Sprouts April Showers- 3.5 Miles
Fairfield, CT

April 17, 1999
Partly Cloudy - 54 Degrees - Breezy

OVERALL WINNERS

James Butler - IRL (Fairfield University) - 19:05
Amy Pleckaitis - Woodbridge,CT - 20:20

april2.jpg (105394 bytes) april4.jpg (90765 bytes)
Timing & Results by:
wwwhitek.gif (2531 bytes)
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    James Butler            Ireland  IRL        21  **** M 20-29        19:05    5:27/M
       2    Joe Puopolo             Shelton  CT         40     1 M 40-49        19:20    5:31/M
       3    Carl Barone             Bridgeport  CT      43     2 M 40-49        19:35    5:36/M
       4    Dan Petouvis            Long Valley  NJ     20     1 M 20-29        19:51    5:40/M
       5    Elliott Rogers          Southport  CT       48     3 M 40-49        20:04    5:44/M
       6    Evan Mc Farland         Wilbraham  MA       20     2 M 20-29        20:10    5:46/M
       7    Thomas Hiten            Milford  CT         48     4 M 40-49        20:18    5:48/M
       8    Amy Pleckaitis          Woodbridge  CT      18  **** F 13-19        20:20    5:49/M
       9    Ted Friedeberg          Danbury  CT         29     3 M 20-29        20:35    5:53/M
      10    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT          33     1 F 30-39        20:44    5:55/M
      11    Timothy Ricks           Scarsdale  NY       47     5 M 40-49        20:47    5:56/M
      12    David Dzurec            Fairfield  CT       22     4 M 20-29        21:06    6:02/M
      13    Alison Lapinski         Derby  CT           36     2 F 30-39        21:23    6:07/M
      14    Brian Lewis             Hamden  CT          29     5 M 20-29        21:25    6:07/M
      15    Vic Swaller             Stratford  CT       48     6 M 40-49        21:30    6:09/M
      16    Janice Flynn            W Redding  CT       39     3 F 30-39        21:50    6:14/M
      17    Ray Vogt                Westport  CT        36     1 M 30-39        21:57    6:16/M
      18    Sharon Vos              Riverside  CT       44     1 F 40-49        21:59    6:17/M
      19    Don Pinkowsky           Rye Brook  NY       34     2 M 30-39        22:00    6:17/M
      20    Stephanie Kelly         Fairfield  CT       31     4 F 30-39        22:03    6:18/M
      21    Vance Dean              Southington  CT     41     7 M 40-49        22:04    6:18/M
      22    Brian Coe               Trumbull  CT        36     3 M 30-39        22:06    6:19/M
      23    Joelle Kane             Fairfield  CT       25     1 F 20-29        22:07    6:19/M
      24    Brian Fidler            West Haven  CT      28     6 M 20-29        22:13    6:21/M
      25    Christine Hurley        Glastonbury  CT     29     2 F 20-29        22:17    6:22/M
      26    Kritstin Roti           Milford  CT         20     3 F 20-29        22:17    6:22/M
      27    Kent Hill               Bethel  CT          35     4 M 30-39        22:20    6:23/M
      28    Mike Bonnar             Trumbull  CT        46     8 M 40-49        22:26    6:25/M
      29    Mary Dunn               Cheshire  CT        47     2 F 40-49        22:27    6:25/M
      30    Robert Stephenson       Milford  CT         50     1 M 50-59        22:37    6:28/M
      31    Susie Pothier           Norwalk  CT         25     4 F 20-29        22:46    6:30/M
      32    David Grosner           Fairfield  CT       27     7 M 20-29        22:49    6:31/M
      33    Michael McAleer         Danbury  CT         34     5 M 30-39        23:00    6:34/M
      34    Pete Smith              Milford  CT         40     9 M 40-49        23:02    6:35/M
      35    Mark Schwartz           Trumbull  CT        27     8 M 20-29        23:12    6:38/M
      36    Mary Haselkamp          Milford  CT         38     5 F 30-39        23:20    6:40/M
      37    Bill Begg               Newtown  CT         35     6 M 30-39        23:21    6:40/M
      38    Robert Eterno           Easton  CT          43    10 M 40-49        23:23    6:41/M
      39    Erica Merrill           Rowayton  CT        35     6 F 30-39        23:25    6:41/M
