HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"

20th Trumbull Sunset Run
4 Miles
Trumbull, CT

July 30, 1999

OVERALL WINNERS

Bryan Kovalsky,Ridgefield, CT - 21:15
Sharon Vos, Riverside, CT - 26:08

trum01.jpg (45364 bytes) trum02.jpg (49603 bytes)

Timing & Results by:
wwwhitek.gif (2531 bytes)


AGE GROUP WINNERS FOLLOW OVERALL RESULTS
  Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bryan Kovalsky          Ridgefield  CT      20 ***** M 20-29        21:15    5:19/M
       2    Matt Gioffne                                18     1 M 13-19        21:30    5:23/M
       3    Ethan Kearns                                17     2 M 13-19        21:34    5:24/M
       4    Adrian Proietti         Shelton  CT         17     3 M 13-19        22:09    5:32/M
       5    Joseph Puopolo          Shelton  CT         40     1 M 40-49        22:12    5:33/M
       6    Edward Lucas            Shelton  CT         28     1 M 20-29        22:34    5:39/M
       7    Don Cavanaugh           Waterbury  CT       36     1 M 30-39        22:45    5:41/M
       8    Alan Mac Dougall        Branford  CT        34     2 M 30-39        23:06    5:47/M
       9    John La Rosa            Danbury  CT         18     4 M 13-19        23:34    5:54/M
      10    Steve Mucchetti         Ridgefield  CT      15     5 M 13-19        23:34    5:54/M
      11    David Pantin            New Haven  CT       37     3 M 30-39        23:38    5:55/M
      12    Joe Scelia              Brewster  NY        19     6 M 13-19        23:44    5:56/M
      13    Carl Barone             Bridgeport  CT      44     2 M 40-49        23:46    5:57/M
      14    Mark Uliasz             Oxford  CT          48     3 M 40-49        23:50    5:58/M
      15    Carl Schmidt            Ridgefield  CT      16     7 M 13-19        23:59    6:00/M
      16    Richard Addotta         Trumbull  CT        18     8 M 13-19        24:06    6:02/M
      17    Michael Munroe          Manchester  CT      40     4 M 40-49        24:16    6:04/M
      18    Charles Hornak          Hamden  CT          31     4 M 30-39        24:27    6:07/M
      19    Ryan Burke              Trumbull  CT        18     9 M 13-19        24:43    6:11/M
      20    Steve Ray               Trumbull  CT        31     5 M 30-39        24:48    6:12/M
      21    Kenneth Martin          Trumbull  CT        45     5 M 40-49        24:54    6:14/M
      22    John Lorenzini          Ridgefield  CT      34     6 M 30-39        25:08    6:17/M
      23    Gary Du Bois            Naugatuck  CT       42     6 M 40-49        25:22    6:21/M
      24    Bob Kent                Woodbury  CT        39     7 M 30-39        25:46    6:27/M
      25    Michael Bonnar          Trumbull  CT        46     7 M 40-49        25:57    6:29/M
      26    Jack Canning            Ridgefield  CT      17    10 M 13-19        26:01    6:30/M
      27    Eric Timiraos           Waterbury  CT       17    11 M 13-19        26:08    6:32/M
      28    Thomas Fay              Waterbury  CT       16    12 M 13-19        26:08    6:32/M
      29    Sharon Vos              Riverside  CT       44 ***** F 40-49        26:08    6:32/M
      30    Paul Moriber            Easton  CT          43     8 M 40-49        26:14    6:34/M
      31    Drew Viner              Stratford  CT       43     9 M 40-49        26:18    6:35/M
      32    Roger Cantillo          Bridgeport  CT      51     1 M 50-59        26:31    6:38/M
      33    David Hoffman           Monroe  CT          37     8 M 30-39        26:34    6:39/M
      34    Vincent Framularo       Trumbull  CT        18    13 M 13-19        26:35    6:39/M
      35    John Courtmanche        New Haven  CT       56     2 M 50-59        26:40    6:40/M
      36    Ryan Pambianchi         Ridgefield  CT      16    14 M 13-19        26:43    6:41/M
