19th Trumbull Sunset Run - 4 Miles

7/31/98 - Trumbull

Overall Winners:
Bryan Kovalsky, Ridgefield, CT - 19:58
Emmy Stocker, Greenwich, CT - 24:51

koval1.jpg stock1.jpg

Timing & computerized results by:
smhitek.gif

** AGE GROUP AWARD WINNERS FOLLOW OVERALL RESULTS **

Place  Name                  City                 Bib  Age   Age Grp     Time     Pace
----------------------------------------------------------------------------------------
    1 Bryan Kovalsky         Ridgefield, CT         92  19   M 13-19       19:58  5:00/M
    2 Michael Slinskey       Fishkill, NY            2  29   M 20-29       20:25  5:06/M
    3 Luiz Kaluta Dos Santos New Milford, CT       143  35   M 30-39       20:37  5:09/M
    4 Edward Lucas           Shelton, CT             1  27   M 20-29       20:46  5:12/M
    5 John Thomas            Fairfield, CT         135  17   M 13-19       21:25  5:21/M
    6 Michael O' Malley      Southport, CT           4  45   M 40-49       21:49  5:27/M
    7 Liam O'hare            Derby, CT              98  50   M 50-59       21:57  5:29/M
    8 Scott Feltmate         ,                     116  18   M 13-19       22:01  5:30/M
    9 David Pantin           New Haven, CT         168  36   M 30-39       22:09  5:32/M
   10 Michael Sewell         Naugatuck, CT           3  29   M 20-29       22:11  5:33/M
   11 Adrian Proietti        Shelton, CT            67  16   M 13-19       22:21  5:35/M
   12 Alan Mac Dougall       Branford, CT           20  33   M 30-39       22:26  5:37/M
   13 Richard Addotta        Trumbull, CT          144  17   M 13-19       23:00  5:45/M
   14 Eric Donnelly          Bridgeport, CT        108  19   M 13-19       23:01  5:45/M
   15 Kevin Higgins          Fairfield, CT         149  16   M 13-19       23:07  5:47/M
   16 Mark Uliasz            Oxford, CT            150  47   M 40-49       23:10  5:48/M
   17 Dan O' Connor          Fairfield, CT         181  34   M 30-39       23:17  5:49/M
   18 Vincent Framularo      Trumbull, CT           25  17   M 13-19       23:42  5:56/M
   19 Jesse Hazelwood        Trumbull, CT          106  16   M 13-19       23:54  5:59/M
   20 Orlando Souza          Carmel, NY            140  41   M 40-49       23:55  5:59/M
   21 Frank Iovino           Bridgeport, CT        153  39   M 30-39       23:58  6:00/M
   22 John Percivalle        Shelton, CT           154  44   M 40-49       24:05  6:01/M
   23 Gregory Romanovsky     Derby, CT             107  36   M 30-39       24:15  6:04/M
   24 Gary Dubois            Naugatuck, CT         166  41   M 40-49       24:15  6:04/M
   25 Scott Jeffery          Trumbull, CT            6  37   M 30-39       24:28  6:07/M
   26 Paul Moriber           Easton, CT            113  42   M 40-49       24:49  6:12/M
   27 Emmy Stocker           Greenwich, CT         175  40   F 40-49       24:51  6:13/M
   28 Ian Critchley          Shelton, CT            77  42   M 40-49       24:58  6:15/M
   29 John Wertsching        Shelton, CT            91  46   M 40-49       25:12  6:18/M
   30 Kristin Roti           Milford, CT             9  19   F 13-19       25:13  6:18/M
   31 Jerry Augustine        Middletown, CT         81  53   M 50-59       25:13  6:18/M
   32 John Courtmanche       New Haven, CT         167  55   M 50-59       25:18  6:20/M
   33 DERRICK Burton         Derby, CT             176  30   M 30-39       25:22  6:21/M
   34 Oscar Batres           Danbury, CT           152  38   M 30-39       25:47  6:27/M
   35 Bob Breyer             Stratford, CT         119  57   M 50-59       25:47  6:27/M
   36 Bruce Goulart          Newtown, CT            82  48   M 40-49       26:13  6:33/M
   37 Lars Jorgensen         Trumbull, CT          157  35   M 30-39       26:14  6:34/M
   38 George Venturella      Roxbury, CT            90  39   M 30-39       26:17  6:34/M
