HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Healthy Families 5K
April 22, 2018 - 5K
Bridgeport, CT

OVERALL WINNERS

Anthony Chowanec, Bridgeport, CT - 19:22
Shelby Donahue, Manchester, CT - 21:44

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Beardsley
Zoo
WEATHER
55 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT       2818    31   M       1 Open                  19:22      6:15/M
      2    Scott Colello                     West Haven  CT         41    25   M       1 19-29                 21:15      6:51/M
      3    Shelby Donahue                    Manchester  CT         63    28   F       1 Open                  21:44      7:00/M
      4    Lars Jorgensen                    Trumbull  CT          232    54   M       1 50-59                 22:03      7:06/M
      5    Jonathan Arnold                   New York  NY            5    47   M       1 40-49                 22:41      7:19/M
      6    Jessica Lagomarsino               Norwalk  CT           106    27   F       1 19-29                 23:03      7:26/M
      7    Jordan Hanyecz                    Shelton  CT            96    11   F       1 10-12                 23:15      7:30/M
      8    Amanda Hallworth                  Seymour  CT           245    27   F       2 19-29                 23:28      7:34/M
      9    Ronald Petersen                   Stratford  CT         166    56   M       2 50-59                 24:17      7:50/M
     10    Emma O'Neil                       Southport  CT        2807    13   F       1 13-18                 24:42      7:58/M
     11    Heather Persichilli               Milford  CT           164    44   F       1 40-49                 24:46      7:59/M
     12    Ken Feldkamp                      Ansonia  CT            77    26   M       2 19-29                 25:02      8:04/M
     13    Linda Cordova                     Hamden  CT             46    53   F       1 50-59                 25:10      8:07/M
     14    Brian Williams                    Middletown  CT        216    39   M       1 30-39                 25:13      8:08/M
     15    Emilia Kozeracki                  Fairfield  CT        2829    14   F       2 13-18                 25:40      8:16/M
     16    Timothy Ponden                    Stratford  CT         169    38   M       2 30-39                 25:41      8:17/M
     17    Aram Nahabedian                   Sandy Hook  CT        152    66   M       1 60-69                 25:46      8:18/M
     18    Ryan Solerti                      Seymour  CT           243    11   M       1 10-12                 25:53      8:21/M
     19    Christopher Parker                Easton  CT            160     9   M       1  1- 9                 26:28      8:32/M
     20    Jennifer Kelley                   East Hampton  CT      104    43   F       2 40-49                 26:29      8:32/M
     21    Danielle Diaz                     Brooklyn  NY           59    34   F       1 30-39                 26:40      8:36/M
     22    Jade Zapanta                      Bridgeport  CT       2801    39   F       2 30-39                 26:47      8:38/M
     23    Krista Williams                   Middletown  CT        217    38   F       3 30-39                 26:48      8:38/M
     24    Martin McCann                     Trumbull  CT          233    59   M       3 50-59                 27:00      8:42/M
     25    Sally Van Leeuwen                 Cos Cob  CT           208    60   F       1 60-69                 27:05      8:44/M
     26    Dan German                        Milford  CT          2821    56   M       4 50-59                 27:42      8:56/M
     27    Michael Dicocco                   Shelton  CT            61    34   M       3 30-39                 27:57      9:01/M
     28    Henry Cookson                     Berlin  CT           2810    8    M       2  1- 9                 28:11      9:05/M
     29    Summer Cookson                    Berlin  CT           2809    37   F       4 30-39                 28:14      9:06/M
     30    Amanda Linsley                    Naugatuck  CT         118    35   F       5 30-39                 28:24      9:09/M
     31    Tina Mason                        Stratford  CT        2813    42   F       3 40-49                 28:31      9:12/M
     32    Henry Smith                       Trumbull  CT          239    9    M       3  1- 9                 28:35      9:13/M
     33    Mario Lainez                      Bridgeport  CT        107    35   M       4 30-39                 28:43      9:15/M