      37    Brian Coe               Trumbull  CT        36     9 M 30-39        26:46    6:42/M
      38    Joe Schutz              Shelton  CT         37    10 M 30-39        26:48    6:42/M
      39    Tim Kutch               North Salem  NY     19    15 M 13-19        26:56    6:44/M
      40    Robert Davis            Naugatuck  CT       48    10 M 40-49        26:56    6:44/M
      41    Wayne Theriault         Stratford  CT       50     3 M 50-59        26:57    6:44/M
      42    Daniel Schipul          Trumbull  CT        17    16 M 13-19        26:57    6:44/M
      43    Fran Arthurs            Fairfield  CT       24     1 F 20-29        27:27    6:52/M
      44    Alan Distassio          Stratford  CT       29     2 M 20-29        27:31    6:53/M
      45    Jon Jennings            Monroe  CT          35    11 M 30-39        27:34    6:54/M
      46    Wayne Plaveck           Derby  CT           29     3 M 20-29        27:44    6:56/M
      47    Derrick Burton          Derby  CT           31    12 M 30-39        27:48    6:57/M
      48    William Fasula          Hamden  CT          50     4 M 50-59        27:51    6:58/M
      49    Christina Hernandez     Middlefield  CT     20     2 F 20-29        27:56    6:59/M
      50    Linda Cordova           Wallingford  CT     34     1 F 30-39        27:58    7:00/M
      51    Ralph Salamone          Norwalk  CT         42    11 M 40-49        28:06    7:02/M
      52    Lars Jorgensen          Trumbull  CT        35    13 M 30-39        28:14    7:04/M
      53    James Brown             Stratford  CT       30    14 M 30-39        28:25    7:06/M
      54    John Marquez            Guilford  CT        36    15 M 30-39        28:31    7:08/M
      55    Jenzy Halls             Trumbull  CT        42     1 F 40-49        28:33    7:08/M
      56    Megan Peterson          Fairfield  CT       16     1 F 13-19        28:35    7:09/M
      57    Greg Yamanaka           Middletown  CT      45    12 M 40-49        28:38    7:10/M
      58    James Durden            Trumbull  CT        17    17 M 13-19        28:52    7:13/M
      59    Eileen Troy             Stamford  CT        45     2 F 40-49        29:07    7:17/M
      60    Greg Nilan              Milford  CT         36    16 M 30-39        29:11    7:18/M
      61    Amanda Parrish          Westport  CT        16     2 F 13-19        29:12    7:18/M
      62    Marsha Caine            BETHEL  CT          26     3 F 20-29        29:21    7:20/M
      63    Amie Guest              Wolcott  CT         11     1 F  5-12        29:24    7:21/M
      64    Kelly Woll              Monroe  CT          12     2 F  5-12        29:32    7:23/M
      65    Bruce Goulart           Newtown  CT         49    13 M 40-49        29:44    7:26/M
      66    Michael Flanagan        Stratford  CT       47    14 M 40-49        29:49    7:27/M
      67    David Gervenak          Trumbull  CT        37    17 M 30-39        29:52    7:28/M
      68    Maura Woodward          Trumbull  CT        40     3 F 40-49        29:53    7:28/M
      69    Jon Berg                Monroe  CT          45    15 M 40-49        29:54    7:29/M
      70    Angela Sarge                                24     4 F 20-29        29:55    7:29/M
      71    David Dennis            South Windsor  CT   36    18 M 30-39        30:24    7:36/M
      72    John Moore              Trumbull  CT        32    19 M 30-39        30:25    7:36/M
      73    Ken Surina              Bridgeport  CT      51     5 M 50-59        30:26    7:37/M
      74    Kim Gagliardi           Kensington  CT      17     3 F 13-19        30:34    7:39/M
      75    Dave Easdon             Easton  CT          46    16 M 40-49        30:40    7:40/M
      76    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      48    17 M 40-49        31:00    7:45/M
      77    Jim Martinelli          Shelton  CT         49    18 M 40-49        31:04    7:46/M