   39 Brian Coe              Trumbull, CT           37  35   M 30-39       26:22  6:36/M
   40 Randy Smith            Southington, CT       180  24   M 20-29       26:41  6:40/M
   41 James Stein            Shelton, CT           171  39   M 30-39       26:49  6:42/M
   42 Mark Lewis             Stratford, CT         163  35   M 30-39       26:52  6:43/M
   43 Michael Macari         Trumbull, CT           44  17   M 13-19       26:55  6:44/M
   44 Jenzy Halls            Trumbull, CT           16  41   F 40-49       27:04  6:46/M
   45 Leanne Brady           Trumbull, CT          134  19   F 13-19       27:12  6:48/M
   46 Tovu Endo              Bridgeport, CT        109  20   M 20-29       27:21  6:50/M
   47 Michele Covino         Fairfield, CT          76  34   F 30-39       27:26  6:52/M
   48 Kirk Duwel             Trumbull, CT          121  17   M 13-19       27:32  6:53/M
   49 Emily Choromanski      Shelton, CT            58  16   F 13-19       27:32  6:53/M
   50 Matthew Lundy          Monroe, CT             47  15   M 13-19       27:38  6:55/M
   51 Justin Andrews         Trumbull, CT           14  16   M 13-19       27:44  6:56/M
   52 Aram Nahabedian        Sandy Hook, CT         60  47   M 40-49       27:45  6:56/M
   mick1.jpg
   53 Mickey Miller          Fairfield, CT         142  39   F 30-39       27:46  6:57/M
   54 Michelle Goulet        New Haven, CT         177  37   F 30-39       27:57  6:59/M
   55 Dave Easdon            Easton, CT            136  45   M 40-49       28:11  7:03/M
   56 James Laban            Middletown, CT         87  49   M 40-49       28:13  7:03/M
   57 Maura Woodward         Trumbull, CT           48  39   F 30-39       28:26  7:07/M
   58 Jeff Shilling          Trumbull, CT          138  33   M 30-39       28:28  7:07/M
   59 George Huffman         Shelton, CT            32  41   M 40-49       28:32  7:08/M
   60 Erik Olsen             Trumbull, CT           86  16   M 13-19       28:34  7:09/M
   61 Brian Parker           Trumbull, CT           29  39   M 30-39       28:38  7:10/M
   62 Tim Boehm              Trumbull, CT          146  39   M 30-39       28:46  7:12/M
   63 Amie Guest             Wolcott, CT           165  10   F  0-12       28:49  7:12/M
   64 Charles Sliva          Trumbull, CT           69  26   M 20-29       28:52  7:13/M
   65 Dave Cameron           Milford, CT           158  41   M 40-49       28:54  7:14/M
   66 Rob Morse              New Fairfield, CT      45  33   M 30-39       29:00  7:15/M
   67 Robert Fialkovich      Shelton, CT           112  45   M 40-49       29:05  7:16/M
   68 Kristen Tomlinson      Trumbull, CT          117  15   F 13-19       29:08  7:17/M
   69 Michael Flanagan       Stratford, CT         160  46   M 40-49       29:13  7:18/M
   70 Lorraine Hearl         Wolcott, CT           164  36   F 30-39       29:15  7:19/M
   71 Patti Schutz           Shelton, CT           174  36   F 30-39       29:22  7:21/M
   72 David Buckwald         Trumbull, CT           38  33   M 30-39       29:29  7:22/M
   73 Gary Reho              Naugatuck, CT         100  44   M 40-49       29:53  7:28/M
   74 Timothy Sanford        Trumbull, CT           89  13   M 13-19       30:01  7:30/M
   75 Justine Deutsch        Trumbull, CT           17  16   F 13-19       30:15  7:34/M
   76 Joe Fetcho             Fairfield, CT           8  52   M 50-59       30:32  7:38/M
   77 Karen Gerweck          Norwalk, CT            93  37   F 30-39       30:36  7:39/M
   78 Jeffrey Davis          Trumbull, CT           33  33   M 30-39       30:37  7:39/M
   79 Joseph Perry           Trumbull, CT          156  21   M 20-29       30:43  7:41/M
   80 Warren Shilling        Trumbull, CT          145  47   M 40-49       30:47  7:42/M
   81 Steve Wolfson          Trumbull, CT           72  53   M 50-59       31:09  7:47/M