     34    Andrei Miniuk                     Stratford  CT        2815    38   M       5 30-39                 28:51      9:18/M
     35    Jennifer Zysk                     Shelton  CT           221    32   F       6 30-39                 28:53      9:19/M
     36    Jorge Santiago                    Milford  CT          2806    45   M       2 40-49                 28:58      9:20/M
     37    James Thomas                      Middlebury  CT        199    35   M       6 30-39                 29:00      9:21/M
     38    Laura Thomas                      Middlebury  CT        200    33   F       7 30-39                 29:01      9:21/M
     39    Leslie Sullivan                   Stratford  CT         197    39   F       8 30-39                 29:15      9:26/M
     40    Sean Ellwanger                    Fairfield  CT          73    33   M       7 30-39                 29:26      9:29/M
     41    Christine Fox                     Trumbull  CT           85    48   F       4 40-49                 29:27      9:30/M
     42    Mike Joyce                        Stamford  CT          102    31   M       8 30-39                 29:28      9:30/M
     43    Ben Wyckoff                       Orange  CT           2817    53   M       5 50-59                 29:30      9:31/M
     44    Robin Damato                      West Haven  CT         49    47   F       5 40-49                 29:33      9:32/M
     45    John O'Neil                       Southport  CT        2808    49   M       3 40-49                 29:39      9:34/M
     46    Chris Cavuoto                     Trumbull  CT          234    65   M       2 60-69                 29:39      9:34/M
     47    Owen White                        Berlin  CT            214    50   M       6 50-59                 29:43      9:35/M
     48    Sal Mucla                         Westport  CT          250    70   M       1 70-99                 29:44      9:35/M
     49    Mike Parzych                      West Hartford  CT     163    30   M       9 30-39                 29:46      9:36/M
     50    Greg Parzych                      Wethersfield  CT      162    27   M       3 19-29                 29:46      9:36/M
     51    Chrissy Devellis                  Newtown  CT            58    55   F       2 50-59                 29:47      9:36/M
     52    Willow Cappa                      Seymour  CT           244    12   F       2 10-12                 29:48      9:36/M
     53    Rosemary Mulia                    Westport  CT          249    67   F       2 60-69                 29:49      9:37/M
     54    Kelsey Banfield                   Fairfield  CT           7    40   F       6 40-49                 29:59      9:40/M
     55    Kumar Rajan                       Fairfield  CT         171    44   M       4 40-49                 30:08      9:43/M
     56    Michael Clear                     Fairfield  CT          39     9   M       4  1- 9                 30:16      9:45/M
     57    Srey Im-Ly                        Plantsville  CT       100    34   F       9 30-39                 30:20      9:47/M
     58    Julie Ferry                       Wolcott  CT            80    44   F       7 40-49                 30:42      9:54/M
     59    Shawna Wirkus                     West Haven  CT        218    31   F      10 30-39                 30:44      9:55/M
     60    Laurel Aronian                    North Salem  NY         6    11   F       3 10-12                 30:45      9:55/M
     61    Participant   241                                       241     0   M       1  0- 0                 31:00     10:00/M
     62    Jenifer Flor Fun Sang             Shelton  CT            84    26   F       3 19-29                 31:02     10:00/M
     63    Courtney Marsh                    Trumbull  CT          127    31   F      11 30-39                 31:02     10:00/M
     64    Oliver Samardzija                 Norwalk  CT           181     9   M       5  1- 9                 31:03     10:01/M
     65    Caitlin Petersen                  Stratford  CT         165    30   F      12 30-39                 31:06     10:02/M
     66    John Walsh                        Fairfield  CT         213    53   M       7 50-59                 31:11     10:03/M
     67    Jennifer Walsh                    Fairfield  CT         212    47   F       8 40-49                 31:12     10:04/M