      40    Sean Malone             Wallingford  CT     31     7 M 30-39        23:26    6:42/M
      41    Matthew Berube          Southbury  CT       29     9 M 20-29        23:37    6:45/M
      42    Russ Kehoe              New York  NY        39     8 M 30-39        23:37    6:45/M
      43    Karen Stetson Newman    Riverside  CT       38     7 F 30-39        23:40    6:46/M
      44    Jo Marchetti            Newington  CT       56     1 F 50-59        23:41    6:46/M
      45    Heather Cronce          Norwalk  CT         25     5 F 20-29        23:48    6:48/M
      46    Tim Stevenson           Fairfield  CT       32     9 M 30-39        23:49    6:48/M
      47    Sara Nichols            Bethel  CT          26     6 F 20-29        23:49    6:48/M
      48    Victor Norman           Milford  CT         57     2 M 50-59        23:54    6:50/M
      49    Maria Vlasak            Greenwich  CT       33     8 F 30-39        23:57    6:51/M
      50    Chris Bresh             West Haven  CT      31    10 M 30-39        23:58    6:51/M
      51    Stephanie Hahn          New Canaan  CT      45     3 F 40-49        24:00    6:51/M
      52    Paul Ribnicky           Stratford  CT       44    11 M 40-49        24:03    6:52/M
      53    Richard Demarco         Danbury  CT         57     3 M 50-59        24:05    6:53/M
      54    Mark Huey               Fairfield  CT       25    10 M 20-29        24:08    6:54/M
      55    Jay Villeneuve          Woodbury  CT        28    11 M 20-29        24:09    6:54/M
      56    Emma Dean               Southington  CT     40     4 F 40-49        24:20    6:57/M
      57    Joe Carella             Stamford  CT        40    12 M 40-49        24:31    7:00/M
      58    John Krekoska           Trumbull  CT        25    12 M 20-29        24:32    7:01/M
      59    Ric Villareal           Waterbury  CT       41    13 M 40-49        24:33    7:01/M
      60    Jonathan Jennings       Monroe  CT          35    11 M 30-39        24:39    7:03/M
      61    Magnus Berberich        Milford  CT         12     1 M  0-12        24:40    7:03/M
      62    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       37    12 M 30-39        24:42    7:03/M
      63    Christina Hernandez     Middlefield  CT     20     7 F 20-29        24:44    7:04/M
      64    Jon Berg                Monroe  CT          44    14 M 40-49        24:47    7:05/M
      65    Tony Samuelian          Milford  CT         52     4 M 50-59        24:48    7:05/M
      66    Ken Baker               Norwalk  CT         32    13 M 30-39        24:54    7:07/M
      67    Barry Perhac            Fairfield  CT       41    15 M 40-49        25:04    7:10/M
      68    Peter Rzasa             Seymour  CT         51     5 M 50-59        25:09    7:11/M
      69    Marsha Caine            Bethel  CT          26     8 F 20-29        25:11    7:12/M
      70    Tom Cleland             South Hadley  MA    55     6 M 50-59        25:14    7:13/M
      71    Mark Greene             Westport  CT        37    14 M 30-39        25:15    7:13/M
      72    Sean O' Leary           Fairfield  CT       30    15 M 30-39        25:24    7:15/M
      73    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       47     5 F 40-49        25:26    7:16/M
      74    Patrick Cordle          Monroe  CT          42    16 M 40-49        25:27    7:16/M
      75    Bruce Lewis             Trevett  ME         56     7 M 50-59        25:34    7:18/M
      76    Deirdre Novi            Wallingford  CT     41     6 F 40-49        25:35    7:19/M
      77    Steve Mc Leod           Stamford  CT        30    16 M 30-39        25:35    7:19/M
      78    Kristine Klarman        Branford  CT        36     9 F 30-39        25:46    7:22/M
      79    Way Hedding             Niantic  CT         49    17 M 40-49        25:56    7:25/M
      80    Robert Kappel           Milford  CT         48    18 M 40-49        25:57    7:25/M
      81    Eric Friedland          Shelton  CT         25    13 M 20-29        26:02    7:26/M
      82    Kirkland Requejo        Waterbury  CT       12     2 M  0-12        26:03    7:27/M