   82 Joseph Saccone         Monroe, CT             65  36   M 30-39       31:20  7:50/M
   83 Craig Connolly         Trumbull, CT          155  12   M  0-12       31:34  7:54/M
   84 Mike Pisani            Stratford, CT          46  55   M 50-59       31:41  7:55/M
   85 Allan Evans            West Haven, CT         34  54   M 50-59       31:47  7:57/M
   86 Susan Rosenberg        Orange, CT            169  45   F 40-49       31:48  7:57/M
   87 Therese Jositas        Trumbull, CT            5  39   F 30-39       31:51  7:58/M
   88 Thea Boyle             Redding, CT           139  33   F 30-39       31:57  7:59/M
   89 Kelly Roberts          Trumbull, CT           28  34   F 30-39       32:01  8:00/M
   90 Michael Simon          Trumbull, CT           42  54   M 50-59       32:03  8:01/M
   91 Paul Mayer             Trumbull, CT          147  15   M 13-19       32:12  8:03/M
   92 Ilse Berkeley          Trumbull, CT          173  55   F 50-59       32:25  8:06/M
   93 David Urban            Stratford, CT          56  41   M 40-49       32:42  8:11/M
   94 Thomas Bucci           Trumbull, CT           85  50   M 50-59       32:53  8:13/M
   95 Phil Goodhart          Trumbull, CT          115  38   M 30-39       33:06  8:17/M
   96 Kenneth Ziman          Orange, CT            130  51   M 50-59       33:25  8:21/M
   97 Kim Wolfson            Trumbull, CT           71  20   F 20-29       33:29  8:22/M
   98 Charles Mondora        Trumbull, CT          148  15   M 13-19       33:32  8:23/M
   99 Carl Sylvester         Shelton, CT            83  65   M 60-99       33:39  8:25/M
  100 Karen O' Brien         Oxford, CT             31  40   F 40-49       33:42  8:26/M
  101 Gina Luciano           Trumbull, CT           12  18   F 13-19       33:44  8:26/M
  102 Graham Bisset          Shelton, CT            52  53   M 50-59       33:53  8:28/M
  103 Bruce Hoag             Trumbull, CT           19  51   M 50-59       33:57  8:29/M
  104 Lou Tafuto             West Hartford, CT     159  49   M 40-49       34:21  8:35/M
  105 Kelly Di Domenico      Fairfield, CT         125  27   F 20-29       34:28  8:37/M
  106 Jeff Jenkins           Trumbull, CT          172  47   M 40-49       34:47  8:42/M
  107 Ken Bingman            Trumbull, CT           78  51   M 50-59       34:48  8:42/M
  108 Annemarie Sliby        Orange, CT             36  34   F 30-39       34:51  8:43/M
  109 Bruce Sigler           Southport, CT         170  49   M 40-49       34:53  8:43/M
  110 Gregory Forbes         Branford, CT           88  39   M 30-39       34:54  8:44/M
  111 Karen Selavka          West Haven, CT        131  43   F 40-49       34:56  8:44/M
  112 Charles Yagielski      Stamford, CT          178  60   M 60-99       34:58  8:45/M
  113 Bridget Sarosky        Trumbull, CT           64  41   F 40-49       35:02  8:46/M
  114 Monica Roche           Fairfield, CT          10  59   F 50-59       35:08  8:47/M
  115 Mike Raimondi          Trumbull, CT          128  14   M 13-19       35:08  8:47/M
  116 Bibiana Martial        Derby, CT              99  37   F 30-39       35:13  8:48/M
  117 Diann Drenosky         Trumbull, CT           59  48   F 40-49       35:20  8:50/M
  118 Shelagh Kuhsel         Easton, CT            137  37   F 30-39       35:20  8:50/M
  119 Siobhan Neary          Fairfield, CT          63  34   F 30-39       35:22  8:51/M
  120 Michael Mcclure        Danbury, CT            97  51   M 50-59       35:24  8:51/M
  121 Caitlin Scudder        Trumbull, CT          120  14   F 13-19       35:26  8:52/M
  122 Yvonne Tafuto          West Hartford, CT     161  46   F 40-49       35:30  8:53/M
  123 Stephanie Herbert      Trumbull, CT           80  15   F 13-19       35:31  8:53/M
  124 Peter Di Domenico      Fairfield, CT         124  28   M 20-29       35:34  8:54/M
  125 Darlene Sliva          Trumbull, CT           70  21   F 20-29       35:41  8:55/M
