HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

GFA Dragon Dash
April 30, 2017 - 5K
Westport, CT

OVERALL WINNERS

Tim Brown, Darien, CT - 17:37
Caroline McCall, Westport, CT - 21:51

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Green Farms
Academy
WEATHER
58 Degrees
Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Tim Brown                         Darien  CT             14    36   M       1 Top Fin               17:37      5:41/M
      2    William McCall                    Westport  CT           54    16   M       1 13-18                 18:27      5:57/M
      3    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        104    50   M       1 50-59                 18:29      5:58/M
      4    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        105    50   M       2 50-59                 19:13      6:12/M
      5    John McAllister                   Norwalk  CT            51    16   M       2 13-18                 19:31      6:18/M
      6    Robert Gallace                    Southport  CT         114    54   M       3 50-59                 19:59      6:27/M
      7    Luke Laferriere                   Southport  CT          46    12   M       1 10-12                 20:23      6:35/M
      8    Ross Richer                       Westport  CT           75    41   M       1 40-49                 21:05      6:48/M
      9    Timothy Looney                    Wilton  CT            125    51   M       4 50-59                 21:23      6:54/M
     10    Charlie Adams                     Fairfield  CT           2    11   M       2 10-12                 21:32      6:57/M
     11    Caroline McCall                   Westport  CT           52    13   F       1 Top Fin               21:51      7:03/M
     12    Max Laferriere                    Southport  CT          47    12   M       3 10-12                 22:07      7:08/M
     13    Cynthia McHugh                    Fairfield  CT          55    57   F       1 50-59                 22:17      7:11/M
     14    Hope Crotty                       Fairfield  CT         134    47   F       1 40-49                 22:19      7:12/M
     15    Caroline Mahony                   Wilton  CT            117    13   F       1 13-18                 22:22      7:13/M
     16    Connor Allen                      Wilton  CT            118    14   M       3 13-18                 22:23      7:13/M
     17    Kira Mc Creesh                    New Canaan  CT         97    12   F       1 10-12                 22:28      7:15/M
     18    Erin McHugh                       Fairfield  CT          56    13   F       2 13-18                 22:33      7:16/M
     19    Luca Valadares                    Westport  CT           86    15   M       4 13-18                 22:43      7:20/M
     20    Chris Luth                        Rowayton  CT          122    44   M       2 40-49                 22:46      7:21/M
     21    Kevin Crotty                      East Canaan  CT       127    13   M       5 13-18                 22:51      7:22/M
     22    Tyler Bieder                      Southport  CT           6    17   M       6 13-18                 22:51      7:22/M
     23    William Davitt                    Wilton  CT             26     9   M       1  1- 9                 23:11      7:29/M
     24    Kim Haney                         Fairfield  CT         108    50   F       2 50-59                 23:15      7:30/M
     25    Chris Mulliken                    Westport  CT           59    54   M       5 50-59                 23:30      7:35/M
     26    Hailey Looney                     Wilton  CT            126    13   F       3 13-18                 23:33      7:36/M
     27    Clare Mengel                      Southport  CT          57    18   F       4 13-18                 23:35      7:36/M
     28    Jay Tini                          Fairfield  CT         138    37   M       1 30-39                 23:44      7:39/M
     29    Julian Ceballos                   Stamford  CT          101    50   M       6 50-59                 23:50      7:41/M
     30    Louis Steiner                     Norwalk  CT            84    31   M       2 30-39                 23:53      7:42/M
     31    Julian Burkhard                   Rowayton  CT          121    50   M       7 50-59                 23:56      7:43/M
     32    Aili Di Bonaventura               Fairfield  CT         109    56   F       3 50-59                 24:12      7:48/M
     33    Vanessa Sinnott                   Fairfield  CT          83    45   F       2 40-49                 24:29      7:54/M
     34    Ben Sinnott                       Fairfield  CT          82    45   M       3 40-49                 24:33      7:55/M
     35    Katie Ouellette                   Barkhamsted  CT       112    30   F       1 30-39                 24:35      7:56/M
     36    Charlie Salmore                   Darien  CT            130    11   M       4 10-12                 24:37      7:56/M
     37    Paul Salmore                      Darien  CT            131    48   M       4 40-49                 24:38      7:57/M
     38    Matthew Gatto                     Westport  CT           35    12   M       5 10-12                 24:47      8:00/M
     39    Cassy Callari                     Weston                 16    13   F       5 13-18                 25:00      8:04/M