      83    Kevin Kynoch            Fairfield  CT       38    17 M 30-39        26:04    7:27/M
      84    Leslie La Bella         Middletown  CT      24     9 F 20-29        26:19    7:31/M
      85    Denise Caruso           Cheshire  CT        24    10 F 20-29        26:20    7:31/M
      86    Dea Collins             East Hartford  CT   44     7 F 40-49        26:23    7:32/M
      87    Bart Bunkoci            Stratford  CT       48    19 M 40-49        26:24    7:33/M
      88    John Congdon            Bridgeport  CT      27    14 M 20-29        26:25    7:33/M
      89    John Scherf             Scarsdale  NY       51     8 M 50-59        26:27    7:33/M
      90    Joe Palange             Beacon Falls  CT    51     9 M 50-59        26:39    7:37/M
      91    Robert Auer             Bridgeport  CT      41    20 M 40-49        26:39    7:37/M
      92    Megan Collins           Southport  CT       23    11 F 20-29        26:40    7:37/M
      93    Brian Conquest          Monroe  CT          27    15 M 20-29        26:50    7:40/M
      94    Dale Mc Calanan         Glastonbury  CT     54    10 M 50-59        26:51    7:40/M
      95    Kevin Ng                Stamford  CT        26    16 M 20-29        26:56    7:42/M
      96    Bruce Cloney            Plymouth  CT        34    18 M 30-39        26:58    7:42/M
      97    June Norman             Milford  CT         52     2 F 50-59        27:02    7:43/M
      98    Jakob Haldorsen         Norwalk  CT         53    11 M 50-59        27:07    7:45/M
      99    Michael Renaud          Fairfield  CT       34    19 M 30-39        27:16    7:47/M
     100    Steve Rudy              Fairfield  CT       43    21 M 40-49        27:17    7:48/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Robert Deal             Trumbull  CT        35    20 M 30-39        27:20    7:49/M
     102    Randy Stewart           Stratford  CT       47    22 M 40-49        27:24    7:50/M
     103    Kristina Sabre          Southbury  CT       11     1 F  0-12        27:24    7:50/M
     104    Craig Bottrill          Nyack  NY           36    21 M 30-39        27:25    7:50/M
     105    Wendi Snider            Shelton  CT         38    10 F 30-39        27:27    7:51/M
     106    Petra Brito             Norwalk  CT         30    11 F 30-39        27:33    7:52/M
     107    Tom Caporaso            Monroe  CT          55    12 M 50-59        27:36    7:53/M
     108    Peter Mott              Fairfield  CT       43    23 M 40-49        27:40    7:54/M
     109    Celeste Johnson         Stamford  CT        45     8 F 40-49        27:41    7:55/M
     110    Bonnie Schlingheyde     Norwalk  CT         24    12 F 20-29        27:42    7:55/M
     111    Remo Pagliarela         Stratford  CT       68     1 M 60-69        27:43    7:55/M
     112    Kathleen Wood           Fairfield  CT       37    12 F 30-39        27:44    7:55/M
     113    William Bennet          Bridgeport  CT      38    22 M 30-39        27:44    7:55/M
     114    Craig Meadows           Monroe  CT          34    23 M 30-39        27:47    7:56/M
     115    Kurt Wayne              Norwalk  CT         29    17 M 20-29        27:49    7:57/M
     116    Edward Skvorc           Norwalk  CT         39    24 M 30-39        27:51    7:57/M
     117    Ed Mc Padden            Bridgeport  CT      36    25 M 30-39        27:52    7:58/M
     118    Gary Cifatte            Trumbull  CT        33    26 M 30-39        27:52    7:58/M
     119    Susan Rosenberg                             46     9 F 40-49        27:54    7:58/M
     120    Patrick Nugent                              24    18 M 20-29        28:02    8:01/M
     121    Rick Flynn              W Redding  CT       42    24 M 40-49        28:03    8:01/M
     122    Michael Harkin          Derby  CT           26    19 M 20-29        28:04    8:01/M
     123    John Murray             Southport  CT       24    20 M 20-29        28:07    8:02/M
     124    Raymond Vaichus         Watertown  CT       48    25 M 40-49        28:09    8:03/M