  126 Stephen Tomlinson      Trumbull, CT          118  13   M 13-19       35:45  8:56/M
  127 Kim Remetta            Milford, CT             7  43   M 40-49       35:46  8:57/M
  128 Archie Loper           Fairfield, CT          18  65   M 60-99       35:51  8:58/M
  129 Arnold Martin          Trumbull, CT          104  55   M 50-59       35:58  9:00/M
  130 Vanessa Schiff         Trumbull, CT          122  17   F 13-19       36:02  9:01/M
  131 Frank Manfredi         Stratford, CT          43  65   M 60-99       36:04  9:01/M
  132 Ted Merritt            Trumbull, CT          105  62   M 60-99       36:11  9:03/M
  133 Max Orenstein          Trumbull, CT           53   9   M  0-12       36:15  9:04/M
  134 Mary Amende            Waterford, CT          62  32   F 30-39       36:15  9:04/M
  135 Frank Spencer          Wilton, CT            110  39   M 30-39       36:20  9:05/M
  136 Linda Krilivsky        Trumbull, CT          103  50   F 50-59       36:28  9:07/M
  137 Marijane Bisset        Shelton, CT            51  51   F 50-59       36:29  9:07/M
  138 Carol Cody             Stratford, CT         101  52   F 50-59       36:36  9:09/M
  139 Richard Tunstall       Trumbull, CT          102  54   M 50-59       36:52  9:13/M
  140 Donna Cramond          Monroe, CT             27  48   F 40-49       36:53  9:13/M
  141 Robert Hills           Stratford, CT          75  36   M 30-39       36:57  9:14/M
  142 Diana Esposito         Trumbull, CT           79  40   F 40-49       37:16  9:19/M
  143 Barbara Edinberg       Fairfield, CT         141  49   F 40-49       37:32  9:23/M
  144 Scott Smith            Niantic, CT            61  36   M 30-39       37:35  9:24/M
  145 John Daponte           Stratford, CT         114  49   M 40-49       37:37  9:24/M
  146 Ronald Lesko           Trumbull, CT          151  57   M 50-59       37:40  9:25/M
  147 Maria Decesare         Trumbull, CT           49  50   F 50-59       38:02  9:31/M
  148 Carole Sylvester       Derby, CT              84  36   F 30-39       38:17  9:34/M
  149 Diana Santossio        Trumbull, CT           21  28   F 20-29       38:26  9:37/M
  150 Scott Underkoffler     Milford, CT           179  36   M 30-39       38:37  9:39/M
  151 Terese Mak             Bridgeport, CT         68  45   F 40-49       39:57  9:59/M
  152 Jeff Blank             Trumbull, CT           73  51   M 50-59       40:23 10:06/M
  153 Mark Schiff            Trumbull, CT          123  52   M 50-59       40:23 10:06/M
  154 Julian Glasser- Orenst Trumbull, CT           55   6   M  0-12       40:48 10:12/M
  155 Joanne Glasser- Orenst Trumbull, CT           54  39   F 30-39       40:48 10:12/M
  156 Erin Sippel            Trumbull, CT          129  12   F  0-12       41:17 10:19/M
  157 Patricia Blank         Trumbull, CT           74  52   F 50-59       42:19 10:35/M
  158 Jordan Kulhawik        Trumbull, CT           94  13   M 13-19       43:13 10:48/M
  159 Aaron Reitz            Trumbull, CT           95  11   M  0-12       43:21 10:50/M
  160 Patricia Rimkunas      Seymour, CT            66  40   F 40-49       44:24 11:06/M
  161 Ann Louise Onton       Fairfield, CT         162  54   F 50-59       47:56 11:59/M
  162 Cathleen Raimondi      Trumbull, CT          126  11   F  0-12       49:01 12:15/M
  163 Margaret Ammann        Trumbull, CT          132  12   F  0-12       49:04 12:16/M
  164 Sue Seith              Trumbull, CT           39  25   F 20-29       49:23 12:21/M
  165 Jeff Seith             Trumbull, CT           40  25   M 20-29       49:24 12:21/M
  166 Brad Day               Trumbull, CT           41  69   M 60-99       49:24 12:21/M
  167 Jennifer Ammann        Trumbull, CT          133  12   F  0-12       49:48 12:27/M
  168 Mary Beth Raimondi     Trumbull, CT          127  44   F 40-49       49:49 12:27/M
  ************ 