     40    Celeste Tini                      Fairfield  CT         139    36   F       2 30-39                 25:26      8:12/M
     41    Patrick Bosse                     Fairfield  CT          96    56   M       8 50-59                 25:29      8:13/M
     42    Erik Bieder                       Norwalk  CT           110    52   M       9 50-59                 25:35      8:15/M
     43    John Davitt                       Wilton  CT             25    45   M       5 40-49                 25:48      8:19/M
     44    Geoff Klein                       Fairfield  CT          41    44   M       6 40-49                 25:49      8:20/M
     45    Oliver Dizon                      Norwalk  CT            27    53   M      10 50-59                 25:51      8:20/M
     46    Jeremy Nierman                    Southport  CT          63    42   M       7 40-49                 25:51      8:20/M
     47    Benjamin Nierman                  Southport  CT          62    12   M       6 10-12                 25:53      8:21/M
     48    Michael Stanfield                 Nowalk  CT            137    13   M       7 13-18                 25:53      8:21/M
     49    Anna Moss                         Fairfield  CT          58    11   F       2 10-12                 26:04      8:25/M
     50    Daniel Selander                   Barkhamsted  CT       113    30   M       3 30-39                 26:14      8:28/M
     51    Zac Kurian                        Weston  CT            116    10   M       7 10-12                 26:16      8:28/M
     52    Brian Ceballos                    Stamford  CT          100    15   M       8 13-18                 26:19      8:29/M
     53    Cass Murtagh                      Westport  CT           60     8   M       2  1- 9                 26:22      8:30/M
     54    Sean Murtagh                      Westport  CT           61    42   M       8 40-49                 26:22      8:30/M
     55    John Legg                         Westport  CT           50    55   M      11 50-59                 26:23      8:31/M
     56    Thomas Havard                     Fairfield  CT         129    54   M      12 50-59                 26:24      8:31/M
     57    Charlotte Wagenr                  Southport  CT         103    11   F       3 10-12                 26:25      8:31/M
     58    Kelly Laferriere                  Southport  CT          45    44   F       3 40-49                 26:32      8:34/M
     59    Rick Laferriere                   Southport  CT          48    48   M       9 40-49                 26:32      8:34/M
     60    Ariana Scianna                    Trumbull  CT           80    25   F       1 19-29                 26:41      8:36/M
     61    Julia Zeitlin                     Westport  CT           93    10   F       4 10-12                 26:43      8:37/M
     62    Evangelina Scianna                Trumbull  CT           81    18   F       6 13-18                 26:43      8:37/M
     63    Grace Horton                      Fairfield  CT          38    11   F       5 10-12                 26:44      8:37/M
     64    Henry Brown                       Darien  CT             13     8   M       3  1- 9                 26:49      8:39/M
     65    Mary Kay Gatto                    Westport  CT           34    53   F       4 50-59                 26:54      8:41/M
     66    Kevin Kilcullen                   Stamford  CT           40    40   M      10 40-49                 27:29      8:52/M
     67    William Reed                      Fairfield  CT          74    40   M      11 40-49                 28:07      9:04/M
     68    Anna Paterson                     Stamford  CT           65     9   F       1  1- 9                 28:15      9:07/M
     69    Deirdre Childs                    Westport  CT          136    50   F       5 50-59                 28:18      9:08/M
     70    Jenn Klein                        Fairfield  CT          42    39   F       3 30-39                 28:33      9:13/M
     71    Robin Gardner                     Fairfield  CT         133    46   F       4 40-49                 28:44      9:16/M
     72    Miggs Burroughs                   Westport  CT           15    71   M       1 60-99                 28:50      9:18/M
     73    Ingeborg Jones                    Fairfield  CT          39    43   F       5 40-49                 29:16      9:26/M
     74    Laci Raveis                       Fairfield              72    12   F       6 10-12                 29:21      9:28/M
     75    Christa Rider                     Norwalk  CT            76    33   F       4 30-39                 29:45      9:36/M
     76    Katie Cromie                      Wilton  CT            124    11   F       7 10-12                 29:56      9:39/M
     77    Ward Horton                       Fairfield  CT         128    41   M      12 40-49                 29:57      9:40/M
     78    Josh Zeitlin                      Westport  CT           92    13   M       9 13-18                 30:09      9:44/M
     79    Norelisa Nascimento               Bridgeport  CT        107    14   F       7 13-18                 30:10      9:44/M
     80    Marianna McCall                   Westport  CT           53    49   F       6 40-49                 30:11      9:44/M
     81    Adele Phelan                      Southport  CT          67    11   F       8 10-12                 30:13      9:45/M
