HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bridgeport PAL Christmas Village 5K
December 8, 2018 - 5K
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

John Snow, Cheshire, CT - 17:29
Elizabeth Fengler, Wallingford, CT - 19:38

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Chris
tmas Village

WEATHER
24 Degrees
Sun

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    John Snow                         Cheshire  CT          212    27   M       1:Top Fin               17:29      5:38/M
      2    Eric Hodska                       Monroe  CT           2868    51   M       1:50-59                 18:21      5:55/M
      3    Elizabeth Fengler                 Wallingford  CT      2851    23   F       1:Top Fin               19:38      6:20/M
      4    Ed Finnigan                       Fairfield  CT         230    53   M       2:50-59                 19:50      6:24/M
      5    Wesley Oliveira                   Bridgeport  CT        202    51   M       3:50-59                 19:53      6:25/M
      6    Anthony Chowanec                  Bridgeport  CT        221    31   M       1:30-39                 20:05      6:28/M
      7    Matt Gerber                       Durham  CT           2860    30   M       2:30-39                 20:54      6:44/M
      8    Joe Skelly                        Stamford  CT          220    57   M       4:50-59                 21:49      7:02/M
      9    Lawrence Regan                    Wallingford  CT      2897    52   M       5:50-59                 22:05      7:07/M
     10    Edward Stickles                   Sleepy Hollow  NY    2908    51   M       6:50-59                 22:17      7:11/M
     11    Sv Ritz Swain                     Orange  CT           2900    32   F       1:30-39                 22:46      7:20/M
     12    Timothy Ponden                    Stratford  CT        2896    38   M       3:30-39                 23:33      7:35/M
     13    Bryan Watson                      Southbury  CT        2914    39   M       4:30-39                 23:56      7:43/M
     14    Erin Begg                         Newtown  CT           218    24   F       1:20-29                 24:07      7:46/M
     15    Benjamin Gerber                   Durham  CT           2857    26   M       1:20-29                 24:10      7:47/M
     16    Rob Treloar                       Meriden  CT          2909    28   M       2:20-29                 24:22      7:51/M
     17    Michelangelo Ricci                Mount Laurel  NJ     2898    65   M       1:60-69                 24:25      7:52/M
     18    Jonathan Dizney                   Trumbull  CT         2846    42   M       1:40-49                 24:50      8:00/M
     19    Jack Sirotnik                     Milford  CT           205    64   M       2:60-69                 25:08      8:06/M
     20    Louis Sacoto                      Shelton  CT           211    57   M       7:50-59                 25:24      8:11/M
     21    Kevin Scelia                      Brookfield  CT        215    8    M       1: 1-12                 25:39      8:16/M
     22    Joe Scelia                        Brookfield  CT        214    39   M       5:30-39                 25:39      8:16/M
     23    Jade Zapanta                      Bridgeport  CT        206    40   F       1:40-49                 25:48      8:19/M
     24    Bill Begg                         Newtown  CT           217    55   M       8:50-59                 26:10      8:26/M
     25    Dave Larson                       Trumbull  CT          227    56   M       9:50-59                 26:22      8:30/M
     26    Maureen Grace                     Naugatuck  CT        2866    46   F       2:40-49                 26:38      8:35/M
     27    Amanda Linsley                    Naugatuck  CT        2878    35   F       2:30-39                 26:45      8:37/M
     28    Michael Ogull                     Monroe  CT           2890    52   M      10:50-59                 27:13      8:46/M
     29    Tim Brige                         Fairfield  CT         225    33   M       6:30-39                 27:17      8:48/M
     30    Jill Sherbo                       Bridgeport  CT       2906    40   F       3:40-49                 27:20      8:49/M
