                    Orange  CT             20     7   M      14  1-12                 49:29     15:58/M
     90    Shannon Legault                   Orange  CT             19    40   F       7 40-49                 49:34     15:59/M
     91    Kelly Michel                      Orange  CT            139    40   F       8 40-49                 49:40     16:01/M
     92    Charlotte Davia                   Orange  CT            134    8    F      21  1-12                 50:19     16:14/M
     93    David Cossitt-Levy                Orange  CT             35    42   M      10 40-49                 50:21     16:15/M
     94    John Sporko                       Milford  CT             8    74   M       2 70-99                 50:29     16:17/M
     95    Sophia Cossitt-Levy               Orange  CT             36    11   F      22  1-12                 50:31     16:18/M
     96    Gianna Perfetto                   Orange  CT             78     9   F      23  1-12                 50:52     16:25/M
     97    Madison Lamparski                 Orange  CT             83     9   F      24  1-12                 50:52     16:25/M
     98    Daniela Cossitt-Levy              Orange  CT             34    52   F       6 50-59                 51:03     16:28/M
     99    Carole Funk                       Orange  CT            133    40   F       9 40-49                 52:00     16:46/M
    100    Christopher Micklus               Orange  CT              5    39   M       9 30-39                 53:24     17:14/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Amanda Micklus                    Orange  CT              4    39   F      10 30-39                 53:28     17:15/M
    102    Adrienne Micklus                  Orange  CT              6     6   F      25  1-12                 53:28     17:15/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 0- 0 1-12 13-19 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cassandra Silkoff Derby CT 123 10 2 21:33 6:57/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew McLeod Orange CT 97 10 1 20:10 6:30/M
Top

Male No Age Reported

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erik Unknown 29 0 53 33:27 10:47/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Layli Pudimat Derby CT 122 12 9 24:19 7:51/M
2 Gia Coppola Orange CT 95 10 14 24:53 8:02/M
3 Grace Saldana Derby CT 99 11 15 25:01 8:04/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 \logan Burke Derby CT 121 11 3 22:10 7:09/M
2 Derek Vuolo Orange CT 15 10 11 24:35 7:56/M
3 Colby Viesselman Orange CT 111 10 27 28:08 9:05/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ariana Garay Orange CT 135 14 10 24:25 7:53/M
2 Avalyn Gonzales Derby CT 120 13 21 27:11 8:46/M
3 Alexandra Funk-Davia Orange CT 136 13 65 35:50 11:34/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Cease Orange CT 57 18 7 24:02 7:45/M
2 Cgrayson Arndt Orange CT 126 19 8 24:17 7:50/M
3 Peter Forchetti Orange CT 140 17 63 35:14 11:22/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Silva Monroe CT 1 26 5 22:31 7:16/M
2 Haley Paolini Trumbull CT 90 24 13 24:40 7:57/M
3 Emma Dragan Orange CT 55 20 33 29:50 9:37/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mallory Gorry North Haven CT 59 32 20 26:15 8:28/M
2 Michelle Behun Bethany CT 37 34 25 27:32 8:53/M
3 Lynn Fahy Madison CT 129 37 34 29:54 9:39/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Richard Orange CT 31 38 4 22:28 7:15/M
2 Joseph Michel Orange CT 132 39 6 23:35 7:36/M
3 James Zavodjancik Trumbull CT 98 32 24 27:25 8:51/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Ebert Orange CT 84 45 17 25:24 8:12/M
2 Stephanie Dragan Orange CT 54 46 19 25:36 8:15/M
3 Diane Houghton Seymour CT 105 41 23 27:24 8:50/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Perfetto Orange CT 75 40 12 24:38 7:57/M
2 Mike Kowaleski East Haven CT 128 44 16 25:03 8:05/M
3 Chris Viesselman Orange CT 112 41 26 28:06 9:04/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terry Camputaro Woodbury CT 2 52 18 25:29 8:13/M
2 Larene Paolini Trumbull CT 89 54 36 30:11 9:44/M
3 Patti Droney Orange CT 22 51 37 30:48 9:56/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Coppola Orange CT 94 58 32 29:30 9:31/M
2 Joseph Laird Orange CT 127 52 56 33:47 10:54/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rich Zuvich Bethel CT 115 62 35 29:57 9:40/M
2 Kim Remetta Milford CT 30 62 43 32:01 10:20/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ken Ziman Orange CT 114 70 67 36:27 11:45/M
2 John Sporko Milford CT 8 74 94 50:29 16:17/M

 

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com