      78    Robert Fialkovich       Shelton  CT         46    19 M 40-49        31:08    7:47/M
      79    Mike Waychowsky         Trumbull  CT        19    18 M 13-19        31:10    7:48/M
      80    Kyle Mc Auley           Trumbull  CT        17     4 F 13-19        31:12    7:48/M
      81    Paul Szantyr            Thomaston  CT       40    20 M 40-49        31:23    7:51/M
      82    Rick Hubbell            North Haven  CT     45    21 M 40-49        31:28    7:52/M
      83    Gary Gentili            Monroe  CT          53     6 M 50-59        31:30    7:53/M
      84    Richard Schiaroli       Naugatuck  CT       45    22 M 40-49        31:42    7:56/M
      85    Anne Jones              Bridgeport  CT      29     5 F 20-29        31:49    7:57/M
      86    Lorraine Schumacher     Wolcott  CT         37     2 F 30-39        31:51    7:58/M
      87    Frank Lang              Seymour  CT         60     1 M 60-69        31:55    7:59/M
      88    Tracy Crossley          Trumbull  CT        35    20 M 30-39        31:55    7:59/M
      89    Karen Gerweck           Norwalk  CT         38     3 F 30-39        32:05    8:01/M
      90    Nicole Gagliardi        Kensington  CT      17     5 F 13-19        32:10    8:03/M
      91    Jim Boehm               Trumbull  CT        40    23 M 40-49        32:18    8:05/M
      92    Peggy Reilly            Trumbull  CT        32     4 F 30-39        32:31    8:08/M
      93    Warren Shilling         Trumbull  CT        48    24 M 40-49        32:40    8:10/M
      94    Kevin Bell              Milford  CT         46    25 M 40-49        32:50    8:13/M
      95    Bill Stickle            Trumbull  CT        36    21 M 30-39        32:57    8:14/M
      96    Allan Evans             West Haven  CT      55     7 M 50-59        33:03    8:16/M
      97    Maria Robertson         Newtown  CT         20     6 F 20-29        33:07    8:17/M
      98    Rebecca Flanagan        Stratford  CT       22     7 F 20-29        33:07    8:17/M
      99    Remo Pagliarela         Stratford  CT       68     2 M 60-69        33:13    8:18/M
     100    Bruce Revman            Trumbull  CT        42    26 M 40-49        33:14    8:19/M
     101    Robb Verna              Trumbull  CT        28     4 M 20-29        33:15    8:19/M
     102    Joe Palange             Beacon Falls  CT    51     8 M 50-59        33:16    8:19/M
     103    Amy Barrett             Fairfield  CT       32     5 F 30-39        33:21    8:20/M
     104    Michael Simon           Trumbull  CT        55     9 M 50-59        33:23    8:21/M
     105    Therese Jositas         Trumbull  CT        40     4 F 40-49        33:27    8:22/M
     106    Joseph Saccone          Monroe  CT          37    22 M 30-39        33:32    8:23/M
     107    Susan Rosenberg         Orange  CT          46     5 F 40-49        33:33    8:23/M
     108    George Huffman          Shelton  CT         42    27 M 40-49        33:34    8:24/M
     109    Charles Yagielski       Stamford  CT        61     3 M 60-69        33:37    8:24/M
     110    Thea Boyle              Redding  CT         34     6 F 30-39        33:38    8:25/M
     111    Ken Mc Kay              New Haven  CT       48    28 M 40-49        33:41    8:25/M
     112    Robert Roehr            Long Island City  N 38    23 M 30-39        33:49    8:27/M
     113    James Gagliardi         Kensington  CT      15    19 M 13-19        33:59    8:30/M
     114    Kathleen Ciccone        Trumbull  CT        43     6 F 40-49        33:59    8:30/M
     115    Mike Pisani             Stratford  CT       56    10 M 50-59        34:00    8:30/M
     116    Mike Sheehan            Trumbull  CT        54    11 M 50-59        34:06    8:32/M
     117    David Bove              Trumbull  CT        44    29 M 40-49        34:15    8:34/M
