HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Brian Borghesi Memorial 5K
May 7, 2017 - 5K
Wolcott, CT

OVERALL WINNERS

Mario Longo, Cheshire, CT - 18:12
Jessica Geddes, Wolcott, CT - 21:29

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Wakelee
School
WEATHER
55 Degrees
Sun/Clouds

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Mario Longo                       Cheshire  CT            3    45   M       1 Top Fin               18:12      5:52/M
      2    Nick Bendtsen                     Wolcott  CT             4    14   M       2 Top Fin               21:08      6:49/M
      3    Justin Kolakoski                                         39    37   M       3 Top Fin               21:20      6:53/M
      4    Jessica Geddes                                           40    35   F       1 Top Fin               21:29      6:56/M
      5    Eddie Podzunas                    Wolcott  CT            79    10   M       1  1-12                 21:41      7:00/M
      6    Louis Codianna                                           25    46   M       1 40-49                 21:55      7:04/M
      7    Ricardo Ruiz                                             36    36   M       1 30-39                 22:20      7:12/M
      8    Paul Baldini                      North Haven  CT        60    45   M       2 40-49                 22:27      7:15/M
      9    Dave Chameidej                    Oxford  CT             93    58   M       1 50-59                 22:31      7:16/M
     10    Daniel Daloia Jr                  Middletown  CT         20    37   M       2 30-39                 22:57      7:24/M
     11    Dave Kausyla                      Waterbury  CT          94    40   M       3 40-49                 23:17      7:31/M
     12    Michae Nicol                      Wolcott  CT            80    22   M       1 20-29                 23:21      7:32/M
     13    Tanner Fitzsimons                 Wolcott  CT            54    24   M       2 20-29                 23:33      7:36/M
     14    Stephanie Bendtsen                Wolcott  CT             6    26   F       2 Top Fin               23:43      7:39/M
     15    Todd Bendtsen                     Wolcott  CT             5    52   M       2 50-59                 23:54      7:43/M
     16    Monica Morgan                                            30    41   F       3 Top Fin               24:15      7:49/M
     17    Charise Courtney                  Thomaston  CT          92    37   F       1 30-39                 24:30      7:54/M
     18    Tammy Perrotta                    Middletown  CT         52    53   F       1 50-59                 24:35      7:56/M
     19    Heath Leber                                              57    30   M       3 30-39                 24:44      7:59/M
     20    Tyler Brzankalski                                        35    16   M       1 13-19                 24:52      8:01/M
     21    Lucas Cornelio                                           14     7   M       2  1-12                 25:07      8:06/M
     22    Suzanne Remington-Fox             Cheshire  CT           77    55   F       2 50-59                 25:15      8:09/M
     23    Bob Kania                         Southington  CT        88    64   M       1 60-69                 25:32      8:14/M
     24    Zachary Goldstone                 Wolcott  CT             2    13   M       2 13-19                 25:49      8:20/M
     25    Erica Bennett                                            18    12   F       1  1-12                 25:51      8:20/M
     26    Pat Teta                          Wolcott  CT            62    51   M       3 50-59                 25:58      8:23/M
     27    Joelyn Taylor                                            33    32   F       2 30-39                 26:01      8:24/M
     28    Becca Wood                        Wolcott  CT            76    9    F       2  1-12                 26:07      8:25/M
     29    Maura Gaudiosi                    Wolcott  CT           103    52   F       3 50-59                 26:19      8:29/M
     30    Emily Locher                      Weston  CT             24    41   F       1 40-49                 26:28      8:32/M
     31    Nicholas Olson                                           21    37   M       4 30-39                 26:32      8:34/M
     32    Debbie Perry                      Plantsville  CT         9    60   F       1 60-69                 26:33      8:34/M
     33    Alecia Walkuski                                          48    32   F       3 30-39                 27:07      8:45/M
     34    Jennifer Rossi                    Wolcott  CT            31    40   F       2 40-49                 29:29      9:31/M
     35    Karen Rogers                      Clinton  CT            47    67   F       2 60-69                 29:32      9:32/M
     36    Collin Casey                      Wolcott  CT            95    15   M       3 13-19                 29:35      9:33/M
     37    Zachary Brzankalski                                      34    14   M       4 13-19                 29:36      9:33/M
     38    Catherine Ruiz                                           37    40   F       3 40-49                 29:49      9:37/M
     39    Lee Bradley                       Newington  CT          10    75   M       1 70-99                 29:50      9:37/M
     40    Paula Podzunas                    Wolcott  CT            78    43   F       4 40-49                 29:52      9:38/M
     41    Beth Bunko                        Southington  CT         8    57   F       4 50-59                 29:59      9:40/M
     42    Julie Aresco                      Middletown  CT         58    50   F       5 50-59                 30:03      9:42/M
     43    Ryan Wood                         Wolcott  CT            75    15   M       5 13-19                 30:18      9:46/M
     44    Amanda Evans                      Wolcott  CT            83    32   F       4 30-39                 30:26      9:49/M
     45    Doreen Laliberte                  Waterbury  CT          97    50   F       6 50-59                 30:46      9:55/M
     46    Jayne Gillotti                                           55    48   F       5 40-49                 30:48      9:56/M
