HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Norwalk Summer Series 7 Miler
Norwalk, CT

July 21, 2018

Timing & Results by:
Lightfoot Running Club



                 41st ANNUAL NORWALK SUMMER SERIES 7 MILER
                          July 21, 2018 8:00 A.M.
         Brian McMahon High School Highland Ave.     NORWALK, CT.
    76 degrees very pleasant with a breeze. full sun. low humidity 53%
Place Div/Tot  Name                Age S City            St Time    Pace  No.      
===== ======== =================== === = =============== == ======= ===== ===== 
    1   1/5    Jeremy Miner         27 M Stamford        CT   43:25  6:13   200 
    2   1/17   Yuzo Aramaki         39 M Cos Cob         CT   44:47  6:24   349 
    3   2/17   Patrick Morin        36 M Brooklyn        NY   46:46  6:41   356 
    4   2/5    Dan Thoresen         27 M New Haven       CT   48:24  6:55   339 
    5   3/17   Jeff Weaton          31 M Ridgefield      CT   48:43  6:58   352 
    6   4/17   Colin Clerkin        33 M Stamford        CT   49:37  7:06   368 
    7   1/18   Louisa Sandes        37 F Rye             NY   49:57  7:09   334 
    8   5/17   Matthew Epstein      37 M Norwalk         CT   50:22  7:12   374 
    9   1/2    Frank Bonaddio       15 M Norwalk         CT   52:03  7:27   282 
   10   1/11   Jonathan Nardelli    42 M Norwalk         CT   52:28  7:30   251 
   11   1/6    John Miksad          58 M Wilton          CT   52:30  7:30   347 
   12   1/5    Amy Lightbourn       28 F Stamford        CT   52:36  7:31   252 
   13   1/6    Andrew Blance        60 M New Canaan      CT   53:10  7:36   260 
   14   2/2    Brian Weaton         18 M Ridgefield      CT   53:18  7:37   351 
   15   2/18   Marissa Rocker       32 F Stamford        CT   53:45  7:41   350 
   16   1/19   Diane Hayes          52 F Weston          CT   54:05  7:44   335 
   17   2/11   Bryan Knust          42 M New Rochelle    NY   54:16  7:46   367 
   18   2/6    Jp Milot             50 M Ridgefield      CT   54:28  7:47   377 
   19   3/18   Maureen Chiodo       38 F New Canaan      CT   55:02  7:52   375 
   20   3/5    James Lightbourn     28 M Stamford        CT   55:25  7:55   254 
   21   6/17   Michael Bartalsky    39 M Fairfield       CT   56:04  8:01   258 
   22   2/19   Dede Beck            56 F New Canaan      CT   56:20  8:03   255 
   23   7/17   David Geismar        35 M Monroe          CT   56:25  8:04   244 
   24   2/5    Keely Levins         27 F Stamford        CT   56:28  8:04   371 
   25   4/18   Laurie Sages         36 F Norwalk         CT   56:28  8:04   373 
   26   3/11   Jim Grabarz          47 M Norwalk         CT   56:33  8:05   283 
   27   8/17   Matthew Danheiser    31 M Stamford        CT   56:50  8:08   196 
   28   5/18   Kristen Deyoung      30 F Stamford        CT   56:50  8:08   198 
   29   9/17   Justin Thomas        38 M Irvington       NY   57:25  8:13   379 
   30  10/17   Gino Montero         30 M Stamford        CT   59:04  8:27   287 
   31   4/5    John Culligan        27 M Stamford        CT   59:14  8:28   372 