     68    Clare Mahoney                     Stratford  CT         227    43   F       9 40-49                 31:16     10:05/M
     69    Emelinne Melendez                 Shelton  CT           137    36   F      13 30-39                 31:39     10:12/M
     70    Erin Grote                        Shelton  CT            93    40   F      10 40-49                 31:39     10:12/M
     71    Damaris Cruz                      Bridgeport  CT         48    23   F       4 19-29                 31:44     10:14/M
     72    Bobi McGettigan                   Milford  CT           134    48   F      11 40-49                 32:01     10:19/M
     73    Ashley Heffern                    Derby  CT              99    30   F      14 30-39                 32:19     10:25/M
     74    Susann Matera                     Southington  CT       130    39   F      15 30-39                 32:21     10:26/M
     75    Cynthia Woulfe                    Trumbull  CT          219    40   F      12 40-49                 32:27     10:28/M
     76    Nancy Sweeney                                           224    58   F       3 50-59                 32:31     10:29/M
     77    Kelsey McGettigan                 Fairfield  CT         135    26   F       5 19-29                 32:32     10:29/M
     78    Frank Maco                        Stratford  CT        2822    71   M       2 70-99                 32:48     10:35/M
     79    Kristin Conley                    Stratford  CT          44    40   F      13 40-49                 32:55     10:37/M
     80    Avery Molnar                      Stratford  CT         144    30   M      10 30-39                 33:04     10:40/M
     81    Tara Liskov                       Trumbull  CT          119    53   F       4 50-59                 33:05     10:40/M
     82    Chrissy Murphy                    Trumbull  CT          151    36   F      16 30-39                 33:14     10:43/M
     83    Karen Glass                       West Hartford  CT      89    28   F       6 19-29                 33:19     10:45/M
     84    Catherine Palazzolo               Fairfield  CT         157    38   F      17 30-39                 33:28     10:47/M
     85    Sydney Borofsky                   Easton  CT            246    11   F       4 10-12                 33:44     10:53/M
     86    Genevieve Seanor                  Fairfield  CT         188    12   F       5 10-12                 33:47     10:54/M
     87    Margaux Vanderheijden             Stratford  CT         209    25   F       7 19-29                 33:49     10:54/M
     88    Erin Martini                      Trumbull  CT          129     7   F       1  1- 9                 33:50     10:55/M
     89    Janina Serrao                     Fairfield  CT         189    36   F      18 30-39                 34:07     11:00/M
     90    Michael Boyd                      Fairfield  CT          13    59   M       8 50-59                 34:20     11:04/M
     91    Kathy Rowberry                    Easton  CT            231    52   F       5 50-59                 34:25     11:06/M
     92    Karen Panza                       Stratford  CT         158    45   F      14 40-49                 35:08     11:20/M
     93    Lisa Leonard                      Stratford  CT         115    50   F       6 50-59                 35:16     11:22/M
     94    Cindy Castro                      Bridgeport  CT         30    34   F      19 30-39                 35:17     11:23/M
     95    Catherine Martini                 Trumbull  CT          128    47   F      15 40-49                 35:26     11:25/M
     96    Kim Feroleto                      Fairfield  CT          78    55   F       7 50-59                 35:28     11:26/M
     97    Hermes Abarca                     Bridgeport  CT          1    32   M      11 30-39                 35:30     11:27/M
     98    Ruby Ramos                                              242    21   F       8 19-29                 35:33     11:28/M
     99    Dona Carlin                       Fairfield  DE          27    55   F       8 50-59                 35:43     11:31/M
    100    Charlie Guevara                   Norwalk  CT            94    32   M      12 30-39                 35:52     11:34/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Cliff Road                        Shelton  CT          2827    44   M       5 40-49                 36:22     11:44/M
    102    Stacey Tuttle                     Seymour  CT           205    32   F      20 30-39                 36:24     11:44/M