AGE GROUP AWARD WINNERS

WOMEN

wom1.jpg

Age Group - Women 12 and Under

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1    63  Amie Guest             Wolcott, CT          10      28:49   7:12/M
    2   156  Erin Sippel            Trumbull, CT         12      41:17  10:19/M
    3   162  Cathleen Raimondi      Trumbull, CT         11      49:01  12:15/M

Age Group - Women 13 to 19

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1    30  Kristin Roti           Milford, CT          19      25:13   6:18/M
    2    45  Leanne Brady           Trumbull, CT         19      27:12   6:48/M
    3    49  Emily Choromanski      Shelton, CT          16      27:32   6:53/M

Age Group - Women 20 to 29

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1    97  Kim Wolfson            Trumbull, CT         20      33:29   8:22/M
    2   105  Kelly Di Domenico      Fairfield, CT        27      34:28   8:37/M
    3   125  Darlene Sliva          Trumbull, CT         21      35:41   8:55/M

Age Group - Women 30 to 39

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1    47  Michele Covino         Fairfield, CT        34      27:26   6:52/M
    2    53  Mickey Miller          Fairfield, CT        39      27:46   6:57/M
    3    54  Michelle Goulet        New Haven, CT        37      27:57   6:59/M

Age Group - Women 40 to 49

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1    44  Jenzy Halls            Trumbull, CT         41      27:04   6:46/M
    2    86  Susan Rosenberg        Orange, CT           45      31:48   7:57/M
    3   100  Karen O' Brien         Oxford, CT           40      33:42   8:26/M

Age Group - Women 50 to 59

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1    92  Ilse Berkeley          Trumbull, CT         55      32:25   8:06/M
    2   114  Monica Roche           Fairfield, CT        59      35:08   8:47/M
    3   136  Linda Krilivsky        Trumbull, CT         50      36:28   9:07/M

MEN

mike1.jpg

Age Group - Men 12 and Under

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1    83  Craig Connolly         Trumbull, CT         12      31:34   7:54/M
    2   133  Max Orenstein          Trumbull, CT          9      36:15   9:04/M
    3   154  Julian Glasser- Orenst Trumbull, CT          6      40:48  10:12/M

Age Group - Men 13 to 19

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1     5  John Thomas            Fairfield, CT        17      21:25   5:21/M
    2     8  Scott Feltmate         ,                    18      22:01   5:30/M
    3    11  Adrian Proietti        Shelton, CT          16      22:21   5:35/M

Age Group - Men 20 to 29

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1     2  Michael Slinskey       Fishkill, NY         29      20:25   5:06/M
    2     4  Edward Lucas           Shelton, CT          27      20:46   5:12/M
    3    10  Michael Sewell         Naugatuck, CT        29      22:11   5:33/M

Age Group - Men 30 to 39

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1     3  Luiz Kaluta Dos Santos New Milford, CT      35      20:37   5:09/M
    2     9  David Pantin           New Haven, CT        36      22:09   5:32/M
    3    12  Alan Mac Dougall       Branford, CT         33      22:26   5:37/M

Age Group - Men 40 to 49

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1     6  Michael O' Malley      Southport, CT        45      21:49   5:27/M
    2    16  Mark Uliasz            Oxford, CT           47      23:10   5:48/M
    3    20  Orlando Souza          Carmel, NY           41      23:55   5:59/M

Age Group - Men 50 to 59

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1     7  Liam O'hare            Derby, CT            50      21:57   5:29/M
    2    31  Jerry Augustine        Middletown, CT       53      25:13   6:18/M
    3    32  John Courtmanche       New Haven, CT        55      25:18   6:20/M

Age Group - Men 60 and Over

Ag Gp Ov'All
Place  Place   Name                  City               Age      Time     Pace

    1    99  Carl Sylvester         Shelton, CT          65      33:39   8:25/M
    2   112  Charles Yagielski      Stamford, CT         60      34:58   8:45/M
    3   128  Archie Loper           Fairfield, CT        65      35:51   8:58/M


Back to Results Index

Back to HI-TEK   Racing Homepage