     31    Lavona Gerber                     Durham  CT           2859    28   F       2:20-29                 27:38      8:55/M
     32    Jana Ireijo                       Westport  CT          208    50   F       1:50-59                 27:44      8:56/M
     33    Scott Carrizzo                    Bethel  CT           2839    43   M       2:40-49                 28:02      9:02/M
     34    Susie Sarkisian                   Danbury  CT           210    55   F       2:50-59                 28:02      9:02/M
     35    Heather Mack                      Prospect  CT         2880    42   F       4:40-49                 28:09      9:05/M
     36    Tom Gostomski                     Meriden  CT          2865    41   M       3:40-49                 28:09      9:05/M
     37    Mike Bruening                     Trumbull  CT          203    55   M      11:50-59                 28:23      9:09/M
     38    Vincent De Matties                Meriden  CT           228    40   M       4:40-49                 28:33      9:12/M
     39    Colleen Hough                     Milford  CT          2869    48   F       5:40-49                 28:51      9:18/M
     40    Dawn Krykowski                    New Preston Marble    204    58   F       3:50-59                 28:53      9:19/M
     41    Anne Moreno                       Trumbull  CT         2886    51   F       4:50-59                 29:01      9:21/M
     42    Rickey Cyr                        Cheshire  CT         2842    19   M       1:13-19                 29:01      9:21/M
     43    Robert Fulton                     Bridgeport  CT       2856    27   M       3:20-29                 29:26      9:29/M
     44    Shanelle Deveaux                  Hamden  CT           2845    35   F       3:30-39                 29:46      9:36/M
     45    Julie Ferry                       Wolcott  CT          2852    44   F       6:40-49                 29:56      9:39/M
     46    Heather Davis                     Berlin  CT           2844    44   F       7:40-49                 30:00      9:40/M
     47    Mark Mangelinkx                   Bristol  CT          2882    52   M      12:50-59                 30:15      9:45/M
     48    Alana Sciortino                   Oxford  CT           2904    31   F       4:30-39                 30:17      9:46/M
     49    Sunny Skelly                      Stamford  CT          219    50   F       5:50-59                 30:21      9:47/M
     50    Cori Noon                         Trumbull  CT         2889    29   F       3:20-29                 30:56      9:58/M
     51    Amanda Sayles                     Milford  CT          2903    29   F       4:20-29                 30:56      9:58/M
     52    Kelly Armstrong                   Shelton  CT          2831    30   F       5:30-39                 30:58      9:59/M
     53    Tricia Jezierny                   North Haven  CT      2874    43   F       8:40-49                 31:11     10:03/M
     54    Jacki Bachman                     New Haven  CT        2832    29   F       5:20-29                 31:12     10:04/M
     55    Christina Piccolino               Norwalk  CT          2894    28   F       6:20-29                 31:12     10:04/M
     56    Michael Jakubowski                Wethersfield  CT     2871    33   M       7:30-39                 31:37     10:12/M
     57    Sarah Dupuis                      Kensington  CT       2850    33   F       6:30-39                 31:49     10:15/M
     58    Rich Zuvich                       Bethel  CT            213    64   M       3:60-69                 31:52     10:16/M
     59    Jim Winkler                       Monroe  CT           2916    51   M      13:50-59                 31:57     10:18/M
     60    Carol Marinaccio                  Trumbull  CT         2883    66   F       1:60-69                 32:00     10:19/M
     61    Armando Pereira                   Milford  CT          2892    62   M       4:60-69                 32:17     10:25/M
     62    Sharon Rosenblatt                 Cheshire  CT         2901    30   F       7:30-39                 32:21     10:26/M
     63    Carole Urban                      Milford  CT          2911    53   F       6:50-59                 32:49     10:35/M
