HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Bridgeport PAL Christmas Village 5K
December 14, 2019 - 5K
Trumbull, CT

OVERALL WINNERS

Vincent Lecue, New York, NY - 17:46
Elizabeth Fengler, Wallingford, CT - 18:40

Mens Winner Womens Winner

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Bridgeport
PAL
WEATHER
48 Degrees
Showers

Overall Finish List


    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
      1    Vincent Lecue                     New York  NY          196    31   M       1:Top Fin               17:46      5:44/M
      2    Elizabeth Fengler                 Wallingford  CT       122    24   F       1:Top Fin               18:40      6:01/M
      3    Katelynn Romanchick               Trumbull  CT          174    20   F       1:20-29                 18:57      6:06/M
      4    Wantuil Souza                     Bridgeport  CT        195    52   M       1:50-59                 19:55      6:25/M
      5    Liam Farna                        Milford  CT.          197    23   M       1:20-29                 19:58      6:26/M
      6    Meghan Guilbeault                 Brookfield  CT        149    13   F       1:13-19                 22:12      7:09/M
      7    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        193    51   M       2:50-59                 22:25      7:14/M
      8    Kurt De Guzman                    New Haven  CT         192    59   M       3:50-59                 23:49      7:41/M
      9    Lisa Romanchick                   Trumbull  CT          173    55   F       1:50-59                 24:27      7:53/M
     10    Connor Welch                      Fairfield  CT         187    12   M       1: 1-12                 24:29      7:54/M
     11    Timothy Ponden                    Stratford  CT         171    39   M       1:30-39                 24:29      7:54/M
     12    Sophie Vaughan                    New Milford  CT       180    11   F       1: 1-12                 24:31      7:54/M
     13    Bryan Watson                      Southbury  CT         185    40   M       1:40-49                 24:35      7:55/M
     14    Spencer Abel                      Stamford  CT           21    26   M       2:20-29                 25:10      8:07/M
     15    William Davitt                    Wilton  CT             87    12   M       2: 1-12                 25:18      8:09/M
     16    Jack Douglas                      Unionville  CT        100    16   M       1:13-19                 25:31      8:14/M
     17    John Davitt                       Wilton  CT             86    48   M       2:40-49                 25:33      8:14/M
     18    Sara Guilbeault                   Brookfield  CT        148    46   F       1:40-49                 25:42      8:17/M
     19    Julio Franco                      Bridgeport  CT        143    29   M       3:20-29                 25:47      8:19/M
     20    Jonathan Dizney                   Trumbull  CT           95    43   M       3:40-49                 25:51      8:20/M
     21    Maya Oestreicher                  Orange  CT            164    19   F       2:13-19                 26:10      8:26/M
     22    Joe Duffy                         Stratford  CT         120    34   M       2:30-39                 26:15      8:28/M
     23    Jill Sherbo                       Bridgeport  CT        176    41   F       2:40-49                 28:24      9:09/M
     24    Stephanie Einsiedel               Andover  MA           199    51   F       2:50-59                 28:34      9:13/M
     25    Scott Carrizzo                    Bethel  CT             81    44   M       4:40-49                 28:41      9:15/M
     26    Kaleigh Ligus                     Willimantic  CT       157    27   F       2:20-29                 29:07      9:23/M
     27    John Welch                        Fairfield  CT         188    45   M       5:40-49                 29:11      9:25/M
     28    Rich Zuvich                       Bethel  CT            190    65   M       1:60-69                 29:57      9:39/M
     29    Thomas Douglas                    Unionville  CT        119    16   M       2:13-19                 30:45      9:55/M
     30    Amy Douglas                       Unionville  CT         99    53   F       3:50-59                 30:59      9:59/M
     31    Heather Mack                      Prospect  CT          159    43   F       3:40-49                 31:22     10:07/M
     32    Jose Vivero                       Norwalk  CT           184    27   M       4:20-29                 32:00     10:19/M
     33    Marion Richard                    Trumbull  CT          172    64   F       1:60-69                 32:07     10:21/M
     34    Kevin Cai                         Stamford  CT          198    30   M       3:30-39                 32:08     10:22/M
     35    Tammy Maher                       Prospect  CT          160    62   F       2:60-69                 32:39     10:32/M
     36    Casey Morton                      Cheshire  CT          162    31   F       1:30-39                 32:39     10:32/M
     37    Carole Urban                      Milford  CT.          191    54   F       4:50-59                 32:46     10:34/M
     38    Frank Maco                        Stratford  CT         200    73   M       1:70-99                 33:34     10:49/M
     39    Christine Bourque                 Sterling  CT           70    54   F       5:50-59                 34:10     11:01/M
     40    Thomas Burns                      Bridgeport  CT         79    73   M       2:70-99                 34:24     11:05/M
     41    Natasha Lopoukhine                Norwalk  CT           158    52   F       6:50-59                 35:09     11:20/M
     42    Sara Burns                        Bridgeport  CT         72    37   F       2:30-39                 35:20     11:24/M
     43    Maria Laura Di Diego              Trumbull  CT           90    35   F       3:30-39                 35:27     11:26/M
     44    Mike Sciuto                       Stratford  CT         175    35   M       4:30-39                 35:56     11:35/M
     45    Max Anstett                       Bethel  CT             48     9   M       3: 1-12                 36:12     11:40/M
     46    Chrystalle Anstett                Bethel  CT             42    38   F       4:30-39                 36:19     11:43/M
     47    Colleen Peterson                  New Milford  CT       170    39   F       5:30-39                 37:00     11:56/M
     48    Lora Grassilli                    Norwalk  CT           147    55   F       7:50-59                 37:53     12:13/M
     49    Ronnie Behringer                  Norwalk  CT            66    61   F       3:60-69                 37:54     12:13/M
     50    Chrissy Pakutka                   Farmington  CT        166    48   F       4:40-49                 41:34     13:25/M
     51    Vanessa Franco                    Bridgeport  CT        142    28   F       3:20-29                 42:33     13:44/M
     52    Susan Lancaster                   Avon  CT              155    52   F       8:50-59                 43:14     13:57/M
     53    Paulette Couturier                Shelton  CT            84    56   F       9:50-59                 43:30     14:02/M
     54    Edward Perkowski                  Stratford  CT         168    65   M       2:60-69                 45:25     14:39/M