     82    Liz Bruno                                               140    42   F       7 40-49                 30:18      9:46/M
     83    Stephen Bacher                    Norwalk  CT             4    60   M       2 60-99                 30:22      9:48/M
     84    Tamer Cunha                       Bridgeport  CT        135    38   F       5 30-39                 30:26      9:49/M
     85    Lucia Ceballos Vitiello           Westport  CT          102    49   F       8 40-49                 30:39      9:53/M
     86    Charlie Zeitlin                   Westport  CT           91     7   M       4  1- 9                 31:02     10:01/M
     87    Zac Zeitlin                       Westport  CT           94    42   M      13 40-49                 31:02     10:01/M
     88    John Bonarrigo                    Fairfield  CT           9    38   M       4 30-39                 31:06     10:02/M
     89    Mallory Bonarrigo                 Fairfield  CT          10    32   F       6 30-39                 31:07     10:02/M
     90    Jakob Zapanta                     Bridgeport  CT         90    10   M       8 10-12                 31:11     10:04/M
     91    Vanessa Valadares                 Westport  CT           87    45   F       9 40-49                 31:16     10:05/M
     92    Bella Scarlera                    Fairfield  CT          98    11   F       9 10-12                 31:18     10:06/M
     93    Nancy Bieder                      Southport  CT           5    52   F       6 50-59                 31:41     10:13/M
     94    Cindy Riley                       Greenwich  CT         115    51   F       7 50-59                 31:41     10:13/M
     95    Paige Bierman                     Bridgeport  CT          7    12   F      10 10-12                 31:44     10:14/M
     96    Sarah Bierman                     Bridgeport  CT          8    43   F      10 40-49                 31:47     10:15/M
     97    Jade Zapanta                      Bridgeport  CT         89    38   F       7 30-39                 32:15     10:24/M
     98    Tom Clifford                      Ansonia  CT            24    66   M       3 60-99                 33:03     10:40/M
     99    Kaler Carew                       Fairfield  CT          22     9   F       2  1- 9                 33:07     10:41/M
    100    Carrie Euring                     Fairfield  CT          31    44   F      11 40-49                 33:07     10:41/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Stacy Levy                        Wilton  CT            120    49   F      12 40-49                 33:18     10:45/M
    102    Suzanne Turner                    New Canaan  CT        123    47   F      13 40-49                 33:18     10:45/M
    103    Lori Brennan                      Bridgeport  CT         11    42   F      14 40-49                 33:21     10:45/M
    104    Gerry Saxonmeyer                  Fairfield  CT          79    63   F       1 60-99                 34:00     10:58/M
    105    George Brown                      Darien  CT             12     6   M       5  1- 9                 34:56     11:16/M
    106    Rebecca Brown                     Darien  CT            132    35   F       8 30-39                 34:58     11:17/M
    107    Creuza Nascimento                 Bridgeport  CT        106    45   F      15 40-49                 35:16     11:23/M
    108    Carina Amos                       Westport  CT            3    31   F       9 30-39                 35:27     11:26/M
    109    Julie Vaill                       Wallingford  CT        85    51   F       8 50-59                 35:33     11:28/M
    110    Karla Palmer                      Fairfield  CT          64    50   F       9 50-59                 35:38     11:30/M
    111    Cathy Dudeff                      Hamden  CT             28    64   F       2 60-99                 35:46     11:32/M
    112    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            111    70   M       4 60-99                 35:54     11:35/M
    113    Les Kurian                        Pound Ridge  NY        43    75   M       5 60-99                 36:44     11:51/M
    114    Maggie Joyce                      Fairfield  CT         119    49   F      16 40-49                 36:59     11:56/M
    115    Anne Cella                        Wallingford  CT        23    57   F      10 50-59                 37:38     12:08/M
    116    Carolyn Hill-Bjerke               Weston  CT             37    49   F      17 40-49                 39:05     12:36/M
    117    Rhonda Eleish                     Fairfield  CT          99    51   F      11 50-59                 51:51     16:44/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1- 9 10-12 13-18 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1- 9 10-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline McCall Westport CT 52 13 11 21:51 7:03/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Brown Darien CT 14 36 1 17:37 5:41/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anna Paterson Stamford CT 65 9 68 28:15 9:07/M
2 Kaler Carew Fairfield CT 22 9 99 33:07 10:41/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Davitt Wilton CT 26 9 23 23:11 7:29/M
2 Cass Murtagh Westport CT 60 8 53 26:22 8:30/M
3 Henry Brown Darien CT 13 8 64 26:49 8:39/M
Top