     125    Monica Heiz             Woodside  NY        28    13 F 20-29        28:10    8:03/M
     126    Eric Wolfeiler          Fairfield  CT       32    27 M 30-39        28:14    8:04/M
     127    Phil Mongillo           Westbrook  CT       74     1 M 70-99        28:16    8:05/M
     128    Dan Robertson           Fairfield  CT       37    28 M 30-39        28:20    8:06/M
     129    Jeff Kish               Southport  CT       34    29 M 30-39        28:22    8:06/M
     130    Chuck Vento             Trumbull  CT        52    13 M 50-59        28:25    8:07/M
     131    Fabio Iantorno          Stamford  CT        52    14 M 50-59        28:29    8:08/M
     132    Christopher Coughlin    New Canaan  CT      39    30 M 30-39        28:31    8:09/M
     133    Mary Ellen Corbiere     Fairfield  CT       42    10 F 40-49        28:33    8:09/M
     134    Sean Egan               Chesire  CT         28    21 M 20-29        28:35    8:10/M
     135    Nicholas Adam           Trumbull  CT        32    31 M 30-39        28:39    8:11/M
     136    Andrew Gentile          Westport  CT        50    15 M 50-59        28:40    8:11/M
     137    Tom Bergman             Bethany  CT         48    26 M 40-49        28:47    8:13/M
     138    Loretta Gunderson       Greenwich  CT       52     3 F 50-59        28:50    8:14/M
     139    Jay Gunderson           Greenwich  CT       52    16 M 50-59        28:52    8:15/M
     140    Jennifer Scucci         Milford  CT         27    14 F 20-29        28:54    8:15/M
     141    Deidre Rochford         Cheshire  CT        32    13 F 30-39        28:58    8:17/M
     142    Jamie Eisenberg         Stratford  CT       23    15 F 20-29        29:00    8:17/M
     143    Claire Keating          Stamford  CT        23    16 F 20-29        29:02    8:18/M
     144    John Lott               Milford  CT         36    32 M 30-39        29:07    8:19/M
     145    Courtney Olean          New Canaan  CT      23    17 F 20-29        29:10    8:20/M
     146    Brian Mc Kinney         Westport  CT        29    22 M 20-29        29:16    8:22/M
     147    Andrew Zaslow           Trumbull  CT        33    33 M 30-39        29:22    8:23/M
     148    Robert Murphy           Pleasantville  NY   55    17 M 50-59        29:23    8:24/M
     149    Loretta Kryzanski       Stratford  CT       53     4 F 50-59        29:26    8:25/M
     150    Paul Varvaro            Fairfield  CT       33    34 M 30-39        29:26    8:25/M
     151    Roy Herbst              Ridgefield  CT      46    27 M 40-49        29:34    8:27/M
     152    Bruce Grisafe           Salem  CT           45    28 M 40-49        29:34    8:27/M
     153    Meg Reynolds            Fairfield  CT       33    14 F 30-39        29:36    8:27/M
     154    Marjorie Klar           Easton  CT          44    11 F 40-49        29:44    8:30/M
     155    Robert Kubic            Stratford  CT       34    35 M 30-39        29:45    8:30/M
     156    Angela Baldwin          Fairfield  CT       42    12 F 40-49        29:48    8:31/M
     157    Adam Pollick            Harrison  NY        28    23 M 20-29        29:49    8:31/M
     158    Walter Gumersell                            44    29 M 40-49        29:50    8:31/M
     159    Anne Donnelly           Fairfield  CT       39    15 F 30-39        29:55    8:33/M
     160    Noradeen Farlekas       Fairfield  CT       37    16 F 30-39        29:57    8:33/M
     161    Samantha Stetson        Greenwich  CT       27    18 F 20-29        29:59    8:34/M
     162    Ken Mc Cann             Monroe  CT          45    30 M 40-49        30:04    8:35/M
     163    Tara Stoddard           W Hartford  CT      26    19 F 20-29        30:07    8:36/M
     164    Jane Hosfelt            Fairfield  CT       40    13 F 40-49        30:10    8:37/M
     165    Kiernan Villeneuve      Woodbury  CT        28    20 F 20-29        30:13    8:38/M
     166    Bary Cornell            West Islip  NY      36    36 M 30-39        30:21    8:40/M
     167    John Pinheiro           Milford  CT         41    31 M 40-49        30:21    8:40/M