   32   4/11   Greg Hartch          48 M Greenwich       CT 1:00:52  8:42   341 
   33   5/11   William Liebler      44 M Southington     CT 1:01:11  8:45   267 
   34  11/17   Charles Sliter       39 M Rye             NY 1:01:16  8:46   333 
   35   2/6    Jaime Camacho        60 M Stamford        CT 1:01:24  8:47   278 
   36   6/18   Carolyn Foston       33 F Stamford        CT 1:01:31  8:48   284 
   37   1/8    Nina Smith           49 F Stratford       CT 1:01:53  8:51   359 
   38  12/17   Kevin Knupp          39 M Darien          CT 1:01:58  8:52   366 
   39   1/2    Christopher Demuth   10 M New Canaan      CT 1:02:03  8:52   369 
   40   6/11   Chris Demuth         41 M New Canaan      CT 1:02:04  8:52   370 
   41   7/11   Raymond Cannata      45 M Carmel          NY 1:02:21  8:55   249 
   42   7/18   Geraldine Pires      34 F Fairfield       CT 1:02:49  8:59   336 
   43   3/19   Jennine Lesica       51 F Danbury         CT 1:02:58  9:00   243 
   44   8/11   Ed Fung              49 M Wilton          CT 1:03:21  9:03   291 
   45   3/6    Mark Neggers         57 M Katonah         NY 1:03:46  9:07   344 
   46   4/19   Lissa Short          56 F Norwalk         CT 1:04:02  9:09   263 
   47   4/6    Ken Side             56 M Ridgefield      CT 1:04:13  9:11   248 
   48   3/5    Ali Sullivan         29 F Stamford        CT 1:04:14  9:11   292 
   49   9/11   Rick Sharma          44 M Rowayton        CT 1:04:19  9:12   279 
   50   4/5    Summer Betzel        23 F Stamford        CT 1:04:33  9:14   348 
   51   2/8    Destiny Vancans      44 F Norwalk         CT 1:04:34  9:14   253 
   52   8/18   Chloe Richland       34 F Stamford        CT 1:04:37  9:14   268 
   53   5/19   Debra Kelly McGivne  52 F Norwalk         CT 1:05:02  9:18   363 
   54  10/11   Nick Razali          43 M Norwalk         CT 1:05:19  9:20   250 
   55  13/17   Kevin Markert        39 M Ridgefield      CT 1:05:30  9:22   337 
   56   3/8    Stephanie Niehaus    40 F Rowayton        CT 1:05:59  9:26   285 
   57   9/18   Jessica Easter       35 F Norwalk         CT 1:06:08  9:27   355 
   58   5/6    John Florio          59 M Norwalk         CT 1:06:11  9:28   277 
   59   1/5    Andrea Williamson    63 F Norwalk         CT 1:06:20  9:29   358 
   60   2/5    Ronnie Behringer     60 F Norwalk         CT 1:06:20  9:29   342 
   61   5/5    Abigail Side         22 F Ridgefield      CT 1:06:30  9:30   247 
   62  14/17   Gary Sanchez         30 M Stamford        CT 1:06:40  9:32   364 
   63  15/17   Michael Giaquinto    33 M Stamford        CT 1:07:39  9:40   154 
   64  10/18   Maria Lopez          32 F Stamford        CT 1:08:04  9:44   365 
   65   4/8    Jennifer Gerwien     42 F Milford         CT 1:08:20  9:46   378 
   66  11/11   Michael Thompson     49 M Norwalk         CT 1:08:29  9:47   361 
   67   3/5    Luanne Roy           63 F Seymour         CT 1:09:10  9:53   346 
   68   6/19   Hillary Tonken       58 F Redding         CT 1:09:40  9:58   343 