    103    Jennifer Street                   Shelton  CT          2826    48   F      16 40-49                 36:25     11:45/M
    104    Alison Godsill                    Trumbull  CT           90    37   F      21 30-39                 36:45     11:51/M
    105    Melissa Gambardella               Milford  CT            87    36   F      22 30-39                 37:00     11:56/M
    106    Suzanne Pinto                     Derby  CT            2830    21   F       9 19-29                 37:22     12:03/M
    107    Bennett Smith                     Wilton  CT            194     8   M       6  1- 9                 37:24     12:04/M
    108    Jaxson Ly                         Plantsville  CT       120     8   M       7  1- 9                 37:24     12:04/M
    109    Lien Ly                           Plantsville  CT       121    35   M      13 30-39                 37:24     12:04/M
    110    Jessica Dorau                     Manchester  CT         65    29   F      10 19-29                 37:26     12:04/M
    111    Kyle Dorau                        Manchester  CT         66    32   M      14 30-39                 37:28     12:05/M
    112    Susan Monarca                     Stratford  CT         145    50   F       9 50-59                 37:34     12:07/M
    113    Tom Clifford                      Ansonia  CT          2812    67   M       3 60-69                 37:34     12:07/M
    114    Agnes Lee                         New York  NY         2825    36   F      23 30-39                 38:15     12:20/M
    115    Melissa Duguay                    Wolcott  CT            67    30   F      24 30-39                 38:37     12:27/M
    116    Kelly Donegan                     West Haven  CT         64    31   F      25 30-39                 38:41     12:28/M
    117    Kerri Bouchard                    Orange  CT             12    36   F      26 30-39                 38:42     12:29/M
    118    Ken Ziman                         Orange  CT            220    71   M       3 70-99                 39:26     12:43/M
    119    Gutierres Desouza                 Shelton  CT            56    23   M       4 19-29                 39:27     12:43/M
    120    Victoria Demetri                  Shelton  CT            55    21   F      11 19-29                 39:28     12:44/M
    121    Lisa Roshkind                     Shelton  CT           176    53   F      10 50-59                 39:38     12:47/M
    122    Monica Demetri                    Shelton  CT            54    54   F      11 50-59                 39:42     12:48/M
    123    Natalie Carlin                    Burlington  CT         28    30   F      27 30-39                 39:47     12:50/M
    124    Samantha Collin                   Southport  CT          43    43   F      17 40-49                 39:59     12:54/M
    125    Alexandra Collin                  Southport  CT          42    11   F       6 10-12                 39:59     12:54/M
    126    Gabby Parker                      Easton  CT            223    9    F       2  1- 9                 40:28     13:03/M
    127    Adam Parker                       Easton  CT            161    38   M      15 30-39                 40:29     13:03/M
    128    Jackie Joyce                      Trumbull  CT          101    30   F      28 30-39                 40:36     13:05/M
    129    Maribeth Barraza                  Stratford  CT           8    37   F      29 30-39                 40:56     13:12/M
    130    Ling Ly                           West Hartford  CT     122    37   F      30 30-39                 41:02     13:14/M
    131    Tomie Rumas                       Derby  CT             178    33   F      31 30-39                 41:04     13:15/M
    132    Diana Coppola                     Stratford  CT          45    58   F      12 50-59                 41:25     13:21/M
    133    Lauren Daston                     Trumbull  CT           52    32   F      32 30-39                 41:38     13:25/M
    134    Felix Reyes                       Trumbull  CT          175    36   M      16 30-39                 41:44     13:27/M
    135    Jennifer Rodriguez                Stratford  CT        2819    22   F      12 19-29                 42:03     13:34/M
    136    Steve Joyce                       Trumbull  CT          103    29   M       5 19-29                 42:35     13:44/M
    137    Gabriel Butler                    Trumbull  CT           20    60   M       4 60-69                 42:44     13:47/M