     168    Marilyn Kappel          Milford  CT         51     5 F 50-59        30:25    8:41/M
     169    Catherine Hosein        Bloomfield  CT      43    14 F 40-49        30:29    8:43/M
     170    Margaret Pinheiro       Milford  CT         38    17 F 30-39        30:38    8:45/M
     171    Anne Jasorkowski        Milford  CT         24    21 F 20-29        30:38    8:45/M
     172    Marci Manton            Trumbull  CT        35    18 F 30-39        30:41    8:46/M
     173    Ross Levin              Fairfield  CT       28    24 M 20-29        30:42    8:46/M
     174    Nancy Fraser            Cos Cob  CT         62     1 F 60-69        30:43    8:47/M
     175    Linda Connolly          Fairfield  CT       32    19 F 30-39        30:44    8:47/M
     176    John Fallon             Fairfield  CT       33    37 M 30-39        30:45    8:47/M
     177    George Ruderman         Fairfield  CT       71     2 M 70-99        30:50    8:49/M
     178    Meghan Brown            Fairfield  CT       20    22 F 20-29        30:55    8:50/M
     179    Zeti Vanriel            Bloomfield  CT      49    15 F 40-49        30:58    8:51/M
     180    Carl Sylvester          Shelton  CT         65     2 M 60-69        31:01    8:52/M
     181    Mike Pisani             Stratford  CT       56    18 M 50-59        31:11    8:55/M
     182    Julie Denehy            Fairfield  CT       39    20 F 30-39        31:15    8:56/M
     183    Stephanie Hilton        Fairfield  CT       40    16 F 40-49        31:15    8:56/M
     184    Kasia Kowolik           Shelton  CT         37    21 F 30-39        31:17    8:56/M
     185    Mike Steed              Fairfield  CT       33    38 M 30-39        31:25    8:59/M
     186    Kathy Hammell           Darien  CT          47    17 F 40-49        31:29    9:00/M
     187    Kathy Kelley            Norwalk  CT         44    18 F 40-49        31:44    9:04/M
     188    Patricia Brunetti       Stratford  CT       26    23 F 20-29        31:49    9:05/M
     189    Chester Howe            Fairfield  CT       36    39 M 30-39        31:58    9:08/M
     190    Jim Hahn                New Canaan  CT      53    19 M 50-59        31:59    9:08/M
     191    Bradford Hubler         Milford  CT         41    32 M 40-49        32:27    9:16/M
     192    Anthony Miyake          Norwalk  CT         30    40 M 30-39        32:34    9:18/M
     193    Donna Cramond           Monroe  CT          49    19 F 40-49        32:44    9:21/M
     194    Wayne Nilsen            Stamford  CT        26    25 M 20-29        32:46    9:22/M
     195    Sue Toth                Milford  CT         44    20 F 40-49        32:47    9:22/M
     196    Eric Johnson            Trumbull  CT        46    33 M 40-49        32:49    9:23/M
     197    Judy Eckert             Stratford  CT       37    22 F 30-39        32:58    9:25/M
     198    James Printy            Dover  NH           39    41 M 30-39        33:01    9:26/M
     199    Beth Alves              Bridgeport  CT      24    24 F 20-29        33:01    9:26/M
     200    Val Scaurter            Rowayton  CT        27    25 F 20-29        33:06    9:27/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     201    Debbie Buda             Fairfield  CT       34    23 F 30-39        33:08    9:28/M
     202    Jim Hennessey           Fairfield  CT       34    42 M 30-39        33:08    9:28/M
     203    Janice Barlow           Southport  CT       41    21 F 40-49        33:10    9:29/M
     204    Lisa Meyer              Fairfield  CT       38    24 F 30-39        33:12    9:29/M
     205    David Vecchia           Redding  CT         52    20 M 50-59        33:12    9:29/M
     206    Caryn Intorre           Bridgeport  CT      45    22 F 40-49        33:13    9:29/M
     207    Julie Wheeler           Fairfield  CT       53     6 F 50-59        33:16    9:30/M
     208    Bea Bologna             Stamford  CT        52     7 F 50-59        33:20    9:31/M
     209    Sharon Powers           Wallingford  CT     47    23 F 40-49        33:24    9:33/M
     210    Peg Nolan               Rye Brook  NY       28    26 F 20-29        33:27    9:33/M