   69   4/5    Julie Sidhu          60 F Weston          CT 1:10:09 10:02   269 
   70   5/5    Walter Unangst       25 M Stamford        CT 1:10:28 10:04   289 
   71  11/18   Jennifer Scanlan     38 F Wilton          CT 1:11:02 10:09   362 
   72   7/19   Martha Mahoney       55 F Stamford        CT 1:11:03 10:09   281 
   73   3/6    Israel Good          65 M Stamford        CT 1:11:16 10:11   288 
   74   5/8    Anu Raghavan         44 F Wilton          CT 1:11:43 10:15   272 
   75  16/17   Ram Sarma            39 M Stamford        CT 1:11:44 10:15   257 
   76  12/18   Dolores Herrera      37 F Norwalk         CT 1:11:59 10:17   270 
   77  13/18   Pam Paulino          37 F Wilton          CT 1:12:02 10:18   290 
   78   8/19   Dora Rojas           52 F Norwalk         CT 1:12:18 10:20   354 
   79   9/19   Thea Boyle           53 F Redding         CT 1:12:18 10:20   357 
   80  10/19   Kathryn Stoker       51 F Norwalk         CT 1:12:18 10:20   332 
   81  14/18   Deirdre McGuinness   36 F West New York   NJ 1:12:24 10:21   376 
   82  11/19   Christine Glenn      56 F Oxford          CT 1:12:25 10:21   262 
   83   4/6    Armando Pereira      61 M Milford         CT 1:12:56 10:26   360 
   84  15/18   Krysta Valentine     34 F Stamford        CT 1:13:12 10:28   345 
   85   5/6    Mike Tamborrino      60 M Stamford        CT 1:13:36 10:31   245 
   86  12/19   Dawn Bolling         54 F Norwalk         CT 1:14:45 10:41   380 
   87   2/2    Billy Liebler        11 M Southington     CT 1:14:50 10:42   264 
   88   1/1    Jacqueline Liebler   10 F Southington     CT 1:14:53 10:42   266 
   89   6/8    Felicia Liebler      43 F Southington     CT 1:14:55 10:42   265 
   90  16/18   Heidi Groeger        35 F Storrs Mansfiel CT 1:15:39 10:49   199 
   91  13/19   Maura D'Andrea       59 F Branford        CT 1:16:02 10:52   382 
   92  14/19   Georganne Stohr      52 F Norwalk         CT 1:16:22 10:55   256 
   93   7/8    Lisa Mazinski        43 F Danbury         CT 1:16:34 10:57   261 
   94   8/8    Stacey Olsen         40 F Stamford        CT 1:16:48 10:59   259 
   95  15/19   Carole Urban         53 F Milford         CT 1:17:03 11:01   241 
   96   6/6    Robert Nouza         66 M Wilton          CT 1:17:58 11:09   276 
   97  16/19   Yvonne Reid-Bernste  55 F Norwalk         CT 1:18:30 11:13   381 
   98  17/18   Deyna Sandoval       31 F Stamford        CT 1:19:30 11:22   197 
   99  17/19   Deirdre Brown        55 F Trumbull        CT 1:20:58 11:34   286 
  100  18/19   Christine Klimek     50 F Norwalk         CT 1:22:21 11:46   353 
  101  18/18   Keri Hracs           32 F Norwalk         CT 1:23:36 11:57   271 
  102  17/17   John Siragusa        31 M Norwalk         CT 1:23:36 11:57   275 
  103   6/6    Christopher Quinn    59 M Stamford        CT 1:24:40 12:06   338 
  104  19/19   Susan Monarca        50 F Stratford       CT 1:26:30 12:22   242 
  105   1/1    Tom Hartch           76 M Greenwich       CT 1:33:36 13:23   340 
  106   5/5    Donna Cramond        68 F Monroe          CT 1:35:04 13:35   246 