     118    Jim Push                Greenwich  CT       41    30 M 40-49        34:19    8:35/M
     119    Wendi Snider            Shelton  CT         39     7 F 30-39        34:23    8:36/M
     120    Graham Bisset           Shelton  CT         55    12 M 50-59        34:23    8:36/M
     121    Paula Tancredi          New Haven  CT       33     8 F 30-39        34:25    8:36/M
     122    Debbie Crossley         Trumbull  CT        34     9 F 30-39        34:37    8:39/M
     123    Kelly Roberts           Trumbull  CT        35    10 F 30-39        34:42    8:41/M
     124    Paul Rimkunas           Trumbull  CT        41    31 M 40-49        34:49    8:42/M
     125    Paul Schipul            Trumbull  CT        14    20 M 13-19        34:53    8:43/M
     126    Yael Zeira              Trumbull  CT        17     6 F 13-19        34:54    8:44/M
     127    Brian Mc Donnell        Trumbull  CT        20     5 M 20-29        35:08    8:47/M
     128    Allyson O' Loughlin     Fairfield  CT       16     7 F 13-19        35:13    8:48/M
     129    John Porter             Trumbull  CT        39    24 M 30-39        35:18    8:50/M
     130    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        56     1 F 50-59        35:22    8:51/M
     131    Joe Fetcho              Fairfield  CT       53    13 M 50-59        35:25    8:51/M
     132    Jamie Eisenberg         Stratford  CT       23     8 F 20-29        35:26    8:52/M
     133    Justin Andrews          Trumbull  CT        17    21 M 13-19        35:32    8:53/M
     134    Charles Baines          West Haven  CT      58    14 M 50-59        35:36    8:54/M
     135    Katelyn Angell          Trumbull  CT        15     8 F 13-19        35:53    8:58/M
     136    Karen Rogers            Chester  CT         49     7 F 40-49        36:12    9:03/M
     137    Lynn Wartschow          Burlington  CT      17     9 F 13-19        36:13    9:03/M
     138    Kim Lusas               Prospect  CT        15    10 F 13-19        36:16    9:04/M
     139    Wendy Hoffman           Monroe  CT          36    11 F 30-39        36:24    9:06/M
     140    Fred Held               Trumbull  CT        42    32 M 40-49        36:32    9:08/M
     141    Janet Voelpert          Shelton  CT         52     2 F 50-59        36:41    9:10/M
     142    Martin Arnold           Trumbull  CT        56    15 M 50-59        36:52    9:13/M
     143    Paul King               Greenwich  CT       34    25 M 30-39        36:52    9:13/M
     144    John Da Ponte           Stratford  CT       50    16 M 50-59        36:55    9:14/M
     145    Monica Roche            Fairfield  CT       60     1 F 60-69        36:59    9:15/M
     146    David Lopez             Trumbull  CT        37    26 M 30-39        37:12    9:18/M
     147    Bill Dunn               Trumbull  CT        52    17 M 50-59        37:13    9:18/M
     148    Bill Porter             Williston  VT       44    33 M 40-49        37:16    9:19/M
     149    Stephanie Elterich      Trumbull  CT        21     9 F 20-29        37:26    9:22/M
     150    Heidi Michaels          Waterbury  CT       17    11 F 13-19        37:27    9:22/M
     151    Kathleen Micinilio      Trumbull  CT        31    12 F 30-39        37:36    9:24/M
     152    Patrick Micinilio       Trumbull  CT        28     6 M 20-29        37:37    9:24/M
     153    Bruce Hoal              Trumbull  CT        52    18 M 50-59        37:39    9:25/M
     154    Carl Sylvester          Shelton  CT         66     4 M 60-69        37:53    9:28/M
     155    Norman Roth             Trumbull  CT        57    19 M 50-59        37:56    9:29/M
     156    Kim Chotkowski          Trumbull  CT        28    10 F 20-29        38:03    9:31/M
     157    Ted Merritt             Shelton  CT         63     5 M 60-69        38:04    9:31/M
     158    Linda Krilivsky         Trumbull  CT        51     3 F 50-59        38:06    9:32/M