     47    Bonnie Zammit                     Wolcott  CT            82    36   F       5 30-39                 31:04     10:01/M
     48    Kelsey Gillotti                                          56    14   F       1 13-19                 31:26     10:08/M
     49    Derek Wood                        Wolcott  CT            74    13   M       6 13-19                 31:27     10:09/M
     50    Caiya Niewinski                   Wolcott  CT            99    10   F       3  1-12                 31:42     10:14/M
     51    Drew Niewinski                    Wolcott  CT            98    12   M       3  1-12                 31:43     10:14/M
     52    Ella Goldstone                    Wolcott  CT             1    10   F       4  1-12                 32:03     10:20/M
     53    Dan Goldstone                     Wolcott  CT            19    43   M       4 40-49                 32:05     10:21/M
     54    Bill Niewinski                    Wolcott  CT           100    41   M       5 40-49                 32:34     10:30/M
     55    Stephanie Harry                                          41    39   F       6 30-39                 33:11     10:42/M
     56    Michael Taylor Jr                 Stratford  CT          32    32   M       5 30-39                 33:15     10:44/M
     57    Sarah Sullivan                    Bristol  CT            53    40   F       6 40-49                 33:27     10:47/M
     58    Dan Caetano                                              69    34   M       6 30-39                 33:42     10:52/M
     59    Valerie Wood                      Wolcott  CT            73    43   F       7 40-49                 34:13     11:02/M
     60    Charlie Wood                      Wolcott  CT            72    42   M       6 40-49                 34:14     11:03/M
     61    Michael Labagh                                           42    38   M       7 30-39                 34:25     11:06/M
     62    Jeanne Thomas                                            61    62   F       3 60-69                 34:37     11:10/M
     63    Richard Zbrozek                   Berlin  CT             96    70   M       2 70-99                 35:35     11:29/M
     64    Lee Rothert                       Durham  CT             91    48   F       8 40-49                 36:52     11:54/M
     65    Cathleen Hinsch                   Middlefield  CT        59    53   F       7 50-59                 36:54     11:54/M
     66    Caryn Vita                        Nowalk  CT             22    46   F       9 40-49                 37:04     11:57/M
     67    Isabella Caetano                                         68     8   F       5  1-12                 37:07     11:58/M
     68    Kerri Caetano                                            70    34   F       7 30-39                 37:10     11:59/M
     69    Anthony Vaccarelli                Wolcott  CT            67    14   M       7 13-19                 37:36     12:08/M
     70    Kathleen Teta                     Wolcott  CT            63    48   F      10 40-49                 37:43     12:10/M
     71    Matthew Goldstone                 Watertown  MA          46    46   M       7 40-49                 40:04     12:55/M
     72    Katherine Bunko                   Plantsville  CT         7    27   F       1 20-29                 40:20     13:01/M
     73    Reagan Darin                                             51     7   F       6  1-12                 41:50     13:30/M
     74    Bethany Darin                                            38    37   F       8 30-39                 41:51     13:30/M
     75    Cameron Cleary                    Wolcott  CT           102    8    M       4  1-12                 43:02     13:53/M
     76    Ann Marie Cleary                  Wolcott  CT           101    41   F      11 40-49                 43:06     13:54/M
     77    Carissa Polski                    Wolcott  CT            12    34   F       9 30-39                 44:42     14:25/M
     78    Jessica Bogdan                                           11    30   F      10 30-39                 44:49     14:27/M
     79    Denise Heavens                                           13    36   F      11 30-39                 44:51     14:28/M
     80    Sarah Tedesco                                            71    36   F      12 30-39                 46:14     14:55/M
     81    Max Mango                                                44    11   M       5  1-12                 46:14     14:55/M
     82    Andrea Bouchard                                          50    56   F       8 50-59                 46:29     15:00/M
     83    Madison Dinunzio                  Wolcott  CT            86    13   F       2 13-19                 48:53     15:46/M
     84    Jennifer Dinunzio                 Wolcott  CT            84    37   F      13 30-39                 48:59     15:48/M
     85    Florence Goodman                  Wolcott  CT            49    70   F       1 70-99                 49:27     15:57/M
     86    Nancy Addessio                    Wolcott  CT            65    69   F       4 60-69                 49:31     15:58/M
     87    Arline Tansley                    Wolcott  CT            15    65   F       5 60-69                 49:32     15:59/M
     88    Deanna Tessier                    Wolcott  CT            81    41   F      12 40-49                 49:33     15:59/M
     89    Steve Tansley                                            16    64   M       2 60-69                 49:46     16:03/M
     90    Gina Belanger                     Wolcott  CT            87    54   F       9 50-59                 49:59     16:07/M
     91    Morgan Dinunzio                   Wolcott  CT            85    13   F       3 13-19                 49:59     16:07/M
     92    Rene Wisler                                              26    76   M       3 70-99                 51:30     16:37/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Geddes 40 35 4 21:29 6:56/M
2 Stephanie Bendtsen Wolcott CT 6 26 14 23:43 7:39/M
3 Monica Morgan 30 41 16 24:15 7:49/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mario Longo Cheshire CT 3 45 1 18:12 5:52/M
2 Nick Bendtsen Wolcott CT 4 14 2 21:08 6:49/M
3 Justin Kolakoski 39 37 3 21:20 6:53/M
Top