 
                   ********** AWARDS LIST **************

                ********** MALE OVERALL WINNER ***********
    1 Jeremy Miner         27 Stamford        CT   43:25 
               ********** FEMALE OVERALL WINNER ***********
    1 Louisa Sandes        37 Rye             NY   49:57 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 14
    1    39 Christopher Demuth   10 New Canaan         CT 1:02:03 
    2    87 Billy Liebler        11 SouthINGTON        CT 1:14:50 
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
    1    88 Jacqueline Liebler   10 SouthINGTON        CT 1:14:53 
                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1     9 Frank Bonaddio       15 Norwalk            CT   52:03 
    2    14 Brian Weaton         18 Ridgefield         CT   53:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
    1     4 Dan Thoresen         27 New Haven          CT   48:24 
    2    20 James Lightbourn     28 Stamford           CT   55:25 
    3    31 John Culligan        27 Stamford           CT   59:14 
    4    70 Walter Unangst       25 Stamford           CT 1:10:28 
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
    1    12 Amy Lightbourn       28 Stamford           CT   52:36 
    2    24 Keely Levins         27 Stamford           CT   56:28 
    3    48 Ali Sullivan         29 STAMFORD           CT 1:04:14 
    4    50 Summer Betzel        23 Stamford           CT 1:04:33 
    5    61 Abigail Side         22 Ridgefield         CT 1:06:30 
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1     2 Yuzo Aramaki         39 Cos Cob            CT   44:47 
    2     3 Patrick Morin        36 Brooklyn           NY   46:46 
    3     5 Jeff Weaton          31 Ridgefield         CT   48:43 
    4     6 Colin Clerkin        33 Stamford           CT   49:37 
    5     8 Matthew Epstein      37 Norwalk            CT   50:22 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    15 Marissa Rocker       32 Stamford           CT   53:45 
    2    19 Maureen Chiodo       38 New Canaan         CT   55:02 
    3    25 Laurie Sages         36 Norwalk            CT   56:28 
    4    28 Kristen Deyoung      30 Stamford           CT   56:50 
    5    36 Carolyn Foston       33 Stamford           CT 1:01:31 
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    10 Jonathan Nardelli    42 Norwalk            CT   52:28 
    2    17 Bryan Knust          42 New Rochelle       NY   54:16 
    3    26 Jim Grabarz          47 Norwalk            CT   56:33 
    4    32 Greg Hartch          48 Greenwich          CT 1:00:52 
    5    33 William Liebler      44 SouthINGTON        CT 1:01:11 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    37 Nina Smith           49 Stratford          CT 1:01:53 
    2    51 Destiny Vancans      44 Norwalk            CT 1:04:34 
    3    56 Stephanie Niehaus    40 Rowayton           CT 1:05:59 
    4    65 Jennifer Gerwien     42 Milford            CT 1:08:20 
    5    74 Anu Raghavan         44 Wilton             CT 1:11:43 


                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    11 John Miksad          58 Wilton             CT   52:30 
    2    18 Jp Milot             50 Ridgefield         CT   54:28 
    3    45 Mark Neggers         57 Katonah            NY 1:03:46 
    4    47 Ken Side             56 Ridgefield         CT 1:04:13 
    5    58 John Florio          59 Norwalk            CT 1:06:11 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    16 Diane Hayes          52 Weston             CT   54:05 
    2    22 Dede Beck            56 New Canaan         CT   56:20 
    3    43 Jennine Lesica       51 Danbury            CT 1:02:58 
    4    46 Lissa Short          56 Norwalk            CT 1:04:02 
    5    53 Debra Kelly McGivne  52 Norwalk            CT 1:05:02 
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    13 Andrew Blance        60 New Canaan         CT   53:10 
    2    35 Jaime Camacho        60 Stamford           CT 1:01:24 
    3    73 Israel Good          65 Stamford           CT 1:11:16 
    4    83 Armando Pereira      61 Milford            CT 1:12:56 
    5    85 Mike Tamborrino      60 STAMFORD           CT 1:13:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    59 Andrea Williamson    63 Norwalk            CT 1:06:20 
    2    60 Ronnie Behringer     60 Norwalk            CT 1:06:20 
    3    67 Luanne Roy           63 Seymour            CT 1:09:10 
    4    69 Julie Sidhu          60 Weston             CT 1:10:09 
    5   106 Donna Cramond        68 MONROE             CT 1:35:04 
                         MALE AGE GROUP:  70 - 79
    1   105 Tom Hartch           76 Greenwich          CT 1:33:36 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 79
                         MALE AGE GROUP:  80 - 99
                        FEMALE AGE GROUP:  80 - 99




BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com