     211    Mary Dortenzio          Trumbull  CT        34    25 F 30-39        33:42    9:38/M
     212    Terese Mak              Bridgeport  CT      46    24 F 40-49        33:51    9:40/M
     213    Danny Schwartzman       Norwalk  CT         14     1 M 13-19        33:52    9:41/M
     214    J Schwartzman           Bridgeport  CT      29    27 F 20-29        33:53    9:41/M
     215    Andrew Stratton         Hamden  CT          25    26 M 20-29        34:04    9:44/M
     216    Jeanne Brunet           Greenwich  CT       28    28 F 20-29        34:17    9:48/M
     217    Pat Carton              Stratford  CT       61     2 F 60-69        34:34    9:53/M
     218    Kerry Milner            Stratford  CT       31    26 F 30-39        34:40    9:54/M
     219    Elyse Felicione         Bedford  NY         29    29 F 20-29        34:41    9:55/M
     220    Phil Levieff            Westport  CT        28    27 M 20-29        34:42    9:55/M
     221    Marcia Krekoska         Stratford  CT       22    30 F 20-29        34:44    9:55/M
     222    Lukas Kowolik           Shelton  CT         16     2 M 13-19        34:44    9:55/M
     223    Dominick Cicero         Stratford  CT       12     3 M  0-12        34:47    9:56/M
     224    Ann Flannery            Pleasantville  NY   38    27 F 30-39        34:52    9:58/M
     225    Jay Hughes              Monroe  CT          47    34 M 40-49        35:01   10:00/M
     226    George Bloxsom          Bridgeport  CT      39    43 M 30-39        35:06   10:02/M
     227    Tiffiny Cicero          Stratford  CT       35    28 F 30-39        35:10   10:03/M
     228    Sharon Koonze           South Windsor  CT   45    25 F 40-49        35:13   10:04/M
     229    Robert Saranich         Milford  CT         55    21 M 50-59        35:22   10:06/M
     230    Christina Garrity       Fairfield  CT       47    26 F 40-49        35:41   10:12/M
     231    June Vyse Gravener      Bethany  CT         67     3 F 60-69        35:48   10:14/M
     232    Catherine Scholl        Fairfield  CT       32    29 F 30-39        35:49   10:14/M
     233    James Cramond           Monroe  CT          51    22 M 50-59        35:54   10:15/M
     234    Bob Treash              Trumbull  CT        35    44 M 30-39        36:03   10:18/M
     235    Chris Kwong             Southport  CT       40    35 M 40-49        36:07   10:19/M
     236    Emil Regard             Redwood City  CA    34    45 M 30-39        36:16   10:22/M
     237    Wendy Dundatscheck      Westport  CT        32    30 F 30-39        36:37   10:28/M
     238    Susan Tortora           Fairfield  CT       40    27 F 40-49        36:48   10:31/M
     239    Audrey Di Christina     Rye Brook  NY       32    31 F 30-39        37:05   10:36/M
     240    Meg Hartmann            Westport  CT        25    31 F 20-29        37:24   10:41/M
     241    Liz Cook                Fairfield  CT       45    28 F 40-49        37:49   10:48/M
     242    Catherine O' Neil       Brookfield  CT      40    29 F 40-49        37:53   10:49/M
     243    Miguel Rocca            Bridgeport  CT      32    46 M 30-39        38:07   10:53/M
     244    Laura Perry             Norwalk  CT         31    32 F 30-39        38:14   10:55/M
     245    John Bologna            Stamford  CT        36    47 M 30-39        38:21   10:57/M
     246    Ruth Thompson           Fairfield  CT       29    32 F 20-29        38:26   10:59/M
     247    Louise Tortora          Fairfield  CT       45    30 F 40-49        38:39   11:03/M
     248    Sarah Wood              Fairfield  CT       33    33 F 30-39        38:59   11:08/M
     249    Freeman Wood            Fairfield  CT       34    48 M 30-39        38:59   11:08/M
     250    Patricia Thompson       Fairfield  CT       31    34 F 30-39        42:55   12:16/M
     251    Bonnie Yankoskie        Lake Ronkonkoma  NY 43    31 F 40-49        43:37   12:28/M
     252    Ingrid Bloom            Fairfield  CT       59     8 F 50-59        45:01   12:52/M
     253    Anne Lapinski           Fairfield  CT       80     1 F 70-99        59:17   16:56/M

