HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"

Sea Legs Shuffle
10 Miles
Guilford, CT

August 1, 1999

GO TO 5K RESULTS

OVERALL WINNERS

Tyler Johnson, Chester, CT - 59:12
Kerry Arsenault, Guilford, CT - 1:03:08

sea10m01.jpg (43262 bytes) sea10m02.jpg (45099 bytes)

Timing & Results by:
wwwhitek.gif (2531 bytes)


AGE GROUP WINNERS FOLLOW OVERALL RESULTS

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Tyler Johnson           Chester  CT         19 ***** M 13-19        59:12    5:55/M
       2    Alan Mac Dougall        Branford  CT        34 ***** M 30-39      1:00:13    6:01/M
       3    Bob Shebest             Mansfield  CT       25     1 M 20-29      1:00:28    6:03/M
       4    Edward Parrot           Derby  CT           29     2 M 20-29      1:01:07    6:07/M
       5    Jon Fearnley            New Britain CT      32     1 M 30-39      1:01:19    6:08/M
       6    Mike Cotton             Madison  CT         40     1 M 40-49      1:01:48    6:11/M
       7    Simon Abella            Danbury  CT         44     2 M 40-49      1:02:07    6:13/M
       8    John Trunik             Portland  CT        31     2 M 30-39      1:02:10    6:13/M
       9    Charles Iselin          Madison  CT         36     3 M 30-39      1:02:35    6:16/M
      10    Thomas Hiten            Milford  CT         49     3 M 40-49      1:02:40    6:16/M
      11    Kerry Arsenault         Guilford  CT        34 ***** F 30-39      1:03:08    6:19/M
      12    Jeffrey Molson          Avon  CT            37     4 M 30-39      1:05:08    6:31/M
      13    Aaron Baggish           Guilford  CT        24     3 M 20-29      1:05:27    6:33/M
      14    Vic Swaller             Stratford  CT       48     4 M 40-49      1:06:12    6:37/M
      15    Jay Wilson              Beacon Falls  CT    42     5 M 40-49      1:06:56    6:42/M
      16    Bob Tomko                                   31     5 M 30-39      1:07:22    6:44/M
      17    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        31 ***** F 30-39      1:07:32    6:45/M
      18    Norman Pietruska        Durham  CT          37     6 M 30-39      1:08:00    6:48/M
      19    Paul Stabach            Meriden  CT         36     7 M 30-39      1:08:21    6:50/M
      20    Katie Runner #157                           22     1 F 20-29      1:09:40    6:58/M
      21    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      45     6 M 40-49      1:09:47    6:59/M
      22    Gary Williams           Branford  CT        34     8 M 30-39      1:10:03    7:00/M
      23    Greg Waterbury          Guilford  CT        39     9 M 30-39      1:10:56    7:06/M
      24    William Schaeffer       Guilford  CT        52     1 M 50-59      1:11:14    7:07/M
      25    Jonathan Jennings       Monroe  CT          35    10 M 30-39      1:11:20    7:08/M
      26    Stephen Halloran        Torrington  CT      38    11 M 30-39      1:11:29    7:09/M
      27    Ron Deprez              Portland  ME        55     2 M 50-59      1:11:48    7:11/M
      28    Matthew Meskill         Guilford  CT        39    12 M 30-39      1:11:58    7:12/M
      29    Bruce Beebe             Madison  CT         37    13 M 30-39      1:12:05    7:13/M
      30    Billy Savoia            North Haven  CT     44     7 M 40-49      1:12:13    7:13/M
      31    Thomal Conroy           Westbrook  CT       38    14 M 30-39      1:12:17    7:14/M
      32    George Manguilli        Hamden  CT          48     8 M 40-49      1:12:20    7:14/M
      33    Carl Schultz            Colchester  CT      41     9 M 40-49      1:12:26    7:15/M
      34    Michael Moretti         Guilford  CT        33    15 M 30-39      1:12:38    7:16/M
      35    Russell Hameron         Killingworth  CT    39    16 M 30-39      1:12:42    7:16/M
      36    Margit Mac Dougall      Branford  CT        33     1 F 30-39      1:14:08    7:25/M
      37    Frank Bonito            North Haven  CT     42    10 M 40-49      1:14:23    7:26/M
      38    Tony Savinelli          Clinton  CT         44    11 M 40-49      1:14:24    7:26/M
      39    Beethoven Brown         New Haven  CT       46    12 M 40-49      1:14:41    7:28/M
      40    Ann Boland              Old Lyme  CT        39     2 F 30-39      1:14:48    7:29/M
      41    Scott Engel             Mystic  CT          35    17 M 30-39      1:14:48    7:29/M
      42    Terry Talburtt          North Haven  CT     41    13 M 40-49      1:14:51    7:29/M