Female 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kira Mc Creesh New Canaan CT 97 12 17 22:28 7:15/M
2 Anna Moss Fairfield CT 58 11 49 26:04 8:25/M
3 Charlotte Wagenr Southport CT 103 11 57 26:25 8:31/M
Top

Male 10 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Laferriere Southport CT 46 12 7 20:23 6:35/M
2 Charlie Adams Fairfield CT 2 11 10 21:32 6:57/M
3 Max Laferriere Southport CT 47 12 12 22:07 7:08/M
Top

Female 13 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline Mahony Wilton CT 117 13 15 22:22 7:13/M
2 Erin McHugh Fairfield CT 56 13 18 22:33 7:16/M
3 Hailey Looney Wilton CT 126 13 26 23:33 7:36/M
Top

Male 13 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William McCall Westport CT 54 16 2 18:27 5:57/M
2 John McAllister Norwalk CT 51 16 5 19:31 6:18/M
3 Connor Allen Wilton CT 118 14 16 22:23 7:13/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ariana Scianna Trumbull CT 80 25 60 26:41 8:36/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Ouellette Barkhamsted CT 112 30 35 24:35 7:56/M
2 Celeste Tini Fairfield CT 139 36 40 25:26 8:12/M
3 Jenn Klein Fairfield CT 42 39 70 28:33 9:13/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jay Tini Fairfield CT 138 37 28 23:44 7:39/M
2 Louis Steiner Norwalk CT 84 31 30 23:53 7:42/M
3 Daniel Selander Barkhamsted CT 113 30 50 26:14 8:28/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hope Crotty Fairfield CT 134 47 14 22:19 7:12/M
2 Vanessa Sinnott Fairfield CT 83 45 33 24:29 7:54/M
3 Kelly Laferriere Southport CT 45 44 58 26:32 8:34/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ross Richer Westport CT 75 41 8 21:05 6:48/M
2 Chris Luth Rowayton CT 122 44 20 22:46 7:21/M
3 Ben Sinnott Fairfield CT 82 45 34 24:33 7:55/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cynthia McHugh Fairfield CT 55 57 13 22:17 7:11/M
2 Kim Haney Fairfield CT 108 50 24 23:15 7:30/M
3 Aili Di Bonaventura Fairfield CT 109 56 32 24:12 7:48/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wantuil Souza Bridgeport CT 104 50 3 18:29 5:58/M
2 Wesley Oliveira Bridgeport CT 105 50 4 19:13 6:12/M
3 Robert Gallace Southport CT 114 54 6 19:59 6:27/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gerry Saxonmeyer Fairfield CT 79 63 104 34:00 10:58/M
2 Cathy Dudeff Hamden CT 28 64 111 35:46 11:32/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Miggs Burroughs Westport CT 15 71 72 28:50 9:18/M
2 Stephen Bacher Norwalk CT 4 60 83 30:22 9:48/M
3 Tom Clifford Ansonia CT 24 66 98 33:03 10:40/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com