Age Division Results
Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K Race

Top

Female Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Fengler Wallingford CT 122 24 2 18:40 6:01/M
Top

Male Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vincent Lecue New York NY 196 31 1 17:46 5:44/M
Top

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophie Vaughan New Milford CT 180 11 12 24:31 7:54/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Connor Welch Fairfield CT 187 12 10 24:29 7:54/M
2 William Davitt Wilton CT 87 12 15 25:18 8:09/M
3 Max Anstett Bethel CT 48 9 45 36:12 11:40/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meghan Guilbeault Brookfield CT 149 13 6 22:12 7:09/M
2 Maya Oestreicher Orange CT 164 19 21 26:10 8:26/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Douglas Unionville CT 100 16 16 25:31 8:14/M
2 Thomas Douglas Unionville CT 119 16 29 30:45 9:55/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katelynn Romanchick Trumbull CT 174 20 3 18:57 6:06/M
2 Kaleigh Ligus Willimantic CT 157 27 26 29:07 9:23/M
3 Vanessa Franco Bridgeport CT 142 28 51 42:33 13:44/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Liam Farna Milford CT. 197 23 5 19:58 6:26/M
2 Spencer Abel Stamford CT 21 26 14 25:10 8:07/M
3 Julio Franco Bridgeport CT 143 29 19 25:47 8:19/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Casey Morton Cheshire CT 162 31 36 32:39 10:32/M
2 Sara Burns Bridgeport CT 72 37 42 35:20 11:24/M
3 Maria Laura Di Diego Trumbull CT 90 35 43 35:27 11:26/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Ponden Stratford CT 171 39 11 24:29 7:54/M
2 Joe Duffy Stratford CT 120 34 22 26:15 8:28/M
3 Kevin Cai Stamford CT 198 30 34 32:08 10:22/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Guilbeault Brookfield CT 148 46 18 25:42 8:17/M
2 Jill Sherbo Bridgeport CT 176 41 23 28:24 9:09/M
3 Heather Mack Prospect CT 159 43 31 31:22 10:07/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bryan Watson Southbury CT 185 40 13 24:35 7:55/M
2 John Davitt Wilton CT 86 48 17 25:33 8:14/M
3 Jonathan Dizney Trumbull CT 95 43 20 25:51 8:20/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Romanchick Trumbull CT 173 55 9 24:27 7:53/M
2 Stephanie Einsiedel Andover MA 199 51 24 28:34 9:13/M
3 Amy Douglas Unionville CT 99 53 30 30:59 9:59/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wantuil Souza Bridgeport CT 195 52 4 19:55 6:25/M
2 Andrew Zyrek Manchester CT 193 51 7 22:25 7:14/M
3 Kurt De Guzman New Haven CT 192 59 8 23:49 7:41/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marion Richard Trumbull CT 172 64 33 32:07 10:21/M
2 Tammy Maher Prospect CT 160 62 35 32:39 10:32/M
3 Ronnie Behringer Norwalk CT 66 61 49 37:54 12:13/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rich Zuvich Bethel CT 190 65 28 29:57 9:39/M
2 Edward Perkowski Stratford CT 168 65 54 45:25 14:39/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Frank Maco Stratford CT 200 73 38 33:34 10:49/M
2 Thomas Burns Bridgeport CT 79 73 40 34:24 11:05/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com