     64    George Yurchishin                 Danbury  CT          2917    65   M       5:60-69                 33:10     10:42/M
     65    Betty Mulvihill                   Bethel,  CT          2888    59   F       7:50-59                 33:10     10:42/M
     66    Frank Maco                        Stratford  CT        2881    72   M       1:70-99                 33:23     10:46/M
     67    Laura Dobrindt                    Middlebury  CT       2847    39   F       8:30-39                 33:54     10:56/M
     68    Allegra Villers                   Ansonia  CT          2912    29   F       7:20-29                 33:58     10:57/M
     69    Jess Bryan                        Monroe  CT           2835    18   F       1:13-19                 34:03     10:59/M
     70    Mike Sciuto                       Stratford  CT        2905    34   M       8:30-39                 34:21     11:05/M
     71    Karen D'Elia                      Wethersfield  CT     2843    57   F       8:50-59                 35:49     11:33/M
     72    Kaden Morton                      Gales Ferry  CT      2887    13   M       2:13-19                 35:50     11:33/M
     73    Joann Foley                       Waterbury  CT         226    55   F       9:50-59                 36:05     11:38/M
     74    Janet Ivaldi                      Redding  CT           207    55   F      10:50-59                 36:05     11:38/M
     75    Joe Perusse                       Torrington  CT       2893    53   M      14:50-59                 36:21     11:43/M
     76    Christian Imperato                New Britain  CT      2870    33   M       9:30-39                 36:21     11:43/M
     77    Kimberly Donaldson                Meriden  CT          2848    40   F       9:40-49                 36:34     11:47/M
     78    Darren Lambright                  Berlin  CT            229     8   M       2: 1-12                 37:05     11:57/M
     79    Ken Lacombe                       Southington  CT       209    53   M      15:50-59                 37:36     12:07/M
     80    Brittany Hestad                   Broad Brook  CT      2867    31   F       9:30-39                 39:12     12:38/M
     81    Diana Gerber                      Durham  CT           2858    62   F       2:60-69                 42:00     13:33/M
     82    Patty Carton                      Stratford  CT        2840    80   F       1:70-99                 42:55     13:51/M
     83    Linda Litsch                      Gales Ferry  CT      2879    49   F      10:40-49                 42:57     13:51/M
     84    Cambria Sammartano                Fairfield  CT        2902    23   F       8:20-29                 43:44     14:06/M
     85    Kathy McDonald                    Rocky Hill  CT       2885    47   F      11:40-49                 43:46     14:07/M
     86    Sandy Wade                        Durham  CT           2913    70   F       2:70-99                 44:15     14:16/M
     87    Kerri Bouchard                    Orange  CT           2834    36   F      10:30-39                 44:44     14:26/M
     88    Kelly Donegan                     West Haven  CT       2849    31   F      11:30-39                 44:44     14:26/M
     89    Monique Jasso                     Stratford  CT        2872    43   F      12:40-49                 45:55     14:49/M
     90    Deanna Cabral                     Stratford  CT        2838    41   F      13:40-49                 45:55     14:49/M
     91    Richard Nelson                    Stratford  CT         216    74   M       2:70-99                 47:07     15:12/M
     92    Robert Wilkus                     Oxford  CT           2915    38   M      10:30-39                 47:24     15:17/M
     93    Gerson Gomez                      Bridgeport  CT       2863    45   M       5:40-49                 48:35     15:40/M
     94    Briana Gomez                      Bridgeport  CT       2862    10   F       1: 1-12                 48:35     15:40/M
     95    Alexandra Jones                   Avon  CT              224    13   F       2:13-19                 48:43     15:43/M
     96    Janet Finch                       Stratford  CT        2854    61   F       3:60-69                 49:20     15:55/M
     97    Samantha Jasso                    Stratford  CT        2873    26   F       9:20-29                 49:31     15:58/M