      43    George Sanders          Guilford  CT        46    14 M 40-49      1:15:28    7:33/M
      44    Matt Fritz              Newington  CT       29     4 M 20-29      1:15:36    7:34/M
      45    Richard Ninteau         Branford  CT        38    18 M 30-39      1:15:42    7:34/M
      46    Scott Thomas            Oxford  CT          23     5 M 20-29      1:16:17    7:38/M
      47    Greg Yamanaka           Middletown  CT      45    15 M 40-49      1:16:52    7:41/M
      48    James Durso             Cambridge  MA       31    19 M 30-39      1:16:55    7:42/M
      49    Al Heyer                Clinton  CT         43    16 M 40-49      1:16:58    7:42/M
      50    Larry Morly             South Windsor  CT   34    20 M 30-39      1:17:09    7:43/M
      51    James Vitali            North Branford  CT  39    21 M 30-39      1:17:10    7:43/M
      52    Tom Yellope             Brockton  MA        45    17 M 40-49      1:17:18    7:44/M
      53    Stacey Sullivan         Guilford  CT        35     3 F 30-39      1:17:25    7:45/M
      54    Jack Letsinger          West Haven  CT      42    18 M 40-49      1:17:42    7:46/M
      55    Joel Bader              New Haven  CT       33    22 M 30-39      1:17:52    7:47/M
      56    Michelle Hammond        Killingworth  CT    40     1 F 40-49      1:18:00    7:48/M
      57    Mitchell Miller         Wolcott  CT         49    19 M 40-49      1:18:00    7:48/M
      58    Phillup Cotler                              40    20 M 40-49      1:18:42    7:52/M
      59    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       37    23 M 30-39      1:19:12    7:55/M
      60    Frank Bentley           Meriden  CT         47    21 M 40-49      1:19:14    7:55/M
      61    Stephen Mlynick         Southington  CT     20     6 M 20-29      1:19:20    7:56/M
      62    Edward Gorecki          Farmington  CT      45    22 M 40-49      1:19:25    7:57/M
      63    Dennis Zajehowski       Griswold  CT        56     3 M 50-59      1:19:26    7:57/M
      64    Jeanne Savoia           North Haven  CT     40     2 F 40-49      1:19:32    7:57/M
      65    Todd Lemire                                 34    24 M 30-39      1:19:35    7:58/M
      66    Dreux Beirne            Guilford  CT        41    23 M 40-49      1:19:39    7:58/M
      67    Jack Cronan             Wallingford  CT     52     4 M 50-59      1:19:43    7:58/M
      68    Janet Barrett           Branford  CT        39     4 F 30-39      1:19:44    7:58/M
      69    David Mc Morrow         Portland  CT        42    24 M 40-49      1:19:55    8:00/M
      70    Karen Stewart           Guilford  CT        35     5 F 30-39      1:20:06    8:01/M
      71    Cheryl Herring          Tolland  CT         37     6 F 30-39      1:20:07    8:01/M
      72    Phil Jalbert            Wallingford  CT     40    25 M 40-49      1:20:14    8:01/M
      73    Jim Mc Andrews          Madison  CT         40    26 M 40-49      1:20:26    8:03/M
      74    Christine Finn          Sandy Hook  CT      51     1 F 50-59      1:20:35    8:04/M
      75    Jerry Bruening          Hampton  NH         33    25 M 30-39      1:21:18    8:08/M
      76    Mark Richard            Waterbury  CT       41    27 M 40-49      1:21:29    8:09/M
      77    Jack Senich             Woodbury  CT        33    26 M 30-39      1:22:25    8:15/M
      78    Chris Hoelck            Danbury  CT         34    27 M 30-39      1:22:28    8:15/M
      79    Patrick Liddle          Guilford  CT        49    28 M 40-49      1:22:35    8:16/M
      80    Steven Barasz           Guilford  CT        47    29 M 40-49      1:22:42    8:16/M
      81    Laura Troidle           Branford  CT        35     7 F 30-39      1:22:55    8:18/M
      82    Bob Bradley             Guilford  CT        53     5 M 50-59      1:23:07    8:19/M
      83    Elizabeth Richard       Madison  CT         40     3 F 40-49      1:23:30    8:21/M
      84    Danielle Runner #202                        28     2 F 20-29      1:23:55    8:24/M
      85    Michelle Goulet         New Haven  CT       38     8 F 30-39      1:24:04    8:24/M
      86    Michael Shapiro         New Haven  CT       34    28 M 30-39      1:24:04    8:24/M
      87    Chris Grice             Durham  CT          43    30 M 40-49      1:24:06    8:25/M
      88    Nicole D' Andrea        Guilford  CT        15     1 F 13-19      1:24:20    8:26/M