    138    Mark Haynes                       Hamden  CT           2820    29   M       6 19-29                 42:49     13:48/M
    139    Patricia Trowbridge               Meriden  CT           204    53   F      13 50-59                 43:32     14:02/M
    140    Isaac Polo                        Bridgeport  CT        168    10   M       2 10-12                 43:52     14:09/M
    141    Christine Deuss                   Terryville  CT         57    57   F      14 50-59                 44:21     14:18/M
    142    Susan Chapman                     New Fairfield  CT      32    50   F      15 50-59                 44:27     14:20/M
    143    Treverne Brown-Thomas             Stratford  CT          14    37   F      33 30-39                 44:36     14:23/M
    144    Judy Gordon                       Milford  CT           237    0    F       1  0- 0                 44:36     14:23/M
    145    Ally Sega                         Rocky Hill  CT       2816    45   F      18 40-49                 44:55     14:29/M
    146    Pedro Espada                      Fairfield  CT          74    44   M       6 40-49                 46:05     14:52/M
    147    Victoria Petersen                 Milford  CT           167    30   F      34 30-39                 46:37     15:02/M
    148    Penny Ferraro                     Naugatuck  CT          79    48   F      19 40-49                 46:38     15:03/M
    149    Ada Campbell                      Fairfield  CT          19     7   F       3  1- 9                 47:03     15:11/M
    150    Kelsie Campbell                   Fairfield  CT          24     5   F       4  1- 9                 47:03     15:11/M
    151    Mira Rajan                        Fairfield  CT         172     5   F       5  1- 9                 47:03     15:11/M
    152    Sonal Rajan                       Fairfield  CT         173    42   F      20 40-49                 47:03     15:11/M
    153    Jessica Campbell                  Fairfield  CT          23    42   F      21 40-49                 47:04     15:11/M
    154    Lacie Medina                      West Haven  CT        136    28   F      13 19-29                 47:16     15:15/M
    155    Brittany Caruso                   Ellington  CT          29    32   F      35 30-39                 47:19     15:16/M
    156    Sandra Small                      Woodbury  CT          192    34   F      36 30-39                 47:20     15:16/M
    157    Oscar Lehnerd-Reilly              Westport  CT          114     7   M       8  1- 9                 47:45     15:24/M
    158    Kerry Reilly                      Westport  CT          174    36   M      17 30-39                 47:46     15:25/M
    159    Ruth Lenhard                      Monroe  CT            248    61   F       3 60-69                 47:59     15:29/M
    160    Laura Smolen                      Botsford  CT          247    55   F      16 50-59                 48:40     15:42/M
    161    Kevina Mitchell                   West Haven  CT        143    25   F      14 19-29                 48:40     15:42/M
    162    Jennifer Olivieri                 Ansonia  CT           154    39   F      37 30-39                 48:41     15:42/M
    163    Natalie Ellwanger                 Fairfield  CT          72    30   F      38 30-39                 48:51     15:45/M
    164    Christina Sciongay                Wolcott  CT           235    31   F      39 30-39                 49:30     15:58/M
    165    Sandra Hawkins                    Fairfield  CT          98    43   F      22 40-49                 50:03     16:09/M
    166    Melissa Salguero                  Bridgeport  CT        228    33   F      40 30-39                 50:05     16:09/M
    167    Jess Simchani                     Bridgeport  CT        229    27   F      15 19-29                 50:08     16:10/M
    168    Dylan Hawkins                     Fairfield  CT          97     6   F       6  1- 9                 50:08     16:10/M
    169    Monique Simmons                   Hamden  CT            190    54   F      17 50-59                 50:19     16:14/M
    170    Stephanie Scherr                  Bridgeport  CT        187    43   F      23 40-49                 50:24     16:15/M
    171    Abigail Scherr                    Bridgeport  CT        185     4   F       7  1- 9                 50:24     16:15/M
    172    Joshua Scherr                     Bridgeport  CT        186    39   M      18 30-39                 50:24     16:15/M