     98    Amy Pavlik                        Shelton  CT          2891    27   F      10:20-29                 49:34     15:59/M
     99    Nick Jones                        Avon  CT              223    11   M       3: 1-12                 49:49     16:04/M
    100    Terri Bryan                       Monroe  CT           2836    57   F      11:50-59                 51:45     16:42/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
    101    Emily Finch                       Stratford  CT        2853    28   F      11:20-29                 51:47     16:42/M
    102    Mallory Finch                     Stratford  CT        2855    32   F      12:30-39                 51:55     16:45/M
    103    Dina Jones                        Avon  CT              222    40   F      14:40-49                 51:58     16:46/M
    104    Keith Jones                       Avon  CT             2875    47   M       6:40-49               1:14:38     24:05/M

Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Fengler Wallingford CT 2851 23 1 3 19:38 6:20/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 John Snow Cheshire CT 212 27 1 1 17:29 5:38/M
Top

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Briana Gomez Bridgeport CT 2862 10 1 94 48:35 15:40/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kevin Scelia Brookfield CT 215 8 1 21 25:39 8:16/M
2 Darren Lambright Berlin CT 229 8 1 78 37:05 11:57/M
3 Nick Jones Avon CT 223 11 1 99 49:49 16:04/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jess Bryan Monroe CT 2835 18 1 69 34:03 10:59/M
2 Alexandra Jones Avon CT 224 13 1 95 48:43 15:43/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Rickey Cyr Cheshire CT 2842 19 1 42 29:01 9:21/M
2 Kaden Morton Gales Ferry CT 2887 13 1 72 35:50 11:33/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Erin Begg Newtown CT 218 24 1 14 24:07 7:46/M
2 Lavona Gerber Durham CT 2859 28 1 31 27:38 8:55/M
3 Cori Noon Trumbull CT 2889 29 1 50 30:56 9:58/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Benjamin Gerber Durham CT 2857 26 1 15 24:10 7:47/M
2 Rob Treloar Meriden CT 2909 28 1 16 24:22 7:51/M
3 Robert Fulton Bridgeport CT 2856 27 1 43 29:26 9:29/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sv Ritz Swain Orange CT 2900 32 1 11 22:46 7:20/M
2 Amanda Linsley Naugatuck CT 2878 35 1 27 26:45 8:37/M
3 Shanelle Deveaux Hamden CT 2845 35 1 44 29:46 9:36/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Anthony Chowanec Bridgeport CT 221 31 1 6 20:05 6:28/M
2 Matt Gerber Durham CT 2860 30 1 7 20:54 6:44/M
3 Timothy Ponden Stratford CT 2896 38 1 12 23:33 7:35/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jade Zapanta Bridgeport CT 206 40 1 23 25:48 8:19/M
2 Maureen Grace Naugatuck CT 2866 46 1 26 26:38 8:35/M
3 Jill Sherbo Bridgeport CT 2906 40 1 30 27:20 8:49/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jonathan Dizney Trumbull CT 2846 42 1 18 24:50 8:00/M
2 Scott Carrizzo Bethel CT 2839 43 1 33 28:02 9:02/M
3 Tom Gostomski Meriden CT 2865 41 1 36 28:09 9:05/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jana Ireijo Westport CT 208 50 1 32 27:44 8:56/M
2 Susie Sarkisian Danbury CT 210 55 1 34 28:02 9:02/M
3 Dawn Krykowski New Preston Marble D CT 204 58 1 40 28:53 9:19/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Eric Hodska Monroe CT 2868 51 1 2 18:21 5:55/M
2 Ed Finnigan Fairfield CT 230 53 1 4 19:50 6:24/M
3 Wesley Oliveira Bridgeport CT 202 51 1 5 19:53 6:25/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Carol Marinaccio Trumbull CT 2883 66 1 60 32:00 10:19/M
2 Diana Gerber Durham CT 2858 62 1 81 42:00 13:33/M
3 Janet Finch Stratford CT 2854 61 1 96 49:20 15:55/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Michelangelo Ricci Mount Laurel NJ 2898 65 1 17 24:25 7:52/M
2 Jack Sirotnik Milford CT 205 64 1 19 25:08 8:06/M
3 Rich Zuvich Bethel CT 213 64 1 58 31:52 10:16/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Patty Carton Stratford CT 2840 80 1 82 42:55 13:51/M
2 Sandy Wade Durham CT 2913 70 1 86 44:15 14:16/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Frank Maco Stratford CT 2881 72 1 66 33:23 10:46/M
2 Richard Nelson Stratford CT 216 74 1 91 47:07 15:12/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com