     159    Kathleen Blozzon        Trumbull  CT        26    11 F 20-29        38:08    9:32/M
     160    Bill Kovachi            Fairfield  CT       61     6 M 60-69        38:10    9:33/M
     161    Kara Pansa              Stratford  CT       31    13 F 30-39        38:26    9:37/M
     162    Marijane Bisset         Shelton  CT         52     4 F 50-59        38:42    9:41/M
     163    Tom Andrews             Trumbull  CT        48    34 M 40-49        38:44    9:41/M
     164    Eric Johnson            Trumbull  CT        46    35 M 40-49        38:52    9:43/M
     165    Lisa Brown              Seymour  CT         32    14 F 30-39        39:06    9:47/M
     166    Terese Mak              Bridgeport  CT      46     8 F 40-49        39:13    9:48/M
     167    Nancy Cothran           East Haven  CT      30    15 F 30-39        39:23    9:51/M
     168    Wayne Sakal             Trumbull  CT        39    27 M 30-39        39:54    9:59/M
     169    Bernadette Boehm        Trumbull  CT        40     9 F 40-49        40:02   10:01/M
     170    Bernadette Salmini      Trumbull  CT        54     5 F 50-59        40:02   10:01/M
     171    Dilia Theo              Briarcliff Manor  N 57     6 F 50-59        40:10   10:03/M
     172    Donna Cramond           Monroe  CT          49    10 F 40-49        40:15   10:04/M
     173    Pete Theo               Briarcliff Manor  N 65     7 M 60-69        40:30   10:08/M
     174    Dan Wallace             Trumbull  CT        43    36 M 40-49        40:41   10:10/M
     175    Frank Spencer           Wilton  CT          40    37 M 40-49        41:26   10:22/M
     176    Linda Benson            Greenwich  CT       37    16 F 30-39        41:58   10:30/M
     177    Christine Dietl         Norwalk  CT         30    17 F 30-39        42:02   10:31/M
     178    Brad Day                Trumbull  CT        70     1 M 70-99        43:00   10:45/M
     179    Tom Chetlen             Trumbull  CT        53    20 M 50-59        43:00   10:45/M
     180    Janice Chonka           Trumbull  CT        50     7 F 50-59        43:42   10:56/M
     181    Barb Mullen             Branford  CT        44    11 F 40-49        45:14   11:19/M
     182    Christine Campbell      Norwalk  CT         22    12 F 20-29        45:41   11:25/M
     183    Matt Zikaras            Fairfield  CT        8     1 M  5-12        46:39   11:40/M
     184    Rob Zikaras             Fairfield  CT       46    38 M 40-49        46:40   11:40/M
     185    Doreen Salvagno         Trumbull  CT        44    12 F 40-49        47:08   11:47/M
     186    Pamela Adelman          Ardmorc  PA         26    13 F 20-29        47:24   11:51/M
     187    Beth Mc Neil            Stratford  CT       46    13 F 40-49        47:41   11:55/M
     188    Karen Caldaron          Stratford  CT       31    18 F 30-39        48:15   12:04/M
     189    Julian Orenstein        Trumbull  CT         7     2 M  5-12        48:35   12:09/M
     190    Joanne Orenstein        Trumbull  CT        40    14 F 40-49        48:36   12:09/M
     191    Sue Del Bianco          Stratford  CT       40    15 F 40-49        49:16   12:19/M
     192    Susan Wong              Greenwich  CT       25    14 F 20-29        49:52   12:28/M
     193    Sheldon Wong            Greenwich  CT       29     7 M 20-29        49:52   12:28/M
     194    Ann Onton               Fairfield  CT       55     8 F 50-59        49:57   12:29/M
     195    James Grutzmacher       Trumbull  CT        52    21 M 50-59        50:04   12:31/M
     196    D'Arcy Hollis           Ledyard  CT         39    19 F 30-39        50:22   12:36/M
     197    John Hollis             Ledyard  CT         39    28 M 30-39        50:22   12:36/M
     198    Ed Perkowski            Stratford  CT       45    39 M 40-49        51:00   12:45/M