    173    Duane Freeman                     Bridgeport  CT        225    43   M       7 40-49                 50:59     16:27/M
    174    Gwenlyn Freeman                   Bridgeport  CT        226    39   F      41 30-39                 50:59     16:27/M
    175    Ishel Morales                     Bridgeport  CT        148    26   F      16 19-29                 50:59     16:27/M
    176    Manuel Gutierrez                  Bridgeport  CT         95    31   M      19 30-39                 50:59     16:27/M
    177    Gabriel Tapias                    Bridgeport  CT        198    34   M      20 30-39                 51:10     16:30/M
    178    Leidys Martinez                   Bridgeport  CT        236    28   F      17 19-29                 51:10     16:30/M
    179    Maisie Campbell                   Fairfield  CT          25     8   F       8  1- 9                 51:10     16:30/M
    180    Kiran Rajan                       Fairfield  CT         170     7   F       9  1- 9                 51:10     16:30/M
    181    Richard Campbell                  Fairfield  CT          26    44   M       8 40-49                 51:10     16:30/M
    182    Nikky Rouse                       Bridgeport  CT        177    46   F      24 40-49                 51:40     16:40/M
    183    Tracey Sloan-Jefferson            Stratford  CT         191    47   F      25 40-49                 51:40     16:40/M
    184    Vera Nguyen                       Trumbull  CT         2814    5    F      10  1- 9                 53:30     17:15/M
    185    Emily Smith                       Wilton  CT            195     6   F      11  1- 9                 54:02     17:26/M
    186    Carla Samardzija                  Norwalk  CT           179    42   F      26 40-49                 54:02     17:26/M
    187    Alison Smith                      Wilton  CT            193    37   F      42 30-39                 54:02     17:26/M
    188    Jacqueline Leahy                  Norwalk  CT          2823    39   F      43 30-39                 54:19     17:31/M
    189    Ken Elkins                        Shelton  CT            70    42   M       9 40-49                 55:19     17:51/M
    190    Ayla Elkins                       Shelton  CT            69     7   F      12  1- 9                 55:19     17:51/M
    191    Steffanie Elkins                  Shelton  CT            71    41   F      27 40-49                 55:30     17:54/M
    192    Joy Bodnar                        Fairfield  CT          11    40   F      28 40-49                 57:09     18:26/M
    193    Kaitlin Herrewyn                  Stratford  CT        2811    31   F      44 30-39                 57:59     18:42/M
    194    Matthew Letkowski                 Stratford  CT         116    34   M      21 30-39                 57:59     18:42/M
    195    Nicole Letkowski                  Stratford  CT         117    31   F      45 30-39                 57:59     18:42/M
    196    Emily Oberkrieser                 Stamford  CT          153    32   F      46 30-39                 58:10     18:46/M
    197    Frances Oneill                    Stamford  CT          156    60   F       4 60-69                 58:10     18:46/M
    198    Ann Louise Onton                  Shelton  CT           155    74   F       1 70-99                 59:05     19:04/M
    199    Madison Clear                     Fairfield  CT          37    11   F       7 10-12               1:02:02     20:01/M
    200    Deborah Carr                      Fairfield  CT        2805    64   F       5 60-69               1:02:25     20:08/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    201    Gailann Clear                     Fairfield  CT          36    73   F       2 70-99               1:02:25     20:08/M
    202    Diane Carr                        Fairfield  CT        2804    15   F       3 13-18               1:02:25     20:08/M
    203    Melissa Vitti                     Greenwich  CT         210    29   F      18 19-29               1:05:37     21:10/M
    204    Amy Albero                        Stamford  CT            2    32   F      47 30-39               1:05:37     21:10/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-12 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Shelby Donahue Manchester CT 63 28 1 3 21:44 7:00/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowanec Bridgeport CT 2818 31 1 1 19:22 6:15/M
 