      89    Kevin Smith             Madison  CT         19     1 M 13-19      1:24:27    8:27/M
      90    James Mc Hugh           Madison  CT         33    29 M 30-39      1:24:33    8:27/M
      91    Craig Dobrindt          Rocky Hill  CT      56     6 M 50-59      1:24:46    8:29/M
      92    Traci Aglio             Chester  CT         30     9 F 30-39      1:25:07    8:31/M
      93    Richard Teahan          Madison  CT         34    30 M 30-39      1:25:23    8:32/M
      94    Bill Zabel              Guilford  CT        35    31 M 30-39      1:25:23    8:32/M
      95    Carl Fuller             East Haddam  CT     56     7 M 50-59      1:25:29    8:33/M
      96    James Laban             Middletown  CT      50     8 M 50-59      1:25:31    8:33/M
      97    Michele Wolfe           Niantic  CT         44     4 F 40-49      1:25:33    8:33/M
      98    Pete Regan              Guilford  CT        33    32 M 30-39      1:25:51    8:35/M
      99    Edward Goldstone        Hamden  CT          52     9 M 50-59      1:25:58    8:36/M
     100    Judy Nunes              Guilford  CT        39    10 F 30-39      1:26:01    8:36/M
     101    Bob Caligan             Madison  CT         47    31 M 40-49      1:26:05    8:37/M
     102    Nancy Tanguay           Southport  CT       35    11 F 30-39      1:26:12    8:37/M
     103    Steve Pincus            Guilford  CT        45    32 M 40-49      1:26:18    8:38/M
     104    Amanda Page             New Haven  CT       27     3 F 20-29      1:26:22    8:38/M
     105    Michael Foran           New Britain CT      39    33 M 30-39      1:26:23    8:38/M
     106    Margaret Rushing        New London  CT      28     4 F 20-29      1:26:29    8:39/M
     107    Mike Henderson          Killingworth  CT    34    34 M 30-39      1:26:31    8:39/M
     108    Margaret O' Brien       Wallingford  CT     38    12 F 30-39      1:26:31    8:39/M
     109    Chris Cowles            Chesire  CT         38    35 M 30-39      1:26:33    8:39/M
     110    Brian Flanagan          Branford  CT        45    33 M 40-49      1:26:59    8:42/M
     111    Trudi Angiollo          Northford  CT       44     5 F 40-49      1:27:22    8:44/M
     112    Maureen O' Connor       Guilford  CT        49     6 F 40-49      1:28:02    8:48/M
     113    Katie Shobe             New Haven  CT       28     5 F 20-29      1:28:21    8:50/M
     114    Steve Mele              Hamden  CT          44    34 M 40-49      1:28:22    8:50/M
     115    Patrick Kral            Guilford  CT        19     2 M 13-19      1:28:40    8:52/M
     116    Dan Clark               Southwick  MA       46    35 M 40-49      1:28:51    8:53/M
     117    Barb O' Leary           Deep River  CT      46     7 F 40-49      1:28:58    8:54/M
     118    Wendy Chapman           Deep River  CT      33    13 F 30-39      1:28:59    8:54/M
     119    Linda Abrahams          Branford  CT        47     8 F 40-49      1:29:01    8:54/M
     120    Catherine Jeremko       Branford  CT        30    14 F 30-39      1:29:20    8:56/M
     121    Frank De Flippo         Clinton  CT         26     7 M 20-29      1:29:20    8:56/M
     122    Tracy Seem                                  34    36 M 30-39      1:29:22    8:56/M
     123    Tim Fagan                                   28     8 M 20-29      1:29:31    8:57/M
     124    Frank Schiumo           Monroe  CT          36    37 M 30-39      1:29:37    8:58/M
     125    Alexis Jacobs           Branford  CT        24     6 F 20-29      1:29:56    9:00/M
     126    Ellen Connell           Guilford  CT        41     9 F 40-49      1:30:10    9:01/M
     127    Tim Hill                Guilford  CT        32    38 M 30-39      1:30:27    9:03/M
     128    Steve Durand            Guilford  CT        44    36 M 40-49      1:30:53    9:05/M
     129    Carol Getsinger                             50     2 F 50-59      1:31:01    9:06/M
     130    Bruce Wilkinson         Rocky Hill  CT      40    37 M 40-49      1:31:25    9:09/M
     131    Peter Palumbo           Guilford  CT        34    39 M 30-39      1:31:33    9:09/M
     132    Jeffrey Lockman         New Haven  CT       22     9 M 20-29      1:31:56    9:12/M
     133    Alison Schirmer         New Haven  CT       24     7 F 20-29      1:31:56    9:12/M
     134    Daniel Goldstone        Hamden  CT          25    10 M 20-29      1:31:59    9:12/M
     135    Ron Stewart             North Haven  CT     40    38 M 40-49      1:32:06    9:13/M