 

Overall Female Winner

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sharon Vos              Riverside  CT       44       29        26:08    6:32/M

Women 5 to 12

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Amie Guest              Wolcott  CT         11       63        29:24    7:21/M
       2    Kelly Woll              Monroe  CT          12       64        29:32    7:23/M

Women 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Megan Peterson          Fairfield  CT       16       56        28:35    7:09/M
       2    Amanda Parrish          Westport  CT        16       61        29:12    7:18/M
       3    Kim Gagliardi           Kensington  CT      17       74        30:34    7:39/M

Women 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Fran Arthurs            Fairfield  CT       24       43        27:27    6:52/M
       2    Christina Hernandez     Middlefield  CT     20       49        27:56    6:59/M
       3    Marsha Caine            BETHEL  CT          26       62        29:21    7:20/M

Women 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Linda Cordova           Wallingford  CT     34       50        27:58    7:00/M
       2    Lorraine Schumacher     Wolcott  CT         37       86        31:51    7:58/M
       3    Karen Gerweck           Norwalk  CT         38       89        32:05    8:01/M

Women 40 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jenzy Halls             Trumbull  CT        42       55        28:33    7:08/M
       2    Eileen Troy             Stamford  CT        45       59        29:07    7:17/M
       3    Maura Woodward          Trumbull  CT        40       68        29:53    7:28/M

Women 50 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        56      130        35:22    8:51/M
       2    Janet Voelpert          Shelton  CT         52      141        36:41    9:10/M
       3    Linda Krilivsky         Trumbull  CT        51      158        38:06    9:32/M

Women 60 to 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Monica Roche            Fairfield  CT       60      145        36:59    9:15/M

Overall Male Winner

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bryan Kovalsky          Ridgefield  CT      20        1        21:15    5:19/M

Men 5 to 12

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Matt Zikaras            Fairfield  CT        8      183        46:39   11:40/M
       2    Julian Orenstein        Trumbull  CT         7      189        48:35   12:09/M

Men 13 to 19

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Matt Gioffne            Ridgefield          18        2        21:30    5:23/M
       2    Ethan Kearns            Ridgefield          17        3        21:34    5:24/M
       3    Adrian Proietti         Shelton  CT         17        4        22:09    5:32/M

Men 20 to 29

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Edward Lucas            Shelton  CT         28        6        22:34    5:39/M
       2    Alan Distassio          Stratford  CT       29       44        27:31    6:53/M
       3    Wayne Plaveck           Derby  CT           29       46        27:44    6:56/M

Men 30 to 39

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Don Cavanaugh           Waterbury  CT       36        7        22:45    5:41/M
       2    Alan Mac Dougall        Branford  CT        34        8        23:06    5:47/M
       3    David Pantin            New Haven  CT       37       11        23:38    5:55/M

Men 40 to 49

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Joseph Puopolo          Shelton  CT         40        5        22:12    5:33/M
       2    Carl Barone             Bridgeport  CT      44       13        23:46    5:57/M
       3    Mark Uliasz             Oxford  CT          48       14        23:50    5:58/M

Men 50 to 59

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Roger Cantillo          Bridgeport  CT      51       32        26:31    6:38/M
       2    John Courtmanche        New Haven  CT       56       35        26:40    6:40/M
       3    Wayne Theriault         Stratford  CT       50       41        26:57    6:44/M

Men 60 to 69

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Frank Lang              Seymour  CT         60       87        31:55    7:59/M
       2    Remo Pagliarela         Stratford  CT       68       99        33:13    8:18/M
       3    Charles Yagielski       Stamford  CT        61      109        33:37    8:24/M

Men 70 and over

   Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brad Day                Trumbull  CT        70      178        43:00   10:45/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"