Female 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erica Bennett 18 12 25 25:51 8:20/M
2 Becca Wood Wolcott CT 76 9 28 26:07 8:25/M
3 Caiya Niewinski Wolcott CT 99 10 50 31:42 10:14/M
Top

Male 12 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eddie Podzunas Wolcott CT 79 10 5 21:41 7:00/M
2 Lucas Cornelio 14 7 21 25:07 8:06/M
3 Drew Niewinski Wolcott CT 98 12 51 31:43 10:14/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey Gillotti 56 14 48 31:26 10:08/M
2 Madison Dinunzio Wolcott CT 86 13 83 48:53 15:46/M
3 Morgan Dinunzio Wolcott CT 85 13 91 49:59 16:07/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Brzankalski 35 16 20 24:52 8:01/M
2 Zachary Goldstone Wolcott CT 2 13 24 25:49 8:20/M
3 Collin Casey Wolcott CT 95 15 36 29:35 9:33/M
Top

Women 20 To 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Bunko Plantsville CT 7 27 72 40:20 13:01/M
Top

Men 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michae Nicol Wolcott CT 80 22 12 23:21 7:32/M
2 Tanner Fitzsimons Wolcott CT 54 24 13 23:33 7:36/M
Top

Women 30 To 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charise Courtney Thomaston CT 92 37 17 24:30 7:54/M
2 Joelyn Taylor 33 32 27 26:01 8:24/M
3 Alecia Walkuski 48 32 33 27:07 8:45/M
Top

Men 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ricardo Ruiz 36 36 7 22:20 7:12/M
2 Daniel Daloia Jr Middletown CT 20 37 10 22:57 7:24/M
3 Heath Leber 57 30 19 24:44 7:59/M
Top

Women 40 To 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Locher Weston CT 24 41 30 26:28 8:32/M
2 Jennifer Rossi Wolcott CT 31 40 34 29:29 9:31/M
3 Catherine Ruiz 37 40 38 29:49 9:37/M
Top

Men 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Louis Codianna 25 46 6 21:55 7:04/M
2 Paul Baldini North Haven CT 60 45 8 22:27 7:15/M
3 Dave Kausyla Waterbury CT 94 40 11 23:17 7:31/M
Top

Women 50 To 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tammy Perrotta Middletown CT 52 53 18 24:35 7:56/M
2 Suzanne Remington-Fox Cheshire CT 77 55 22 25:15 8:09/M
3 Maura Gaudiosi Wolcott CT 103 52 29 26:19 8:29/M
Top

Men 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dave Chameidej Oxford CT 93 58 9 22:31 7:16/M
2 Todd Bendtsen Wolcott CT 5 52 15 23:54 7:43/M
3 Pat Teta Wolcott CT 62 51 26 25:58 8:23/M
Top

Women 60 To 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Perry Plantsville CT 9 60 32 26:33 8:34/M
2 Karen Rogers Clinton CT 47 67 35 29:32 9:32/M
3 Jeanne Thomas 61 62 62 34:37 11:10/M
Top

Men 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Kania Southington CT 88 64 23 25:32 8:14/M
2 Steve Tansley 16 64 89 49:46 16:03/M
Top

Women 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Florence Goodman Wolcott CT 49 70 85 49:27 15:57/M
Top

Men 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lee Bradley Newington CT 10 75 39 29:50 9:37/M
2 Richard Zbrozek Berlin CT 96 70 63 35:35 11:29/M
3 Rene Wisler 26 76 92 51:30 16:37/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com