     136    Richard Westervelt      Winsted  CT         52    10 M 50-59      1:32:15    9:14/M
     137    Melanie Mc Closkey      Guilford  CT        51     3 F 50-59      1:32:36    9:16/M
     138    Cheryl Mill             Guilford  CT        42    10 F 40-49      1:32:41    9:16/M
     139    Christopher Lanzano     Fairfield  CT       41    39 M 40-49      1:32:42    9:16/M
     140    Elizabeth Rodriguez     New Haven  CT       32    15 F 30-39      1:32:54    9:17/M
     141    Paul Body               Wallingford  CT     55    11 M 50-59      1:33:07    9:19/M
     142    Alessandra Boskello     Fairfield  CT       35    16 F 30-39      1:33:08    9:19/M
     143    Greg Lehman             Woodbridge  CT      37    40 M 30-39      1:33:10    9:19/M
     144    Maya Dally              East Haven  CT      32    17 F 30-39      1:33:19    9:20/M
     145    Tracy Alexander         Old Saybrook  CT    39    18 F 30-39      1:33:21    9:20/M
     146    Mark Mac Kinney         Oxford  CT          56    12 M 50-59      1:33:40    9:22/M
     147    George Leon             S Glastonbury  CT   53    13 M 50-59      1:34:04    9:24/M
     148    Ed Root                 Old Saybrook  CT    53    14 M 50-59      1:34:43    9:28/M
     149    Doreen Barnett                              30    19 F 30-39      1:34:48    9:29/M
     150    Ann Sheybani            Cromwell  CT        36    20 F 30-39      1:35:33    9:33/M
     151    Al Chameides            Trumbull  CT        69     1 M 60-99      1:35:37    9:34/M
     152    Patrick Sisk            Fairfield  CT       34    41 M 30-39      1:36:14    9:37/M
     153    James Flaherty          Branford  CT        45    40 M 40-49      1:36:31    9:39/M
     154    Diana Sanders           Guilford  CT        45    11 F 40-49      1:36:40    9:40/M
     155    Jim Brooks              Guilford  CT        38    42 M 30-39      1:36:49    9:41/M
     156    Al Tisko                Branford  CT        30    43 M 30-39      1:37:12    9:43/M
     157    Richard Weiss           New Haven  CT       42    41 M 40-49      1:37:16    9:44/M
     158    Karen Senich                                30    21 F 30-39      1:37:28    9:45/M
     159    Michael Guglielmo       Milford  CT         33    44 M 30-39      1:37:28    9:45/M
     160    Lesley Fearnley         Middletown  CT      43    12 F 40-49      1:38:57    9:54/M
     161    Mary Johnston           Branford  CT        43    13 F 40-49      1:39:03    9:54/M
     162    Andrew Whitley          Norwalk  CT         26    11 M 20-29      1:39:11    9:55/M
     163    Bob Goodman             East Haven  CT      65     2 M 60-99      1:39:42    9:58/M
     164    Janis D' Andrea         Guilford  CT        45    14 F 40-49      1:40:06   10:01/M
     165    Jennifer Frey           Seymour  CT         35    22 F 30-39      1:41:22   10:08/M
     166    Shirley Dobrindt        Rocky Hill  CT      50     4 F 50-59      1:41:38   10:10/M
     167    Sarah Freedman          Norwalk  CT         26     8 F 20-29      1:42:59   10:18/M
     168    Laura Lenahan           Madison  CT         35    23 F 30-39      1:43:00   10:18/M
     169    Sandra O' Brien         North Haven  CT     38    24 F 30-39      1:43:39   10:22/M
     170    John Morgan             Waterford  CT       45    42 M 40-49      1:44:34   10:27/M
     171    Beverly Maiocco         North Haven  CT     39    25 F 30-39      1:45:11   10:31/M
     172    Robert Raucci           Branford  CT        54    15 M 50-59      1:45:21   10:32/M
     173    Lynne Grobsky           Meriden  CT         41    15 F 40-49      1:45:21   10:32/M
     174    Larry Wood              Wallingford  CT     53    16 M 50-59      1:46:23   10:38/M
     175    Dick Difabbio                               40    43 M 40-49      1:49:16   10:56/M
     176    Thatcher Zuse           Branford  CT        29    12 M 20-29      1:50:50   11:05/M
     177    Sharon Falanga          Guilford  CT        33    26 F 30-39      1:51:26   11:09/M
     178    Lydia Raffa             Guilford  CT        41    16 F 40-49      1:53:32   11:21/M
     179    Victoria Aitken         New Haven  CT       26     9 F 20-29      1:54:11   11:25/M
     180    Mary Jane Minkin        Guilford  CT        47    17 F 40-49      2:00:49   12:05/M
     181    Paul Barrett            Branford  CT        70     3 M 60-99      2:07:41   12:46/M