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Judy Gordon Milford CT 237 0 1 144 44:36 14:23/M
 

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Participant 241 241 0 1 61 31:00 10:00/M
 

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Erin Martini Trumbull CT 129 7 1 88 33:50 10:55/M
2 Gabby Parker Easton CT 223 9 1 126 40:28 13:03/M
3 Ada Campbell Fairfield CT 19 7 1 149 47:03 15:11/M
 

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Christopher Parker Easton CT 160 9 1 19 26:28 8:32/M
2 Henry Cookson Berlin CT 2810 8 1 28 28:11 9:05/M
3 Henry Smith Trumbull CT 239 9 1 32 28:35 9:13/M
 

Female 10 to 12

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jordan Hanyecz Shelton CT 96 11 1 7 23:15 7:30/M
2 Willow Cappa Seymour CT 244 12 1 52 29:48 9:36/M
3 Laurel Aronian North Salem NY 6 11 1 60 30:45 9:55/M
 

Male 10 to 12

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ryan Solerti Seymour CT 243 11 1 18 25:53 8:21/M
2 Isaac Polo Bridgeport CT 168 10 1 140 43:52 14:09/M
 

Female 13 to 18

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Emma O'Neil Southport CT 2807 13 1 10 24:42 7:58/M
2 Emilia Kozeracki Fairfield CT 2829 14 1 15 25:40 8:16/M
3 Diane Carr Fairfield CT 2804 15 1 202 1:02:25 20:08/M
 

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jessica Lagomarsino Norwalk CT 106 27 1 6 23:03 7:26/M
2 Amanda Hallworth Seymour CT 245 27 1 8 23:28 7:34/M
3 Jenifer Flor Fun Sang Shelton CT 84 26 1 62 31:02 10:00/M
 

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Scott Colello West Haven CT 41 25 1 2 21:15 6:51/M
2 Ken Feldkamp Ansonia CT 77 26 1 12 25:02 8:04/M
3 Greg Parzych Wethersfield CT 162 27 1 50 29:46 9:36/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Danielle Diaz Brooklyn NY 59 34 1 21 26:40 8:36/M
2 Jade Zapanta Bridgeport CT 2801 39 1 22 26:47 8:38/M
3 Krista Williams Middletown CT 217 38 1 23 26:48 8:38/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Brian Williams Middletown CT 216 39 1 14 25:13 8:08/M
2 Timothy Ponden Stratford CT 169 38 1 16 25:41 8:17/M
3 Michael Dicocco Shelton CT 61 34 1 27 27:57 9:01/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Heather Persichilli Milford CT 164 44 1 11 24:46 7:59/M
2 Jennifer Kelley East Hampton CT 104 43 1 20 26:29 8:32/M
3 Tina Mason Stratford CT 2813 42 1 31 28:31 9:12/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jonathan Arnold New York NY 5 47 1 5 22:41 7:19/M
2 Jorge Santiago Milford CT 2806 45 1 36 28:58 9:20/M
3 John O'Neil Southport CT 2808 49 1 45 29:39 9:34/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Linda Cordova Hamden CT 46 53 1 13 25:10 8:07/M
2 Chrissy Devellis Newtown CT 58 55 1 51 29:47 9:36/M
3 Nancy Sweeney 224 58 1 76 32:31 10:29/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lars Jorgensen Trumbull CT 232 54 1 4 22:03 7:06/M
2 Ronald Petersen Stratford CT 166 56 1 9 24:17 7:50/M
3 Martin McCann Trumbull CT 233 59 1 24 27:00 8:42/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sally Van Leeuwen Cos Cob CT 208 60 1 25 27:05 8:44/M
2 Rosemary Mulia Westport CT 249 67 1 53 29:49 9:37/M
3 Ruth Lenhard Monroe CT 248 61 1 159 47:59 15:29/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Aram Nahabedian Sandy Hook CT 152 66 1 17 25:46 8:18/M
2 Chris Cavuoto Trumbull CT 234 65 1 46 29:39 9:34/M
3 Tom Clifford Ansonia CT 2812 67 1 113 37:34 12:07/M
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ann Louise Onton Shelton CT 155 74 1 198 59:05 19:04/M
2 Gailann Clear Fairfield CT 36 73 1 201 1:02:25 20:08/M
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sal Mucla Westport CT 250 70 1 48 29:44 9:35/M
2 Frank Maco Stratford CT 2822 71 1 78 32:48 10:35/M
3 Ken Ziman Orange CT 220 71 1 118 39:26 12:43/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com