april1.jpg (60504 bytes)

Overall Female Winner

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Amy Pleckaitis          Woodbridge  CT      18        8        20:20    5:49/M

Women 12 and under

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kristina Sabre          Southbury  CT       11      103        27:24    7:50/M

Women 20 to 29

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Joelle Kane             Fairfield  CT       25       23        22:07    6:19/M
       2    Christine Hurley        Glastonbury  CT     29       25        22:17    6:22/M
       3    Kritstin Roti           Milford  CT         20       26        22:17    6:22/M
       4    Susie Pothier           Norwalk  CT         25       31        22:46    6:30/M
       5    Heather Cronce          Norwalk  CT         25       45        23:48    6:48/M

Women 30 to 39

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT          33       10        20:44    5:55/M
       2    Alison Lapinski         Derby  CT           36       13        21:23    6:07/M
       3    Janice Flynn            W Redding  CT       39       16        21:50    6:14/M
       4    Stephanie Kelly         Fairfield  CT       31       20        22:03    6:18/M
       5    Mary Haselkamp          Milford  CT         38       36        23:20    6:40/M

Women 40 to 49

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sharon Vos              Riverside  CT       44       18        21:59    6:17/M
       2    Mary Dunn               Cheshire  CT        47       29        22:27    6:25/M
       3    Stephanie Hahn          New Canaan  CT      45       51        24:00    6:51/M
       4    Emma Dean               Southington  CT     40       56        24:20    6:57/M
       5    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       47       73        25:26    7:16/M

Women 50 to 59

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jo Marchetti            Newington  CT       56       44        23:41    6:46/M
       2    June Norman             Milford  CT         52       97        27:02    7:43/M
       3    Loretta Gunderson       Greenwich  CT       52      138        28:50    8:14/M
       4    Loretta Kryzanski       Stratford  CT       53      149        29:26    8:25/M
       5    Marilyn Kappel          Milford  CT         51      168        30:25    8:41/M

Women 60 to 69

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nancy Fraser            Cos Cob  CT         62      174        30:43    8:47/M
       2    Pat Carton              Stratford  CT       61      217        34:34    9:53/M
       3    June Vyse Gravener      Bethany  CT         67      231        35:48   10:14/M

Women 70 and over

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Anne Lapinski           Fairfield  CT       80      253        59:17   16:56/M

Overall Male Winner

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    James Butler            Ireland  IRL        21        1        19:05    5:27/M

Men 12 and Under

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Magnus Berberich        Milford  CT         12       61        24:40    7:03/M
       2    Kirkland Requejo        Waterbury  CT       12       82        26:03    7:27/M
       3    Dominick Cicero         Stratford  CT       12      223        34:47    9:56/M

Men 13 to 19

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Danny Schwartzman       Norwalk  CT         14      213        33:52    9:41/M
       2    Lukas Kowolik           Shelton  CT         16      222        34:44    9:55/M

Men 20 to 29

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Petouvis            Long Valley  NJ     20        4        19:51    5:40/M
       2    Evan Mc Farland         Wilbraham  MA       20        6        20:10    5:46/M
       3    Ted Friedeberg          Danbury  CT         29        9        20:35    5:53/M
       4    David Dzurec            Fairfield  CT       22       12        21:06    6:02/M
       5    Brian Lewis             Hamden  CT          29       14        21:25    6:07/M

Men 30 to 39

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ray Vogt                Westport  CT        36       17        21:57    6:16/M
       2    Don Pinkowsky           Rye Brook  NY       34       19        22:00    6:17/M
       3    Brian Coe               Trumbull  CT        36       22        22:06    6:19/M
       4    Kent Hill               Bethel  CT          35       27        22:20    6:23/M
       5    Michael McAleer         Danbury  CT         34       33        23:00    6:34/M

Men 40 to 49

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Joe Puopolo             Shelton  CT         40        2        19:20    5:31/M
       2    Carl Barone             Bridgeport  CT      43        3        19:35    5:36/M
       3    Elliott Rogers          Southport  CT       48        5        20:04    5:44/M
       4    Thomas Hiten            Milford  CT         48        7        20:18    5:48/M
       5    Timothy Ricks           Scarsdale  NY       47       11        20:47    5:56/M

Men 50 to 59

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Robert Stephenson       Milford  CT         50       30        22:37    6:28/M
       2    Victor Norman           Milford  CT         57       48        23:54    6:50/M
       3    Richard Demarco         Danbury  CT         57       53        24:05    6:53/M
       4    Tony Samuelian          Milford  CT         52       65        24:48    7:05/M
       5    Peter Rzasa             Seymour  CT         51       68        25:09    7:11/M

Men 60 to 69

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Remo Pagliarela         Stratford  CT       68      111        27:43    7:55/M
       2    Carl Sylvester          Shelton  CT         65      180        31:01    8:52/M

Men 70 and Over

Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Phil Mongillo           Westbrook  CT       74      127        28:16    8:05/M
       2    George Ruderman         Fairfield  CT       71      177        30:50    8:49/M

BACK TO RESULTS INDEX

wwwhitek.gif (2531 bytes)