Overall Female Winners

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerry Arsenault         Guilford  CT        34       11      1:03:08    6:19/M
       2    Maureen Terwilliger     Guilford  CT        31       17      1:07:32    6:45/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Nicole D' Andrea        Guilford  CT        15       88      1:24:20    8:26/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Katie  Runner #157                          22       20      1:09:40    6:58/M
       2    Danielle Runner #202                        28       84      1:23:55    8:24/M
       3    Amanda Page             New Haven  CT       27      104      1:26:22    8:38/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Margit Mac Dougall      Branford  CT        33       36      1:14:08    7:25/M
       2    Ann Boland              Old Lyme  CT        39       40      1:14:48    7:29/M
       3    Stacey Sullivan         Guilford  CT        35       53      1:17:25    7:45/M

Women 40 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michelle Hammond        Killingworth  CT    40       56      1:18:00    7:48/M
       2    Jeanne Savoia           North Haven  CT     40       64      1:19:32    7:57/M
       3    Elizabeth Richard       Madison  CT         40       83      1:23:30    8:21/M

Women 50 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Christine Finn          Sandy Hook  CT      51       74      1:20:35    8:04/M
       2    Carol Getsinger                             50      129      1:31:01    9:06/M
       3    Melanie Mc Closkey      Guilford  CT        51      137      1:32:36    9:16/M

Overall Male Winners

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tyler Johnson           Chester  CT         19        1        59:12    5:55/M
       2    Alan Mac Dougall        Branford  CT        34        2      1:00:13    6:01/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Smith             Madison  CT         19       89      1:24:27    8:27/M
       2    Patrick Kral            Guilford  CT        19      115      1:28:40    8:52/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bob Shebest             Mansfield  CT       25        3      1:00:28    6:03/M
       2    Edward Parrot           Derby  CT           29        4      1:01:07    6:07/M
       3    Aaron Baggish           Guilford  CT        24       13      1:05:27    6:33/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jon Fearnley            New Britai  CT      32        5      1:01:19    6:08/M
       2    John Trunik             Portland  CT        31        8      1:02:10    6:13/M
       3    Charles Iselin          Madison  CT         36        9      1:02:35    6:16/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Cotton             Madison  CT         40        6      1:01:48    6:11/M
       2    Simon Abella            Danbury  CT         44        7      1:02:07    6:13/M
       3    Thomas Hiten            Milford  CT         49       10      1:02:40    6:16/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    William Schaeffer       Guilford  CT        52       24      1:11:14    7:07/M
       2    Ron Deprez              Portland  ME        55       27      1:11:48    7:11/M
       3    Dennis Zajehowski       Griswold  CT        56       63      1:19:26    7:57/M

Men 60 and over

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Al Chameides            Trumbull  CT        69      151      1:35:37    9:34/M
       2    Bob Goodman             East Haven  CT      65      163      1:39:42    9:58/M
       3    Paul Barrett            Branford  CT        70      181      2:07:41   12:46/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"